SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Zygmunta Solorza chce powoływać i odwoływać prezesa i szefa rady nadzorczej Netii

Cyfrowy Polsat i lichtensteińska fundacja TiVi Foundation, kontrolowane przez Zygmunta Solorza, chcą, żeby w statucie Netii (Cyfrowy Polsat jest jej większościowym akcjonariuszem) pojawiły się zapisy, według których TiVi Foundation będzie powoływała i odwoływała prezesa i szefa rady nadzorczej Netii.

Article

Netia w miniony piątek poinformowała, że otrzymała od Cyfrowego Polsatu i TiVi Foundation żądanie zwołania na 8 czerwca walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Mają zostać na nim podjęte uchwały zmieniające statut Netii.

W projektach nowych zapisów statutu czytamy, że TiVi Foundation jako akcjonariusz będzie mieć prawo osobiste powoływania i odwoływania prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej Netii. Walne zgromadzenie spółki będzie ważne, jeśli będą na nim obecni akcjonariusze reprezentujący ponad 50 proc. ogółu głosów

Zapisano też, że wiceprzewodniczący rady nadzorczej telekomu będzie wybierany przez radę spośród jej członków zwykłą większością głosów. - Wiceprzewodniczący rady nadzorczej wykonuje uprawnienia przewodniczącego rady nadzorczej przewidziane w niniejszym Statucie w okresie jego choroby lub okresowej niezdolności do pełnienia funkcji. Przewodniczący będzie uprawniony do oddania decydującego głosu w przypadku równego rozkładu głosów członków rady nadzorczej w głosowaniu. Nadto, przewodniczący będzie uprawniony do zwoływania i przewodniczenia na posiedzeniach rady nadzorczej, jak również będzie uprawniony do wykonywania innych uprawnień zwyczajowo związanych z pełnioną przez niego funkcją - dodano.

Cyfrowy Polsat od dwóch lat ma 66 proc. kapitału Netii

W grudniu 2017 roku Cyfrowy Polsat kupił od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Dalsze 32 proc. walorów przejął razem z należącą do Zygmunta Solorza spółką Karswell w ramach wezwania do sprzedaży w maju 2018 roku, po wyrażeniu zgody na tę transakcję przez prezesa UOKiK-u.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki.

W sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Obecnie do Cyfrowego Polsatu należy akcje stanowiące 65,98 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Netii. Po nieco ponad 5 proc. udziału w kapitale firmy mają FIP 11 FIZ AN (5,72 proc.) i OFE PZU Złota Jesień (5,26 proc.).

W zeszły piątek na koniec sesji giełdowej kurs Netii wynosił 3,91 zł, co daje jej kapitalizację w wysokości 1,31 mld zł.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Netia zanotowała 323,1 mln zł przychodów sprzedażowych, 106,4 mln zł zysku EBITDA i 13,4 mln zł, zysku, wobec 327,3 mln zł wpływów, 106,3 mln zł zysku EBITDA i 9,1 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firma Zygmunta Solorza chce powoływać i odwoływać prezesa i szefa rady nadzorczej Netii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl