SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nazwa.pl wyda 12 mln złotych na innowacje. Cloud Backup, Cloud Hosting i CDN

Nazwa.pl, jedna z największych firm hostingowych w Polsce zapowiedziała zwiększenie w 2021 roku nakładów na innowacyjne rozwiązania. W planach jest między innymi wdrożenie chmury publicznej i prywatnej, Kubernetes, usług SaaS, Serverless czy Content Delivery Network (CDN). Łączny budżet na rozwój technologiczny wyniesie w 2021 roku ponad 12 milionów złotych.

Article

Zapowiadając wprowadzenie nowych rozwiązań nazwa.pl zaznacza, że rozwój technologii i usług stanowi od dłuższego czasu podstawę jej strategii. Spółka oferuje w standardzie takie rozwiązania jak: zabezpieczenia DNSSEC dla domen, trudniejsze do złamania certyfikaty SSL z kodowaniem ECDSA, szyfrowanie TLS 1.3 czy też zabezpieczenia poczty za pomocą SPF, DKIM i DMARC. Obecnie firma obsługuje ponad 2/3 serwisów posiadających zabezpieczenia przed przekierowaniem ruchu na fałszywą stronę WWW.

Nowe inwestycje

Zgodnie z zapowiedzią obecnie uwaga spółki będzie skierowana na dostarczeniu użytkownikom szerszego wachlarza usług oraz przyspieszeniu działania tych, które obecnie są dostępne w ofercie. Łączna kwota inwestycji ma wynosić 12 mln zł.

Nazwa.pl zapewnia, że kompleksowa wymiana serwerów w 2020 r. zapewniła optymalną szybkość przetwarzania danych na serwerach przy wykorzystaniu procesorów pracujących z prędkością 5 GHz i dysków Intel Optane z technologią 3D XPoint. Kolejne działania mają na celu rozwój rozwiązań programowych, co przy rosnących kosztach pracy i niedoborze specjalistów IT stanowi duże wyzwanie rozwojowe.

Czytaj także: Mateusz Bachłaj PR managerem nazwa.pl

Public Cloud, Private Cloud i Kubernetes

Jako podstawowy cel spółka wyznaczyła sobie wprowadzenie w 2021 r. usług Public Cloud i Private Cloud. Na bazie tej technologii firmy będą mogły tworzyć dowolne instalacje i przenosić swoją infrastrukturę z dotychczasowych serwerów, utrzymywanych często w złych warunkach w lokalnych serwerowniach biurowych, do chmury spełniającej normę ISO 27001.

Nazwa.pl informuje, że prace w zakresie wdrożenia chmury już trwają, a planowany termin udostępnienia usług to trzeci kwartał br. Na bazie dostępnej chmury wprowadzona zostanie również usługa Kubernetes, pozwalająca na zarządzanie, automatyzację i skalowanie aplikacji kontenerowych. Lokalizacja zarówno usług Public Cloud, Private Cloud, jak i Kubernetes będzie posiadała co najmniej 2 strefy dostępności, pomiędzy którymi będą zestawione połączenia sieciowe za pomocą ciemnych włókien.

SaaS i Serverless

Usługi Software as a Service (SaaS) oraz Serverless mają pojawić się w ofercie nazwa.pl w drugiej połowie roku, a ich celem będzie ułatwienie wdrażania funkcjonalności za pomocą rozwiązań gotowych natychmiast do użycia.

Rozliczanie usług będzie bazowało na modelu za użycie, dzięki czemu ponoszone koszty będą proporcjonalne do skali prowadzonego przez siebie biznesu. Usługi będą skalowalne, pozwalając właścicielowi strony i osobom zajmującym się tworzeniem oprogramowania skupić się jedynie na obsłudze swojej aplikacji. Wprowadzeniu usług SaaS będzie towarzyszyło również wdrożenie opłat za usługi w modelu subskrypcyjnym i za użycie. Model ten być może pojawi się również na hostingu, co byłoby całkowitą nowością na rynku polskim.

CDN

Content Delivery Network (CDN), czyli sieć serwerów utrzymujących kopie elementów strony WWW w różnych lokalizacjach bliższych użytkownikowi, to propozycja skierowana do wszystkich użytkowników usług hostingowych.

Zgodnie z zapowiedzią usługa dystrybucji treści będzie działała automatycznie dla każdej domeny przypisanej do Cloud Hosting w nazwa.pl – a właściwie już działa, bo jej elementy już funkcjonują w Krakowie, Warszawie i Amsterdamie. Rozbudowa o kolejne lokalizacje trwa już od kilku miesięcy, jednak z powodu przedłużającej się sytuacji epidemicznej związanej z Covid-19 i związanych z nią opóźnień, termin uruchomienia kolejnych węzłów będzie zależał od wielu dostawców transmisji danych i właścicieli Data Center, w których będą kolokowane urządzenia nazwa.pl.

Czytaj także: Dzięki nim Internet jest lepszy! Firma nazwa.pl przyznaje coroczne wyróżnienia

Cloud Backup i Mail Backup

W pierwszej połowie br. planowane jest wprowadzenie nowej wersji aplikacji Cloud Backup, która pozwoli na wykonywanie kopii zapasowych nie tylko z komputerów pracujących pod systemem Windows, ale również MacOS i Linux.

Nowa wersja oprogramowania pozwoli skorzystać z usługi na 97 proc. komputerów, które obecnie działają w Polsce pod tymi systemami. Umożliwi jednocześnie uruchomienie usług backupu również na serwerach linuxowych.

Trwają również pierwsze prace nad wdrożeniem oprogramowania do archiwizacji poczty z kont użytkowników. Projekt został oznaczony nazwą Mail Backup, a jego działanie ma polegać na archiwizacji poczty na różnych skrzynkach użytkownika programu.

Podobnie jak w przypadku Cloud Backup wszystkie dane mają być szyfrowane za pomocą algorytmu AES-256 i przesyłane do nazwa.pl wyłącznie w postaci zaszyfrowanej. Według nazwa.pl każdy, kto korzysta z darmowych skrzynek na portalach czy też na Google.com, z pewnością doceni fakt, że nawet w przypadku zablokowania dostępu do takich kont przez operatora, będzie mógł przywrócić swoje maile na inny serwer.

Cloud Hosting Panel

Jak twierdzi firma wielu użytkowników zwracało uwagę na interfejs programu do zarządzania hostingiem Active.admin. Pomimo, że pod względem szybkości działania i bezpieczeństwa nasze autorskie rozwiązanie spełnia wysokie standardy, to postanowiono go unowocześnić i nadać mu również nowy rys wizualny.

Nowy interfejs będzie miał 3 różne widoki, możliwe do przełączenia przez użytkownika, dzięki którym użytkownicy korzystający z popularnych rozwiązań: CPanel, DirectAdmin i Plesk, będą mogli wykorzystać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Nowy Cloud Hosting Panel będzie stanowił również bazę do rozwoju usługi CDN i innych, które niebawem pojawią się na hostingu w nazwa.pl.

Oprócz wersji na komputer, nazwa.pl udostępni również wersję RWD nowego Cloud Hosting Panel na urządzenia mobilne. Ma to ułatwić zarządzanie domenami, pocztą i innymi ustawieniami na serwerze dla coraz liczniejszej grupy użytkowników korzystających w pierwszej kolejności z urządzeń mobilnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nazwa.pl wyda 12 mln złotych na innowacje. Cloud Backup, Cloud Hosting i CDN

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl