SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie 8 mld zł zysku NBP w 2019 roku

Narodowy Bank Polski w 2019 roku wypracował zysk w kwocie 7.828,5 mln zł - podał bank w piątek w komunikacie. 95 proc. zysku, czyli 7,4 mld zł trafi do budżetu państwa.

fot. Shutterstock.comArticle

"W 2019 roku Narodowy Bank Polski wypracował zysk w kwocie 7.828,5 mln zł. Zgodnie z ustawą o NBP, tegoroczny zysk banku centralnego podlega podziałowi na wpłatę do budżetu państwa w wysokości 7.437,1 mln zł oraz odpis na fundusz rezerwowy NBP (5 proc. zysku) w kwocie 391,4 mln zł. Wpłata do budżetu zostanie dokonana w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP przez Radę Ministrów" - napisano.

Jak podał NBP, główny wpływ na wielkość wyniku finansowego NBP w 2019 r. miały: wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi w kwocie 7,6 mld zł oraz dodatni wynik z różnic kursowych w wysokości 5,6 mld zł. Na wynik finansowy NBP miały wpływ również m.in: koszty utworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych (2,8 mld zł), koszty prowadzenia polityki pieniężnej (1,4 mld zł), a także koszty działania i amortyzacji (1,2 mld zł).

Podstawowymi elementami kształtującymi wynik finansowy NBP są: dodatni wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi (na koniec 2019 r. stanowiły one prawie 100 proc. aktywów NBP) oraz ujemny wynik z prowadzonej polityki pieniężnej (z uwagi na nadpłynność sektora bankowego).

Na wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi składają się przede wszystkim odsetki od lokat terminowych i dłużnych papierów wartościowych w walutach obcych, jak też wynik ze sprzedaży tych papierów oraz koszty z tytułu spadku wartości rynkowej papierów wartościowych poniżej ich ceny zakupu (tzw. koszty niezrealizowane z ich wyceny). Z kolei na koszty prowadzonej polityki pieniężnej składają się przede wszystkim koszty dyskonta bonów pieniężnych, wykorzystywanych do absorpcji nadpłynności oraz koszty odsetek od rezerwy obowiązkowej banków.

Na 31 grudnia 2019 r. rezerwa NBP na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych wyniosła 6,7 mld zł.

Sprawozdanie finansowe NBP na dzień 31 grudnia 2019 r. zostało zbadane przez niezależnego biegłego rewidenta, firmę KPMG Audyt, który wydał o nim tzw. opinię bez zastrzeżeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie 8 mld zł zysku NBP w 2019 roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arkadi
Za rok bedzie rekord jezeli zloto pojdzie w gore a ostatni zakup nie byl brany pod uwage w sprawozdaniu
odpowiedź
User
Hajdawer
Idealnie suma na pokrycie 13 emerytur. Najlepszy droga do inwestowania ever
odpowiedź