SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„New York Times” kontra twórca ChatGPT. Poszło o plagiat

„New York Times” zastanawia się nad pozwaniem firmy OpenAI, twórcy czatbota ChatGPT. Chodzi o ochronę własności intelektualnej związanej z tekstami dziennika, bo czatbot je wykorzystuje, tworząc odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania.

Fot.: The New York TimesArticle

OpenAI, twórca ChatGPT, od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z mediami na temat praw autorskich. Podobne dyskusje toczą się z udziałem innych firm inwestujących w rozwój sztucznej inteligencji, jak Google, Microsoft czy Adobe.

„Financial Times” w czerwcu donosił, że firmy tworzące narzędzia AI mogłyby płacić wydawcom za możliwość wykorzystania ich treści do rozwoju technologii. ChatGPT i Bard koncernu Google to wielkie modele językowe, które są „trenowane” na ogromnej ilości danych z internetu. Media są zaniepokojone: czatboty mogą sprawić, że użytkownicy przestaną sięgać po ich tytuły, bo będą mogli zdobyć informacje za pomocą ChatGPT i jemu podobnych.

Jak się okazuje, „New York Times” rozważa nawet kroki prawne wobec OpenAI, jak w środę podało nieoficjalnie NPR, publiczne radio USA. O co poszło? ChatGPT może wygenerować odpowiedzi odpowiadające na pytania zawarte w tekstach będących dziełami dziennikarzy „NYT”.

Czytaj też: Google ujawnia nowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji w wyszukiwarce

Jak dowiedziało się NPR, prawnicy dziennika zastanawiają się, czy pozwać OpenAI. Choć nie wiadomo, czy ChatGPT był trenowany na artykułach „NYT”, jeśli sąd orzeknie naruszenie praw autorskich, może zgodnie z prawem federalnym zarządzić usunięcie artykułów z bazy danej czatbota. OpenAI może też grozić grzywna w wysokości nawet 150 tys. dol.

NPR zaznacza, że według jego informacji „NYT” nie będzie uczestniczył w rozmowach innych mediów z firmami AI na temat wykorzystania ich tekstów przez czatboty.

Ani rzecznik „NYT”, ani OpenAI nie odnieśli się do informacji radia.

Problemy prawne OpenAI

OpenAI już mierzy się z zarzutami różnych autorów, w tym satyryczki Sarah Silverman, że czatbot firmy streszcza ich prace, choć nie ma zgody na użycie treści ich książek.

ChatGPT wystartował 30 listopada ub.r., ale jest częścią szerszego zestawu technologii opracowanych przez OpenAI, który ma bliskie powiązania z Microsoftem. Metoda działania ChatGPT w ogromnym skrócie ogranicza się do uzyskania odpowiedzi na zadane mu pytania. Wyróżnia się tym, że jako narzędzie tekstowe jest w stanie tworzyć teksty porównywalne do treści tworzonych przez ludzi. Wykorzystując techniki głębokiego uczenia się generuje odpowiedzi w czasie rzeczywistym w zależności od przedstawionych mu w pytaniu parametrów. Zarówno dotyczących treści, jak i np. liczby akapitów czy znaków w wygenerowanym tekście.

Wydawnictwo The New York Times Company w drugim kwartale tego roku odnotowało rekordowe 590,9 mln przychodów (+6,3 proc. rok do roku) oraz 92,2 mln dolarów skorygowanego zysku operacyjnego. Wydawca ma już prawie 10 mln subskrypcji.

Dołącz do dyskusji: „New York Times” kontra twórca ChatGPT. Poszło o plagiat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl