SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP: Ryzyko dla funkcjonowania systemu finansowego zmalało w ostatnim półroczu

Ryzyko dla stabilnego funkcjonowania krajowego systemu ?nansowego obniżyło się w porównaniu sytuacji z czerwca, wynika z opublikowanego w poniedziałek "Raportu o stabilności systemu ?nansowego" Narodowego Banku Polskiego (NBP). Bank centralny uważa także ponowną silną i trwałą deprecjację złotego za mało prawdopodobną.

NBP: Ryzyko dla funkcjonowania systemu finansowego zmalało w ostatnim półroczu

"Od momentu publikacji ostatniego 'Raportu o stabilności systemu ?nansowego' w czerwcu 2009 r. warunki działania polskiego systemu ?nansowego uległy poprawie. Kryzys globalny nadal oddziaływał silnie na polską gospodarkę, jednak poprawiły się perspektywy sytuacji gospodarczej oraz obniżyła się niepewność co do przyszłej koniunktury postrzegana przez podmioty gospodarcze" - głosi raport.

NBP zwraca też uwagę na "istotną poprawę na światowych rynkach finansowych", która przyczyniła się do zmniejszanie napięć na rynkach krajowych.

"Czynniki te sprawiają, że ryzyko dla stabilnego funkcjonowania krajowego systemu ?nansowego obniżyło się w porównaniu do oceny przedstawionej w czerwcowej edycji" - czytamy dalej.

O poprawie na rynkach lokalnych świadczyły: "spadek zmienności, widoczny szczególnie na rynku walutowym, aprecjacja złotego i stabilizacja rentowności obligacji skarbowych", podano także.

NBP przypomina jednak o spadku przychodów w niektórych instytucjach finansowych oraz o wzroście kosztów finansowania i ryzyka w bankach.

"Procesy te sprawiają, że ryzyko dla stabilnego funkcjonowania systemu ?nansowego pozostaje nadal na podwyższonym poziomie" - stwierdza bank centralny.

W raporcie podkreślono, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy "pojawiły się sygnały sugerujące, że spowolnienie gospodarcze nie będzie się pogłębiać". Pochodziły one głównie ze strefy euro, która odnotowała pierwszy kwartał dodatniego wzrostu (o 0,4% kw/kw w III kw. br.), a zwłaszcza poprawa sytuacji w Niemczech - głównego partnera handlowego Polski.

Bank centralny zaznacza przy tym, że jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka dla stabilności systemu bankowego pozostaje ewentualne istotne pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w Polsce w nadchodzących kwartałach. "Mogłoby to być wynikiem ponownego spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego w 2010 r. i 2011 r., związanego m.in. z wyczerpywaniem się efektów pakietów stymulacyjnych w najwyżej rozwiniętych gospodarkach świata i obniżeniem dźwigni w światowym systemie finansowym" - napisał NBP.

W raporcie podkreślono też, że obecnie negatywne informacje dotyczące innych krajów regionu w mniejszym już stopniu wpływają na kurs złotego. "Zjawiska te wraz z oceną fundamentów gospodarczych Polski wskazują, że ponowna silna i trwała deprecjacja złotego wydaje się obecnie mało prawdopodobna" - konkluduje bank centralny.

W raporcie omówiono sytuację od marca br. do 20 listopada br. Dokument ten został przyjęty przez zarząd NBP na posiedzeniu 11 grudnia.

  • Więcej informacji:
  • NBP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP: Ryzyko dla funkcjonowania systemu finansowego zmalało w ostatnim półroczu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl