SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel wdroży nową aplikację z programem telewizyjnym na MUX-8

W ostatnim czasie nadawcy telewizyjni wprowadzają nowe rozwiązania w zakresie telewizji hybrydowej HbbTV. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl także Gracjan Szczęch, project manager w firmie Emitel zapowiada wprowadzenie nowej aplikacji z programem telewizyjnym.

Projekt nowej aplikacji z EPG Emitela, fot. EmitelArticle

Dzięki telewizji hybrydowej HbbTV nadawcy mogą oferować dodatkowe treści tekstowe, multimedialne i quizy, towarzyszące poszczególnym kanałom. Ich odbiór jest możliwy przy pomocy telewizora lub tunera podłączonego do internetu.

HbbTV pojawiła się w Polsce w 2012 roku, ale stacje telewizyjne nie inwestowały dużo w tę technologię. Stopniowo się to zmienia. W II kwartale 2022 roku zmieni się standard naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zastąpi DVB-T2/HEVC.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizory lub tunery na nowsze, często obsługujące HbbTV. Zauważają to nadawcy.

Pod koniec sierpnia Polsat wdrożył aplikację Polsat VoD, która jest dostępna na jego kanałach naziemnych. Przypomina bezpłatny serwis streamingowy Polsat Go z filmami, serialami i programami Polsatu, którym towarzyszą reklamy. Telewizja Polska przed końcem roku zamierza odświeżyć aplikację TVP Stream. Znajdzie się w niej usługa catch up TV, dzięki której będzie można cofnąć programy emitowane w kanałach TVP nawet o tydzień. Naziemną wersję platformy streamingowej Player testuje też TVN Grupa Discovery.

Emitel inwestuje w HbbTV

Emitel, operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji jest od kilku lat zaangażowany w rozwój telewizji hybrydowej. W multipleksie ósmym naziemnej telewizji cyfrowej oferuje usługę EmiTV. Można w niej znaleźć prognozę pogody, wiadomości (depesze Polskiego Radia), serwis Player (możliwość słuchania rozgłośni radiowych m.in. Polskiego Radia, Grupy RMF i Eurozetu) i program telewizyjny kanałów dostępnych naziemnie. W 2018 roku Emitel Na MUX-8 działa też stworzona przez Emitela aplikacja Legia TV.

Bezpłatnie można oglądać za jej pośrednictwem na przykład materiały dotyczące kulis warszawskiego klubu piłkarskiego i wywiady z zawodnikami.

Zobacz także: Emitel przygotowuje się na DVB-T2/HEVC. „Projekt na większą skalę niż wyłączenie analogu”

Rozwój HbbTV dzięki DVB-T2/HEVC?

Adrian Gąbka, Wirtualnemedia.pl: Czy DVB-T2/HEVC pozwoli na rozwój usług telewizji hybrydowej?

Gracjan Szczęch, project manager w Emitel:  Standard nadawania i tv hybrydowa nie są ze sobą wprost powiązane. Niewątpliwie jednak wprowadzenie wymogu tego standardu w telewizorach przy okazji zmian w kontekście standardu DVB-T2/HEVC pomoże przyspieszyć penetrację na rynku i rozwój oferty telewizji hybrydowej przez nadawców.

Jak dostępna w Polsce oferta wygląda na tle innych krajów europejskich?

Aplikacje HbbTV dostępne są w zdecydowanej większości krajów europejskich. W Niemczech, Francji czy Hiszpanii odbiorcy mogą korzystać z ponad kilkunastu różnych aplikacji, które zawierają katalogi VOD, (czyli telewizji dostępnej na żądanie), strefy dla dzieci, dostęp do materiałów Startover i CatchUp, rozbudowę kampanii reklamowych i wiele innych. Oferta, więc jest znacznie bardziej rozbudowana niż w Polsce. W ostatnim czasie ta sytuacja się szybko zmienia, nadawcy w Polsce docenili HbbTV i możliwości, jakie oferuje.

Co blokuje tę technologię? Na wielu dekoderach naziemnych nie ma takich usług, na dekoderach platform i sieci kablowych praktycznie w ogóle nie występują. Problemu nie ma z nowszymi telewizorami. Co powinno się zmienić?

Przewagą technologii HbbTV jest jej łatwość użycia. Aplikacje dostępne są bezpośrednio po wejściu na kanał bez potrzeby ich instalowania, najczęściej pod czerwonym przyciskiem na pilocie. Nie wszystkie platformy jednak udostępniają sygnalizację HbbTV dla swoich odbiorców. Mam tu na myśli głównie operatorów kablowych i satelitarnych. Dynamicznie natomiast oferta telewizji hybrydowej rozwija się na platformie naziemnej, ale nie jest mocno promowana.  Myślę, że prędzej czy później nadawcy zaczną bardziej aktywnie promować nowe funkcjonalności a widzowie docenią zalety telewizji hybrydowej.

Nowe aplikacje zwiększą popularność HbbTV

Czy ostatnie działania i zapowiedzi stacji telewizyjnych to krok w dobrym kierunku? TVP zapowiada serwis z catch up TV, TVN pracuje nad aplikacją Playera, Polsat wdrożył Polsat VoD.

Wprowadzenie aplikacji dających dużą wartość dla odbiorców przyczyni się do zwiększenia popularności tej technologii. Taka sytuacja miała miejsce np. w Niemczech, gdzie telewizory bez HbbTV po prostu się nie sprzedawały. HbbTV to dużo korzyści dla odbiorców, ale również dla nadawców telewizyjnych. Ta sama aplikacja (np. VOD) zadziała, bowiem na telewizorach różnych producentów, bez potrzeby tworzenia wielu jej wersji pod telewizor konkretnej firmy. To znacznie zmniejsza koszty i ułatwia rozwój oferty.

Plany Emitela

Jakie plany w tym zakresie ma Emitel? Działa np. aplikacja Legia TV w Warszawie.

Emitel od wielu lat wspiera nadawców w poszerzaniu oferty aplikacji HbbTV dla odbiorców telewizji naziemnej. Telewizja hybrydowa to z jednej strony nowe funkcjonalności dla widza takie jak możliwość zatrzymania/odtworzenia programu, programowanie nagrania, czy wreszcie dostęp do dodatkowych kanałów telewizyjnych jak również usługi video na żądanie, a z drugiej strony to pole do budowania interakcji z widzem – to nowość, ponieważ do tej pory telewizja była przekazem raczej jednokierunkowym. Możliwość interakcji z widzem to była domena Internetu. Telewizja hybrydowa łączy te dwa światy.  Jest coś jeszcze, co może podobać się nadawcom a mianowicie możliwość ekspozycji i personalizacji reklam.

Aplikacja Legia TV była jednym z pierwszych tego typu wdrożeń w Europie.  Pozwala obejrzeć ekskluzywne materiały produkowane przez media klubowe Legii Warszawa a także treści na żywo, takiej jak np. mecze towarzyskie zespołu podczas zgrupowań. Tego typu spotkać widzowie nie mogliby zobaczyć w tradycyjnej telewizji i to jest olbrzymi atut właśnie HbbTV.   

Mogę zdradzić, że obecnie pracujemy nad nową, odświeżoną aplikacją EPG na Multipleksie 8, której funkcjonalność znacznie się wzbogaci. Planujemy również dalsze prace na rozwojem usług dla naszych klientów, ale o tych serwisach będą informować już sami nadawcy. 

Dołącz do dyskusji: Emitel wdroży nową aplikację z programem telewizyjnym na MUX-8

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
No nie mogę
Nie wciskajcie ludziom, że jesteście w czołówce hbbtv . Jesteście sto lat za m ...(J.Tuwim). Przecież mamy porównanie z satelity jak działa hbbtv pod względem technicznym i zawartości treści. Brać przykłada z hbbtv RAI. ZDF, ARD RTL ORF1 SRF TVEARTE RIKsat niestety polscy nadawcy są w ogonie próbuje z niego wyjsc TVP. Reszta... odświeża gnioty! Muszą być kanały live z interfejsem, że widz nie odczuwa jakie jest źródło sygnału tv, air naziemna lub sat czy też streaming, kanały płynnie przełączają się pomiędzy źródłami.
Dajecie przykład martwej aplikacji Legia TV.
odpowiedź
User
RTCN
Tv hybrydowa w obecnym wydaniu to głównie kolejny reklamowy gniot. Wyłączyłem tę opcję, bo marketingowe plansze pojawiające się z automatu na ekranie doprowadzały mnie do szału. Do tego problemy z wczytywaniem treści, rozjazdy między wizją i fonią... Dziękuję, nie skorzystam.
odpowiedź
User
ligowa szarzyzna
from gutters galicja platforma obywatelska to stars silesia legia warszawa - kogo sie udalo sprzedac jako rozwoj eksportu w unii europejskiej platwormie obywatelskiej i legii warszawa w lidze europejskiej - powyzej sredniej krajowej odbija sie od ponizej eternal.com
odpowiedź