SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec lutego wyniosły 143,7 mld euro, o 0,6 mld euro mniej niż w styczniu

Na koniec lutego 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, wynosiły 143,7 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 160,7 mld dolarów – podano w poniedziałkowym komunikacie NBP.

Article

NBP opublikował w poniedziałek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

Wynika z nich, że na koniec lutego 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 143,7 mld euro i był niższy o 0,6 mld euro niż na koniec stycznia 2022 r.

Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 0,6 mld dolarów i osiągnął poziom 160,7 mld dolarów.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 76 proc.) inwestowana jest głównie w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – podano w komunikacie NBP.

W poniedziałek na rynku walutowym notowane było dalsze osłabienie złotego względem głównych walut. Za euro płacono 4,98 zł, za dolara 4,58 zł, a za franka szwajcarskiego 4,91 zł.

 

 

 

Dołącz do dyskusji: NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec lutego wyniosły 143,7 mld euro, o 0,6 mld euro mniej niż w styczniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl