SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec testów TVN Grupy Discovery w DVB-T2/HEVC. „W marcu docelowe nadajniki”

TVN Grupa Discovery zakończyła testy kanałów TVN HD, TVN7 HD, TTV HD, Metro HD w standardzie DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej. Przedstawicielka firmy zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że regularne emisje w tym standardzie pojawią się wiosną. Przynajmniej w województwach lubuskim i dolnośląskim.

Article

Emisje testowe wyłączono w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Wygasło bowiem pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na takie próby. Do 9 lutego 2022 roku obowiązuje pozwolenie UKE dotyczące Trójmiasta. Emisja jest tam wciąż kontynuowana. Testy w DVB-T2/HEVC ruszyły na początku 2021 roku.

Poza wspomnianymi wcześniej stacjami nadawany był też kanał TVN Fabuła HD. Spotkało się to jednak ze sprzeciwem operatorów kablowych i platform cyfrowych, które oferują go w płatnych pakietach. Pod koniec czerwca zrezygnowano z naziemnej emisji tej stacji.

TVN Grupa Discovery nie wystąpiła o przedłużenie testów

Nadawca mógł wystąpić do UKE o przedłużenie testów do momentu wyłączenia emisji w standardzie DVB-T. Tak się jednak nie stało.

- Wykonaliśmy testy w planowanym zakresie i nie planujemy ich przedłużać biorąc pod uwagę, że już pod koniec marca w części Polski uruchomione zostaną docelowe nadajniki, a w okresie od kwietnia do czerwca kolejne w pozostałych regionach - informuje portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef TVN ds. komunikacji korporacyjnej.

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Proces będzie przeprowadzany do końca czerwca region po regionie. W pierwszej kolejności zmiany obejmą mieszkańców województw dolnośląskiego i lubuskiego. Standard DVB-T po dekadzie zastąpi nowocześniejszy i bardziej wydajny DVB-T2/HEVC. Kanały naziemne będą oferowane w lepszej jakości (HD lub 4K). TVN, TVN7 i TTV HD będą dostępne w jakości HD. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi jednak wymienić telewizor lub kupić tuner kompatybilny z nowym standardem. Trwa kampania społeczna w tej sprawie. Telewizja Polska uruchomiła na MUX-3 kanał Sprawdzam TV, który pozwala sprawdzić czy sprzęt do naziemnej telewizji obsługuje kodek HEVC.

Inne emisje testowe kontynuowane

Inni nadawcy telewizyjni kontynuują testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi  spółka BCAST. W skład multipleksu testowego wchodzą: Polsat HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje i Stars.TV. Firma MWE prowadzi emisje próbne w Szczecinie. Są tam dostępne kanały: Filmax, Home TV, Nuta TV, Power TV, Stars.TV, Super TV, Top Kids JR i TV Okazje. Spółka chce też uruchomić multipleksy próbne w Warszawie i Trójmieście.

Dołącz do dyskusji: Koniec testów TVN Grupy Discovery w DVB-T2/HEVC. „W marcu docelowe nadajniki”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Co ten TVN odpieprza.Przez niego znów muszę przeprogramowac telewizor aby TVNy bez HD dac do przodu.Robie to również starszej osobie,która nie umie tego robić i napewno jest takich więcej.Grupa Discovery nie popisała się choćby w okresie teraz świątecznym takie zamieszanie.
odpowiedź
User
Xyz
Od marca znowu musisz przeszukać kanały, bo dojdą MUXy w Hevc, a dotychczasowe zostaną wyłączone.
odpowiedź
User
Hehe
W marcu nie będzie już żadnego tvn
odpowiedź