SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej kanałów w multipleksie testowym Polsatu w DVB-T2/HEVC

Należąca do Cyfrowego Polsatu spółka BCAST wprowadziła do oferty multipleksu testowego w DVB-T2/HEVC w Warszawie i we Wrocławiu nowe kanały. Ich nazwy nie widniały we wniosku o pozwolenie na emisje próbne do KRRiT. Rzeczniczka regulatora zapewnia jednak Wirtualnemedia.pl, że emisje odbywają się za jego zgodą.

Article

We Wrocławiu i w Warszawie poza Polsatem HD i TV Republiką HD testowane są też kanały: ogólnotematyczny Nowa TV HD (w 2020 roku ostatecznie przejęta przez Polsat) i religijny EWTN Polska. Amerykańska telewizja katolicka miała pojawić się w multipleksie testowym już na początku wakacji. Dopiero we wrześniu uzyskała jednak polską koncesję. Bez niej emisja naziemna nie byłaby możliwa. W Warszawie w multipleksie pojawił się też muzyczny kanał Stars.TV HD, prezentujący starsze i najbardziej znane teledyski. Usunięto zdublowaną emisję TV Republika.

Problemy z odbiorem multipleksu

Emisja jest prowadzona z budynku WTT (Warsaw Trade Tower) w Warszawie na kanale 23 (moc 5,01 kW) i Sky Tower we Wrocławiu na kanale 41 (moc 3,02 kW). Wkrótce mają też ruszyć testy z wieżowca Olivia Star w Gdańsku (moc 1,26 kw). Testy są prowadzone w nietypowych rozdzielczościach obrazu (1920x540). Wielu odbiorców narzeka też na niewystarczający zasięg emisji próbnych. W Warszawie w miejscach, gdzie działają multipleksy próbne w DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej i TVN Grupy Discovery, jest problem z odbiorem multipleksu BCAST. Poprawa jakości sygnału byłaby możliwe po ewentualnym zwiększeniu mocy nadajników.

Nowych kanałów nie było we wniosku do KRRiT

W czerwcu informowaliśmy o liście, którą spółka BCAST umieściła w wykazie kanałów, które mogą być testowane w DVB-T2/HEVC. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informowała wówczas, że są na niej: Telewizja Republika, TV Okazje, Telewizja TVL Lubin, Polsat HD, Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, TV4 HD, TV6 HD i Super Polsat HD.

Nadawca najprawdopodobniej zmodyfikował listę kanałów u regulatorów rynku. - Zgodnie z decyzjami Prezesa UKE (uzgodnionymi z Przewodniczącym KRRiT), w multipleksach eksperymentalnych BCAST w Warszawie i Wrocławiu nadawane mogą być następujące programy: Telewizja Republika, Telewizja TVL Lubin, Polsat HD, Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, TV4 HD, TV6 HD, Super Polsat HD, Nowa TV, STARS TV oraz EWTN Polska - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W przyszłym roku zmiana standardu telewizji naziemnej  

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja nie będzie prowadzona w DVB-T, tylko w DVB-T2/HEVC. Użytkownicy starszych telewizorów lub tunerów będą musieli je wymienić. Szacuje się, że to ponad 2 mln gospodarstw domowych. Niedawno ruszyła kampania społeczna w tej sprawie. Nowy standard pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Telewizja Polska zapowiada uruchomienie internetowo-naziemnej platformy cyfrowej z regularnym kanałem TVP 4K w ofercie. Zmiana standardu nie obejmie abonentów platform satelitarnych i sieci kablowych.

Emisje próbne w DVB-T2/HEVC

Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. W Szczecinie emisje próbne prowadzi spółka MWE. Niedługo powinna uruchomić testowe multipleksy także w Warszawie i Gdańsku.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów w multipleksie testowym Polsatu w DVB-T2/HEVC

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwert
Oby wraz z rozpoczęciem nadawania muxu DVB-T z Olivia Star w Gdańsku,przenieśli wreszcie nadajnik DAB + na ten wieżowiec ,bo z Zieleniaka są problemy z odbiorem już choćby w Oliwie .
odpowiedź
User
ddddd
Nie mogą dać aby było 60 stacji HD naziemnych
odpowiedź