SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Newsweek” krytykowany za tekst z tytułem „kapłanów z narodem nie ma, dlaczego zniknęli?”

W serwisie tygodnika „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) zamieszczono artykuł Jarosława Makowskiego i Kazimierza Bema zatytułowany „Gdy Polskę niszczy koronawirus, kapłanów z narodem nie ma. Dlaczego zniknęli?”. Skrytykowali go niektórzy dziennikarze i duchowni. Jarosław Makowski przyznał, że lead tekstu wprowadza w błąd.

Article

- Gdy tylko wierni zorientują się, że nie muszą być chłopami pańszczyźnianymi swoich proboszczów, mogą już w tym pokoleniu wybrać „lepszego dziedzica”, a w kolejnym w ogóle sobie „dziedziców” podarować - stwierdzili Jarosław Makowski i Kazimierz Bem na początku tekstu. Przeanalizowali w nim kilka zmian, które mogą nastąpić w polskim życiu religijnym w związku z ograniczeniem praktyk religijnych z powodu epidemii koronawirusa.

Artykuł opatrzono fotografią pokazującą, jak ksiądz na parkingu udziela spowiedzi wiernemu, obaj są w maseczkach ochronnych.

Niektórzy dziennikarze na Twitterze skrytykowali artykuł, zwłaszcza tezę i pytanie zawarte w tytule. - Nie wiem jak Wasi Kapłani. Moi ze mną są - katoliccy - odpowiedział na tytuł Antoni Trzmiel z DoRzeczy.pl. - „Newsweek” ma pewnie na myśli swoich kapłanów co zniknęli, albo iluminują. Trzeba by cyrkla i szkiełka by ich odnaleźć - dodał Rafał Porzeziński.

- Tak naprawdę czerwony Newsweek pyta: „Jak to się stało, że chociaż od kilkunastu lat tłumaczymy żeby tego nie robili, wobec trwogi, Polacy znowu zwrócili się do Boga?” - skomentował Cezary Krysztopa z „Tygodnika Solidarność”. - „Newsweek” w Polsce to jednak stan umysłu ... podziwiam wyjątki tam funkcjonujące, wybitnie odporne umysły - stwierdził Mariusz Gierej z mPolska24.pl.

- Pajace, które popełniły ten głupi tekst - niech pooglądają choćby w TVN24,jak zakonnice i kapłani samotnie opiekują się niepełnosprawnymi w domach opieki. Ile w nich poświęcenia w czasie epidemii. „Opuszczony” przez duchownych „naród” z Newsweeka ... niech milczy - napisała Marzena Paczuska, członkini zarządu Telewizji Polskiej.

Przypomniano też, że w połowie marca, zaraz po ogłoszeniu zakazu imprez masowych, część publicystów uważało, że należy również zakazać nabożeństw w kościołach. - Wyobraźmy sobie co by było, gdyby polski Kościół nie zastosował się do obostrzeń... - skomentowała Zuzanna Dąbrowska z Radia Maryja. - Przedsmak już był - zauważył Karol Gac z DoRzeczy.pl. - „Gdy Polskę niszczy koronawirus, kapłani nic sobie z tego nie robią. Dlaczego są tak nieodpowiedzialni?” - dodała Dąbrowska.

Natomiast Karol Gac przypomniał, że Jarosław Makowski w połowie marca w komentarzu dla „Faktu” oceniał, że z powodu zagrożenia epidemicznego należy zrezygnować z mszy w kościołach. - Co jest ważniejsze: ochrona życia i zdrowia swojego oraz bliskich czy udział w niedzielnej mszy świętej? To jasne: ochrona zdrowia i życia. Przecież nawet jak masz zwykłą grupę, to też nie idziesz na niedzielną mszę. A co dopiero w sytuacji, gdy - jak świat długi i szeroki - szaleje koronawirus - argumentował.

Na artykuł Makowskiego i Bema w serwisie „Newsweeka” zareagowali też duchowni. - Zwyczajna demagogia ślepego „Newsweeka Polska”. Biorąc pod uwagę kilka tysięcy transmisji online dziennie, tysiące rozmów telefonicznych, aktywność w social mediach i  inne formy posługi wobec naszych parafian a to wszystko mimo ograniczeń - to rzeczywiście  nas nie ma - ironizował ks. Marek Grygiel, rzecznik prasowy Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

- W każdym szpitalu jest kapelan jeżeli tylko władze szpitala pozwalają wejść na oddział zakaźny nie ma żadnego problemu z posługą. Pogrzeby odbywają się według norm ustalonych przez GIS z ograniczonym uczestnictwem wiernych. Nie słyszałem aby jakiś ksiądz odmówił posługi - dodał.

- Razem z Narodem znosimy niedogodności, jesteśmy dostępni przez media, jeśli jest konieczność to także udzielamy sakramentów, w @ParafiaChojnice robimy obiady dla biednych i zakupy dla starszych. A teraz w kościele jest adoracja Najświętszego Sakramentu - wyliczył ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

Makowski: lead wprowadza w błąd

Marzena Paczuska zwróciła też uwagę na tekst TVP.info o tym, że dziesięć zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w piątek przyjechało do pomocy w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w którym wykryto koronawirusa u ponad 25 osób.

- Taki pan, co bzdury do „Newsweeka” o pl duchownych pisze - powinien to przeczytać.
Jarosław Makowski - prawda i nasze modlitwy-  to dla Pana wsparcie! - stwierdziła Paczuska. - Obok prawdy to Pani nigdy nawet nie stała. A tekstu w „Newsweeku” nie przeczytała - prócz leadu, który wprowadza w błąd. Bo wtedy bzdur by nie pisała. Chociaż nie, pisała i pisze. A modlić się proszę - o własną przyzwoitość - odpowiedział jej Makowski.

Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. Newsweek.pl zanotował 2,08 mln użytkowników, 6,04 mln odsłon oraz minutę i 48 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzającego. W serwisie obowiązuje płatny, subskrypcyjny system dostępu do autorskich treści. Pod koniec marca subskrypcje na Newsweek.pl i Forbes.pl zaczęły być stale promowane na stronie głównej Onetu, ponadto we wspólnej ofercie pojawiły się filmy z VoD.pl.

Natomiast tygodnik „Newsweek Polska” według danych ZKDP w lutym br. notował średnią sprzedaż ogółem wynoszącą 67 700 egz., o 20,86 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Newsweek” krytykowany za tekst z tytułem „kapłanów z narodem nie ma, dlaczego zniknęli?”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hello
Kupowanie Newsweeka też można sobie podarować! A te kilka złotych przeznaczyć na jedzenie.
odpowiedź
User
Sylwia
W nagłówku artykułu napisać, że "kapłanów z narodem nie ma", a niżej dać zdjęcie księdza udzielającego wiernemu spowiedzi.

To (z grubsza porównując) tak samo jakby w nagłówku dać, że "programistów i grafików z narodem nie ma", a niżej dać zdjęcie z Cyberpunk 2077, który niebawem wyjdzie.

Kościół w Polsce ma się dobrze. Miał się dobrze i będzie się miał dobrze. A jak wygląda rynek prasowy?

Szkoda klawiatury, której nie ma, na komentowanie z niej właśnie.
odpowiedź
User
Justyna
Po Newsweek nie chodzę. Bo jest mi nie po drodze!
odpowiedź
User
Marek
Precz z niemieckim szowinizmem, jak długo będą dzielić Polaków
odpowiedź
User
PiSarro
Newsweek nadto delikatny, kapłanów nie powinno być w ogóle, ciemnota i zabobon.
odpowiedź