SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy kanał w multipleksie eksperymentalnym DVB-T2/HEVC Polsatu

Do warszawskiego multipleksu próbnego w standardzie DVB-T2/HEVC należącego do spółki BCAST, należącej do Polsatu, dołączył kanał TV Regionalna.pl. Przez chwilę działał też kanał Kino Polska HD, ale jego emisję testową po paru godzinach zakończono.

Article

TV Regionalna.pl to lokalny kanał z Lubina na Dolnym Śląsku. Można w nim znaleźć programy informacyjne, publicystyczne i sportowe. Stacja jest dostępna z lokalnego MUX-7 w województwie dolnośląskim. Ponadto jest nadawana z multipleksu testowego BCAST w DVB-T2/HEVC we Wrocławiu. W Warszawie zadebiutowała drogą naziemną dopiero na samym początku 2022 roku.

Związana z Polsatem spółka BCAST wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zgody na testy szeregu kanałów telewizyjnych. Na przykład Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD czy Polsat Play HD. Ich emisji w DVB-T2/HEVC nigdy nie rozpoczęto.

Zmiany w multipleksie BCAST

Pojawienie się TV Regionalnej.pl i chwilowa emisja Kino Polska HD to niejedyne zmiany w warszawskim multipleksie BCAST. Katolicki kanał EWTN HD jest teraz nadawany w kodeku HEVC. TV Republika nie nadaje już w wysokiej rozdzielczości (HD), tylko standardowej (SD). W multipleksie można oglądać też kanały: Polsat HD, Nowa TV HD, Stars.TV HD oraz TV Okazje HD. BCAST planuje jeszcze uruchomić multipleks testowy w Gdańsku. Firma nie zdradza kiedy to nastąpi.

W Warszawie i Trójmieście może też niebawem rozpocząć działalność testowy multipleks firmy MWE Michała Winnickiego. Do 90 proc. populacji dociera multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej w DVB-T2/HEVC. Można dzięki niemu oglądać kanały TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kultura. Latem w ten sposób oferowany był też kanał TVP 4K.

Kilka dni temu TVN Grupa Discovery zakończyła emisję testową w DVB-T2/HEVC w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Wygasło bowiem pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na takie próby. Do 9 lutego 2022 roku obowiązuje pozwolenie UKE dotyczące Trójmiasta. Emisja jest tam wciąż kontynuowana. Testy w DVB-T2/HEVC ruszyły na początku 2021 roku.

- Wykonaliśmy testy w planowanym zakresie i nie planujemy ich przedłużać biorąc pod uwagę, że już pod koniec marca w części Polski uruchomione zostaną docelowe nadajniki, a w okresie od kwietnia do czerwca kolejne w pozostałych regionach - informowała wówczas portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef TVN ds. komunikacji korporacyjnej.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Proces będzie przeprowadzany do końca czerwca region po regionie. W pierwszej kolejności zmiany obejmą mieszkańców województw dolnośląskiego i lubuskiego. Standard DVB-T po dekadzie zastąpi nowocześniejszy i bardziej wydajny DVB-T2/HEVC. Kanały naziemne będą oferowane w lepszej jakości (HD lub 4K). TVN, TVN7 i TTV HD będą dostępne w jakości HD. Emisję HD swoich stacji planują też TVP i telewizja Puls. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi jednak wymienić telewizor lub kupić tuner kompatybilny z nowym standardem. Trwa kampania społeczna w tej sprawie. Telewizja Polska uruchomiła na MUX-3 kanał Sprawdzam TV, który pozwala sprawdzić czy sprzęt do naziemnej telewizji obsługuje kodek HEVC.Zmiana nie obejmuje abonentów sieci kablowych i platform satelitarnych. Rząd zapowiada wprowadzenie bonu, który sfinansuje zakup nowego tunera.

Zobacz także: W tym roku zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał w multipleksie eksperymentalnym DVB-T2/HEVC Polsatu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kawka
Niestety jest tylko dźwięk nie ma wizji na TV Sony z 2015 roku , tak sam Stars TV i EWTN oraz Wydarzenia . Jeżeli nie poprawicie to mam was gdzieś ( programy TVP w HEVC odbieram bez problemu ) .
odpowiedź
User
Ksiut
Ja mam to samo co kawka wyżej. Tam u mnie to nawet dźwięk przerywa a kanały TVP z hevc też mi działają poprawnie
odpowiedź
User
Jerry
Trzeba kupić nowy dekoder
odpowiedź