SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia chce kupić Exatel i TK Telekom

Netia, która właśnie podpisała umowy nabycia Telefonii Dialog oraz Crowley Data Poland, jest w stanie sfinansować kolejne duże przejęcia, deklarują przedstawiciele spółki. Według prezesa Mirosława Godlewskiego, Netia chce się przyjrzeć bliżej TK Telekom oraz Exatelowi.

"Memoranda informacyjne w sprawie TK Telekom zostały rozesłane i z pewnością przyjrzymy się tej firmie. Są też niepotwierdzone informacje o tym, że PGE chce wrócić do tematu sprzedaży Exatela. Myślę, że to raczej sprawa przyszłego roku, ale z pewnością też będziemy się tej firmie przyglądać" - powiedział Godlewski dziennikarzom.

Dodał, że Netia nie rezygnuje też z przejmowania lokalnych dostawców internetu. "Nawet dziś podpisaliśmy umowę w sprawie kupna spółki ethernetowej, ale to są małe transakcje, o których nie informujemy osobno" - zaznaczył Godlewski.

Prezes Netii uważa, że spółka ma potencjał do sfinalizowania dwóch dużych projektów akwizycyjnych.

"Po sfinalizowaniu transakcji zakupu Dialogu i Crowleya będziemy mieć zadłużenie na bardzo komfortowym poziomie 1xEBITDA. To daje nam potencjał do sfinalizowaniu dwóch dużych transakcji, co, oczywiście, nie znaczy że będziemy zainteresowani obydwoma" - powiedział Godlewski.

Już wcześniej przedstawiciele firmy przyznawali, że Netia może być zainteresowana m.in. przejęciem Exatela, którego głównym akcjonariuszem jest PGE. Na początku tego roku PGE unieważniła proces przetargu na Exatela. Uczestniczyła w nim m.in. Netia, która jednak nie została dopuszczona do etapu finałowego. Jeszcze w marcu prezes PGE Tomasz Zadroga informował, że spółka będzie chciała powrócić do procesu sprzedaży akcji Exatel po sfinalizowaniu transakcji w której sprzedaje udziały Polkomtela.

W połowie września Polskie Koleje Państwowe (PKP) poinformowały, że zaprosiły inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 100% udziałów spółki TK Telekom. PKP podało, że inwestorzy, którzy złożyli odpowiedź, zostaną poinformowani do 14 listopada 2011 r. roku o decyzji. Wartość tej spółki jest szacowana na ok. 500 mln zł.

Od realizacji kolejnych planów akwizycyjnych Netia uzależnie realizację programu skupu akcji własnych oraz wypłatę dywidendy.

"Teoretycznie byłaby możliwość wypłaty dywidendy z zysku za 2011 r., jednak zależy to od wyjaśnienia sprawy możliwości kolejnych akwizycji, które są priorytetem" - powiedział dziennikarzom dyrektor finansowy Jonathan Eastick. Natomiast w prezentacji dla inwestorów podano, że "rozszerzony program wykupu akcji własnych zakładający przeznaczenie na ten cel do 10% kapitału zakładowego zatwierdzony przez władze spółki jest uzależniony od realizacji kolejnych dużych projektów akwizycyjnych".

Netia poinformowała w czwartek wieczorem, że podpisała umowy, zgodnie z którymi kupi Telefonię Dialog oraz Crowley Data Polska (CDP). Cena zakupu Dialogu wyniesie 944 mln zł, a CDP - 31,8 mln USD.

Netia poinformowała też, że konsorcjum banków udzieli jej kredytu w wysokości 650 mln zł na zakup Dialogu i 50 mln zł na potrzeby operacyjne.

W I poł. 2011 roku Netia miała 10,13 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 29,91 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 797,47 mln zł wobec 780,68 mln zł. W samym II kwartale spółka zanotowała zysk, strata z I kwartału była wynikiem zdarzenia jednorazowego - konieczności zawiązania rezerwy w związku z niekorzystnym wyrokiem w sprawie przeciw Izbie Skarbowej. Netia prognozuje, że w całym 2011 r. osiągnie zysk netto.

Dołącz do dyskusji: Netia chce kupić Exatel i TK Telekom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl