SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Cyfrowy Polsat chce przejąć biznes chmurowy od K2

K2 Holding otrzymał od Netii (należącej do grupy Cyfrowy Polsat) ofertę kupna 100 proc. akcji spółki Oktawave, polskiej platformy publicznej chmury obliczeniowej

Zygmunt SolorzArticle

W komunikatach giełdowych K2 Holding podano, że 23 września ub.r. firma dostała od Netii wstępną niewiążącą ofertę zakupu 100 proc. akcji Oktawave.

- Główne założenia złożonej oferty, w tym również zaproponowane warunki finansowe, oparte są na spełnieniu szeregu warunków m.in. satysfakcjonującym wyniku badania due diligence oraz pozyskaniu zgód korporacyjnych po stronie kupującego - wyliczono.

We wtorek K2 Holding poinformował, że Netia po przeprowadzeniu due diligence złożyła docelową ofertę kupna Oktawave. Zaznaczył, że zamierza prowadzić dalsze negocjacje dotyczące warunków planowanej transakcji.

- Oferta ma charakter warunkowy i sfinalizowanie transakcji uzależnione jest od wynegocjowania umowy dotyczącej transakcji, oraz uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych - dodano w komunikacie.

Oktawave ze wzrostem przychodów

Spółka Oktawave oferuje usługi przetwarzania danych w chmurze, wsparcie biznesu w transformacji chmurowej, migracja i zarządzanie chmurą obliczeniową w oparciu o platformy Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud Platform lub Oktawave, Big Data, konteneryzacja i usługi DevOps.

Obecnie stanowi segment cloudowy grupy kapitałowej K2 Holding. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. ten pion osiągnął 13,5 mln zł przychodów sprzedażowych, 2,43 mln zł skorygowanego zysku EBITDA i 491 tys. zł straty operacyjnej, a w 2020 roku - 12,44 mln zł wpływów sprzedażowych, 2,67 mln zł skorygowanego zysku EBITDA i 736 tys. zł straty operacyjnej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Tylko w trzecim kwartale ub.r. Oktawave zanotowało wzrost przychodów o prawie 13 proc. do 4,8 mln zł i 0,3 mln zł zysku operacyjnego. - Na przyspieszenie wzrostu przychodów wpływ miało kilka czynników: wzrost zainteresowania usługami chmurowymi, szczególnie ze strony branży e-commerce, pierwsze nowe projekty na rozbudowanej infrastrukturze spółki, skuteczne działania marketingowe, contentowe oraz sprzedażowe, które zaczynają przekładać się na liczbę nowych perspektyw sprzedażowych i kontraktów - wyliczono w sprawozdaniu K2 Holding.

Według wstępnych, szacunkowych danych w całym ub.r. K2 Holding zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 3,4 proc. do 123,8 mln zł, natomiast zysk EBITDA zmalał z 14,7 do 12,9 mln zł, a zysk operacyjny - z 8 do 6,3 mln zł.

Netia kupiona przez Cyfrowy Polsat, zniknęła z giełdy

Od 2018 roku większościowym akcjonariuszem Netii jest Cyfrowy Polsat. Potem przejmował kolejne pakiety jej akcji w ramach wezwań, w grudniu 2020 roku zaproponował po 4,80 zł za akcję, a w kolejnych wezwaniach - po 7 zł za akcję.

Na przełomie lipca i sierpnia ub.r. przejął 78,99 mln walorów stanowiących ok. 23,5 proc. kapitału Netii, przekraczając poziom 95 proc. udziału w kapitale Netii. W tej sytuacji ogłosił przymusowy wykup pozostałych walorów, też po 7 zł za sztukę.

Z końcem grudnia ub.r. akcje Netii zniknęły z warszawskiej giełdy, po prawie 22 latach obecności na parkiecie.

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Netia zanotowała spadek przychodów z 315,16 do 307,73 mln zł i zysku netto z 11,27 do 8,56 mln zł.

Od minionego kwartału dane Netii są uwzględniane w całości w raportach finansowych grupy Cyfrowy Polsat, która w trzecim kwartale ub.r. osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto. Na koniec września miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach.

Dołącz do dyskusji: Grupa Cyfrowy Polsat chce przejąć biznes chmurowy od K2

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Jestem pelen podziwu, bez zgryzliwosci. Czlowiek bylych sluzb komunistycznych chce przejac biznes chmurowy. Moze niech najpierw zacznie placic podatki w Polsce...
odpowiedź
User
Adrian
Jestem pelen podziwu, bez zgryzliwosci. Czlowiek bylych sluzb komunistycznych chce przejac biznes chmurowy. Moze niech najpierw zacznie placic podatki w Polsce...


Osobiste podatki płaci w Polsce - tak wielokrotnie mówił publicznie. Jego firmy też płacą i to nie małe, a że są zależne od zagranicznych wehikułów? Tu bardziej chodzi o kwestie zabezpieczenia własności (w tym dziedziczenia) niż o podatki.
odpowiedź
User
Michał Mazalon
Agnieszce Gozdyrze grzecznie kilka razy zadawałem pytanie a właściwie prośbę aby przypomniała jakie afery PiS przez 7 lat ich rządów odkrył i nagłośnił Polsat.
Ceniłem ją za profesjonalizm ale okazało się że grzeczne pytanie za każdym razem nie tylko zbywane było milczeniem ale wręcz "banem" doslownie po minutach od napisania mimo kulturalnej formy a nawet wyrazów szacunku.

Niestety reakcja taka świadczy sama za siebie. Każdy chyba zrozumie...
odpowiedź