SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel przygotowuje się na DVB-T2/HEVC. „Projekt na większą skalę niż wyłączenie analogu”

Na terenie całej Polski firma Emitel przeprowadza wymianę systemów antenowych w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. W niektórych obiektach konieczne było skorzystanie ze śmigłowców.

Wymiana anten na maszcie w Miłkach, fot. EmitelArticle

W II kwartale 2022 roku standard DVB-T zostanie zastąpiony bardziej wydajnym DVB-T2/HEVC. Będzie możliwe nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawa ich jakości. Zwolnione częstotliwości trafią do operatorów telekomunikacyjnych i pozwolą na rozwój sieci 5G. Część widzów telewizji naziemnej będzie musiała wymienić telewizory lub tunery. Szacuje się, że to ponad 2,2 mln gospodarstw domowych. Nie tylko odbiorcy będą musieli zainwestować. Także firmy, do których należą nadajniki, takie jak Emitel.

Największa operacja od wielu lat

Firma chwali się postępami w przygotowaniach do wdrożenia standardu DVB-T2/HEVC m.in. na portalu YouTube. Zamieściła filmy przedstawiające wymianę systemów nadawczych. Ze śmigłowców skorzystano m.in. Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Ryki w województwie lubelskim i w RTCN Miłki koło Giżycka.

- Na części lokalizacji wymiana anteny prowadzona jest tzw. metodą tradycyjną, z wykorzystaniem tzw. żurawia, czyli zbudowanie go pod każdy rodzaj masztu czy wieży a następnie wciąganie i montaż fragmentów anteny na szczycie konstrukcji. W trudno dostępnych miejscach użycie specjalistycznych śmigłowców to jedyne wyjście. Warto jednak pamiętać, że niezależnie czy modernizacja anten na maszcie czy przegląd - każda taka operacja odbywa się na wysokości nawet kilkuset metrów - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela.

Skalę operacji najlepiej oddają liczby. We wspomnianym wcześniej Giżycku maszt ma wysokość ponad 300 metrów, a jeden element przejściowy ważył około 1,25 tony. Wysokość anteny od podstawy do końca odgromnika to 21,3 metrów. Waga całej anteny to prawie 8 ton.

- W ramach projektu jednocześnie realizujemy dwa cele: uwolnienie pasma 700MHz oraz zmianę technologii nadawania na DTB-T2/HEVC.  Do realizacji tych celów niezbędna jest  m.in. wymiana części systemów antenowych, wymian nadajników, oraz przebudowa sieci dosyłowej. Dodatkowo musimy przebudować niektóre maszty oraz wybudować nowe, a to operacja bardzo złożona pod kątem budowlanym ponieważ mówimy o obiektach, których wysokość dochodzi do nawet 300 metrów. To bardzo duże wyzwanie operacyjne i techniczne, które angażuje większość naszych zasobów ludzkich. To również kosztowna dla Spółki operacja, która wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Można śmiało powiedzieć, że projekt jest większy skalą niż operacja przejścia z nadawania analogowego na nadawanie cyfrowe, który prowadziliśmy dekadę temu - tłumaczy Sobucka.

W przyszłym roku zmiana standardu telewizji

Dekadę temu doszło do wyłączenia nadajników analogowych. Polacy musieli kupić telewizory obsługujące DVB-T lub przestawki, tunery pracujące w tym standardzie. Teraz mamy do czynienia z podobną operacją. Niedawno ruszyła kampania społeczna w tej sprawie. Z badań Krajowego Instytutu Mediów wynika jednak, że 74 proc. odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej nic nie wie o planowanej zmianie. Proces przejścia na DVB-T2/HEVC będzie w II kwartale 2022 roku realizowany stopniowo, region po regionie. Zostało zatem dużo czasu, aby poinformować odbiorców. Sytuację na pewno będą próbowali wykorzystać producenci sprzętu. Podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej jeden z menadżerów Samsunga alarmował, że w przyszłym roku może zabraknąć telewizorów.

- Proces przełączania częstotliwości rozpoczął się już w marcu 2020 roku na części obszaru województwa zachodniopomorskiego. Dziś proces mimo wyzwań jakie postawiła przed nami pandemia przebiega zgodnie z harmonogramem. Cały projekt zakończy się w połowie 2022 roku, wówczas na terenie całego kraju będzie już dostępny sygnał telewizyjny emitowany w nowym standardzie DVB-T2 HEVC - wyjaśnia rzeczniczka Emitela.

Emisja testowe w DVB-T2

Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski.

Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi z kolei spółka BCAST związana z Cyfrowym Polsatem. Udostępnia sygnał Polsat HD i TV Republika, choć we wniosku o zgodę na testy do KRRiT wnioskowała o cały szereg dodatkowych stacji, w tym Polsat Sport.

BCAST miała też testować katolicką stację EWTN Polska. Nie miała ona w momencie rozpoczęcia testów polskiej koncesji. Zmieniło się to we wrześniu i stacje może niebawem pojawić się na multipleksie eksperymentalnym. Niedawno BCAST otrzymała też od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na eksperymentalne emisje w standardzie DVB-T2/HEVC w Gdańsku.

Dostępność sygnału poszczególnych multipleksów w tym także testowych emisji DVB-T2/HEVC można sprawdzić za pomocą aplikacji Emimaps dostępnej pod adresem https://emimaps.emitel.pl/

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel przygotowuje się na DVB-T2/HEVC. „Projekt na większą skalę niż wyłączenie analogu”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ayy
Fajnie, kolejne tony elektro śmieci bo ludzie muszą zmienić telewizory albo dekodery
odpowiedź
User
Gosc
Nikt niczego nie musi, może uwolnić się od otumaniającego pudła.
odpowiedź
User
anna
Oczekuję, że DVB-T2 będzie polegało na tym, że wszystkie kanały będą w rozdzielczości 1080p (nie 576i, nie 576p i nie 1080i jak teraz).
odpowiedź