SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„New York Times” przeprasza za karykaturę z premierem Izraela jako psem przewodnikiem Trumpa. „Antysemickie tropy, błąd w ocenie”

Redakcja „New York Timesa” przeprosiła za karykaturę, w której premier Izraela Benjamin Netanjahu został przedstawiony jako pies przewodnik prezydenta USA Donalda Trumpa. Zespół „NYT” przyznał, że rysunek zawiera tropy antysemickie i jest obraźliwy, a jego publikacja wynika z błędu w ocenie.

Karykatura w „New York Timesie” z Donaldem Trumpem i Benjaminem Netanjahu Karykatura w „New York Timesie” z Donaldem Trumpem i Benjaminem Netanjahu

Karykaturę zamieszczono w czwartkowym numerze międzynarodowego wydania „New York Timesa”. Towarzyszyła artykułowi Thomasa Friedmana o imigracji.

Rysunek szybko skrytykowali niektórzy dziennikarze, oceniając ją jako antysemicką. Takie opinie wyrazili m.in. publicyści z Izraela. Seth Frantzman z „Jerusalem Post” wyliczył na Twitterze elementy karykatury, które jego zdaniem mają takie nacechowanie. Zwrócił uwagę, że na rysunku Donald Trump nosi jarmułkę, a Benjamin Netanjah jako pies ma na obroży gwiazdę Dawida.

W sobotę po południu polskiego czasu redakcja „New York Timesa” zamieściła oświadczenie dotyczące karykatury. Przyznała, że rysunek zawiera antysemickie tropy.

- Rysunek był obraźliwy, a opublikowanie go wynikało z błędu w ocenie - stwierdzono. Zaznaczono, że grafika została już usunięta (prawdopodobnie skasowano ją z serwisu internetowego i e-wydania „New York Timesa”).

W czasie prezydentury Donalda Trumpa USA utrzymują bardzo dobre relacje z Izraelem. Trump był chwalony przez Benjamina Netanjahu m.in. za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i Wzgórz Golan za terytorium należące do tego kraju, a także wypowiedzenie umowy z Iranem dotyczącej broni nuklearnej i ponowne nałożenie sankcji na to państwo.

Dołącz do dyskusji: „New York Times” przeprasza za karykaturę z premierem Izraela jako psem przewodnikiem Trumpa. „Antysemickie tropy, błąd w ocenie”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Drogowskaz
Jakie antysemickie tropy. Tutaj Trump jest przedstawiony jako ślepiec. Prawda znikła tak szybko jak się pojawiła.
0 0
odpowiedź
User
Oto "wolność"...
To, że Trump prowadzi politykę usłużną wobec Izraela, nie ulega wątpliwości - rysunek trafnie to oddał. Gdzie tu antysemityzm?
0 0
odpowiedź
User
Virtu
Karykatura pokazuje prawdę.
0 0
odpowiedź