SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"New York Times" dostanie od Google 100 mln dolarów za udostępnianie treści

Wydawca prestiżowego "The New York Times" podpisał umowę z koncernem Alphabet, w ramach której otrzyma 100 mln dolarów za udostępnianie swoich treści Google przez trzy lata.

Szczegóły umowy między "The New York Times" a właścicielem Google opisuje "Wall Street Journal".

Porozumienie obejmuje udostępnianie treści wydawcy w Google News Showcase, programie licencyjnym Alphabet, za udział w którym media otrzymują wynagrodzenie za umieszczanie swoich treści. Program działa w USA, Niemczech, Brazylii, Australii. W Polsce przystąpiło do niego kilkunastu wydawców ogólnopolskich i lokalnych, w tym Wirtualnemedia.pl.

"New York Times" w lutym ogłosił porozumienie z Google w kwestii opłat za umieszczanie treści na platformie, ale nie podano wtedy szczegółów.

Wydawcy z różnych krajów od dawna krytykują gigantów cyfrowych - Google i Facebooka - za to, że nie płacą za umieszczanie treści na swoich platformach.

Spadek zysku

W zeszłym kwartale Alphabet przy wzroście przychodów o 1 proc. do 76,05 mld dolarów zanotował spadek zysku netto z 20,64 do 13,62 mld dolarów. Przychody reklamowe z wyszukiwarki zmalały z 43,3 do 42,6 mld dolarów, z YouTube’a - z 8,63 do 7,96 mld, a z sieci reklamowej - z 9,3 do 8,47 mld. Za to pozareklamowe wpływy Google (m.in. z płatnych usług) zwiększyły się z 8,16 do 8,8 mld dolarów, a z klasyfikowanej osobno usługi chmurowej - z 5,54 do 7,31 mld.

Wydawca „The New York Timesa” zanotował w czwartym kwartale 2022 roku wzrost wpływów o 7,3 proc. do 637,6 mln dolarów. Przychody z subskrypcji, mimo spadku prenumerat drukowanych, poszły w górę o 11 proc. do 390 mln dolarów, a te reklamowe zmalały o 1,6 proc. do 173,9 mln.

Dołącz do dyskusji: "New York Times" dostanie od Google 100 mln dolarów za udostępnianie treści

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fitmin
Bardzo źle się stało.

Ludzi trzeba nauczyć, że za dostęp do dobrych treści się płaci. I płacić ma ODBIORCA.

Dla google 100 mln dolarów to pryszcz, a przez kolejne trzy lata będą przekonywali, że treści są za darmo.
odpowiedź