SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix intensyfikuje walkę ze współdzieleniem kont

Najpopularniejszy serwis streamingowy na świecie kontynuuje walkę z udostępnianiem haseł. W II kwartale br. Netflix zyskał prawie 6 mln nowych subskrybentów. W związku z tym zaczął ograniczać współdzielenie kont w Indiach i w niemal wszystkich krajach, gdzie do tej pory takie zasady nie obowiązywały.

Netflix walczy z dzieleniem się kontemArticle

Na koniec czerwca Netflix miał na całym świecie 238 mln płacących użytkowników, co stanowi wzrost o 5,9 mln. W I kwartale firma pozyskała tylko 1,75 mln nowych subskrybentów. Nowe zasady w Indiach i w innych krajach zaczną obowiązywać od czwartku.

Jeszcze kilka lat temu Netflix wręcz zachęcał użytkowników do udostępniania haseł bliskim, ostatnio zdecydował się raz na zawsze rozprawić z tym procederem. Przygotowania do tego trwały od wielu miesięcy. W zeszłym roku dodatkowymi opłatami za osoby spoza domu obarczono mieszkańców wybranych krajów Ameryki Łacińskiej. W lutym podobne zasady wprowadzono dla użytkowników z Kanady, Nowej Zelandii, Portugalii i Hiszpanii.

Walka ze współdzieleniem kont w Polsce

Dopiero w maju e-maila o zmianach otrzymali internauci ze 103 krajów, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski. Netflix przypomniał, że z jego usług korzystać można tylko w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Później wezwał odbiorców korzystających z aplikacji na urządzeniach Smart TV, aby wskazali główne gospodarstwo domowe. Na początku czerwca zaczął blokować dostęp osobom z innych domostw. Weryfikacja odbywa się za pomocą  m.in. numeru IP. W sprawie walki ze współdzieleniem kont do Urzędu Konkurencji i Konsumentów wpłynęły dwie skargi. UOKiK je analizuje.

Użytkownik planu Standard (43 zł miesięcznie) może dokupić dostęp dla jednej osoby spoza domu za 9,99 zł miesięcznie. Osoba wykupująca plan Premium (60 zł) dla dwóch.  Subskrypcji dla dodatkowego użytkownika nie mogą dokupić osoby, które wykupują Netfliksa przez partnera zewnętrznego. To dostawcy płatnej telewizji i operatorzy telekomunikacyjni, tacy jak Canal+, UPC Polska, Vectra, Orange Polska. Dodatkowi użytkownicy muszą być pełnoletni i mieszkać na terytorium Polski.

Polscy użytkownicy znaleźli sposoby na obejście blokady współdzielenia kont. Nie dotyczy ona na razie komputerów czy smartfonów. Możliwe jest więc udostępnianie poszczególnych produkcji na duży ekran za pomocą funkcji Chromecast. Część użytkowników instaluje na telewizorach przeglądarki internetowe. Po zalogowaniu się do Netfliksa, oglądanie treści w innym domostwie jest możliwe.

Część użytkowników sięga w tym celu po narzędzia VPN. Inni logują się za pomocą urządzenia mobilnego do sieci Wi-Fi w głównym gospodarstwie przynajmniej raz w miesiącu. To wystarcza, aby dalej korzystać z platformy w innym domu. Netflix zostawił taką „furtkę” dla osób, które mieszkają w więcej niż w jednym miejscu, bo są na przykład studentami.

Dołącz do dyskusji: Netflix intensyfikuje walkę ze współdzieleniem kont

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl