SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Darmowe współdzielenie kont Netfliksa nie wróci? Serwis zyskuje po blokadzie

Blokada użytkowników spoza gospodarstwa domowego opłaciła się Netfliksowi. Z badania firmy Antenna wynika, że tylko w Stanach Zjednoczonych platforma miała cztery dni z największą liczbą nowych subskrybentów od początku 2019 roku.

Serwis streamingowy NetflixArticle

Choć jeszcze kilka lat temu Netflix zachęcał użytkowników do udostępniania haseł bliskim, ostatnio zdecydował się raz na zawsze rozprawić z tym procederem. Przygotowania do tego trwały od wielu miesięcy.

W zeszłym roku dodatkowymi opłatami za osoby spoza domu obarczono mieszkańców wybranych krajów Ameryki Łacińskiej. W lutym podobne zasady wprowadzono dla użytkowników z Kanady, Nowej Zelandii, Portugalii i Hiszpanii.

Dopiero w maju e-maila o zmianach otrzymali internauci ze 103 krajów, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski. Netflix przypomniał, że z jego usług korzystać można tylko w obrębie jednego gospodarstwa domowego.

Użytkownik planu Standard (43 zł miesięcznie) może dokupić dostęp dla jednej osoby spoza domu za 9,99 zł miesięcznie. Osoba wykupująca plan Premium (60 zł) dla dwóch.  Na przełomie maja i czerwca serwis zachęcał do wskazania głównego gospodarstwa domowego, a następnie zaczął blokować osoby spoza niego.

Więcej subskrypcji niż w szczycie pandemii

Według firmy Antenna, która bada dobowy przyrost subskrybentów serwisów streamingowych i wpływ na to poszczególnych promocji, 26 i 27 maja Netflix w USA pozyskał prawie 100 tys. nowych abonentów. W ostatnim czasie średnia dzienna liczba rejestracji na platformie miała przekroczyć 73 tys., co stanowi wzrost o 102 proc. wobec średniej sprzed wprowadzenia obostrzeń. To wyniki lepsze niż podczas lockdownów, towarzyszących pandemii koronawirusa, które przyczyniły się do wzrostu zainteresowania usługami SVoD. W analizowanym okresie wzrosła liczba rezygnacji z subskrypcji, ale z nadwyżką rekompensują to nowi subskrybenci.

Oczywiście dane dotyczą tylko rynku amerykańskiego, a każdy kraj rządzi się swoją specyfiką. Kilka miesięcy temu po wprowadzeniu nowych zasad w Hiszpanii Netflix miał stracić nawet milion subskrybentów (badanie Kantar Worldpanel). Bardziej obiecująco wypadł za to pilotaż w Kanadzie, gdzie przybyło wielu abonentów. Polscy użytkownicy szybko znaleźli sposoby na obejście obostrzeń. Na razie dotyczą one aplikacji na telewizory Smart TV. Oznacza to, że z serwis na komputerach i  smartfonach wciąż działa. Można zatem udostępnić film czy serial za pomocą technologii Chromecast. Internauci chwalą się też, że sięgają po narzędzie VPN, aby w kilku domostwach oglądać produkcje platformy. Jeszcze inni zainstalowali na telewizorze przeglądarkę internetową, aby system mylił urządzenie z komputerem.

Netflix zapowiedział, że blokada nie będzie obowiązywała, jeśli ktoś przynajmniej raz w miesiącu za pośrednictwem smartfona zaloguje się do Wi-Fi w głównym gospodarstwie. To ukłon w stronę studentów i osób mieszkających w dwóch miejscach. Może też służyć do obejścia obostrzeń, jeśli odwiedzimy rodzinę lub znajomych albo znajdziemy się w zasięgu ich Wi-Fi. Chociażby stojąc pod drzwiami mieszkania.

Konkurenci pójdą w ślady Netfliksa?

Wyniki z USA pokazują jednak, że nie każdy kombinuje i duża część użytkowników zdecydowała się na założenie własnego konta. Takie dane mogą zachęcić konkurentów Netfliksa, takich jak Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, Canal+ online, Viaplay, Player, Polsat Box Go do rozprawienia się z udostępnianiem haseł. Na razie te firmy otwarcie nie walczą z tym procederem, a niektóre jak Prime Video wręcz żartują z Nefliksa, przypominając zachęty do dzielenia się hasłami sprzed lat.

- Uważam, że procederu współdzielenia kont nie da się ograniczyć. A walka z takim oddolnym działaniem i reakcją użytkowników jest „walką z wiatrakami”. Jeśli cena subskrypcji jest rozsądna i atrakcyjna, to nie będzie potrzeby dzielenia się dostępem. W Playerze dajemy użytkownikom możliwość wyboru pomiędzy pakietami w przystępnych cenach, dodatkowo oferujemy subskrypcje długoterminowe, także atrakcyjne cenowo. W Playerze można oglądać różne treści jednocześnie na dwóch kontach, a jedno konto może być podpięte aż do pięciu urządzeń - mówił niedawno Wirtualnemedia.pl Maciej Gozdowski, szef digitalu TVN Warner Bros. Discovery.

Kilka dni temu informowaliśmy jak można dodać dodatkowego użytkownika do konta Netflix. Taka osoba może oglądać treści na jednym ekranie jednocześnie. Musimy mieć też skończone 18 lat i mieszkać w Polsce. W przypadku trzech gospodarstw domowych dzielenie się hasłami będzie nadal opłacalne. Jeśli trzy domostwa złożą się na subskrypcję, to zapłacą 26,66 zł zamiast 60 zł miesięcznie. Legalne współdzielenie konta nie jest możliwe, jeśli ktoś wykupuje abonament za pośrednictwem jednego z partnerów Netfliksa. To na przykład Canal+, UPC Polska, Play, Vectra czy Orange.

Dołącz do dyskusji: Darmowe współdzielenie kont Netfliksa nie wróci? Serwis zyskuje po blokadzie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vod
A „kanapowi znafcy” z komentarzy wieszczyli już upadek Netflixa. Zazwyczaj głosy krytyczne pochodzą od osób, które piracą/nielegalnie współdzielą konta. Wzrost dochodów platformy powinien w przyszłości pozytywnie wpłynąć na polepszenie poziomu oferty.
odpowiedź
User
mike
A „kanapowi znafcy” z komentarzy wieszczyli już upadek Netflixa.


Polska to mały kraj więc ma niewielkie znaczenie dla Netfixa.
odpowiedź
User
Zenek73
Ja zwijam swoje konto jak tylko ostatni "członek rodziny" zostanie zablokowany. I tak nie mam czasu na oglądanie tych wszystkich "przebojów" i więcej ostatnio oglądałem starych filmów z lat 60tych. Zostawię sobie hbo za 20pln a na Netflix beautiful de wracał raz na pół roku jak się pojawi coś wartego obejrzenia. Nie opłaca mi się po prostu. A konkurencja też ma dobre filmy (jak nie lepsze) w dużo niższej cenie i bez przedziwnych ograniczeń. Ale jestem bardzo ciekaw jak na tym wyjdą. Póki co mam 4 vod współdzielone z rodziną na okres wakacji, chętnie ograniczę się do jednego we wrześniu. HBO do tej pory był moim ulubionym. Teraz myślę o Apple TV+ tam chociaż pokazują oceny filmów na imdb bo Netflix najwyraźniej wstydzi się swoich produkcji
odpowiedź