SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Żarty dziennikarzy z tekstu „Newsweeka” o katolickiej rodzinie Andrzeja Dudy

W nowym wydaniu tygodnika „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) tematem okładkowym jest artykuł w dość krytycznym tonie opisujący wychowanie prezydenta Andrzeja Dudy zgodnie z zasadami religii katolickiej oraz konserwatywne poglądy jego rodziców. Niektórzy dziennikarze żartowali z eksponowania w tekście praktyk religijnych.

Article

W artykule o rodzicach i wychowaniu Andrzeja Dudy dziennikarka „Newsweeka” Renata Grochal podała informacje z opublikowanej jesienią 2015 roku książki „Rodzice prezydenta”, rozmowy-rzeki z Joanną i Janem Dudami, oraz z rozmów z ich znajomymi (większość wypowiedziała się anonimowo). Przypomniała też niedawne wypowiedzi Jana Dudy że w małżeństwie mężczyzna pracuje na utrzymanie, a kobieta - jeśli chce, że mali chłopcy lubią się bawić twardymi rzeczami, a dziewczynki - miękkimi zabawkami oraz że „lewackie i libertyńskie wstecznictwo niesie tylko rozkład, szczególnie moralny”.

Dziennikarka napisała, że według jednego z profesorów AGH, gdzie pracuje Jan Duda, jego wypowiedzi o płciach to „wywody ze szkółki parafialnej” i „średniowiecze”. Stwierdziła też, że według jej innych rozmówców Andrzej Duda został w dzieciństwie zdominowany przez patriarchalnego ojca, dlatego teraz nie potrafi przeciwstawić się Jarosławowi Kaczyńskiemu.

O tekście dziennikarze dyskutowali na Twitterze już w niedzielę wieczorem, po tym jak Renata Grochal zapowiedziała go, podkreślając praktyki religijne w rodzinie Dudów. - Codzienne roraty, piątka z religii i droga krzyżowa w mieszkaniu. Tak wyglądało dzieciństwo A.Dudy. Polecam mój tekst w jutrzejszym „Newsweeku” - napisała.

Wielu komentujących żartowało z podawania takich informacji jako zachęty do przeczytania artykułu. - Roraty to pikuś, do mnie, gdy w Wigilie przychodził Gwiazdor przepytywał z pacierza i sprawdzał zeszyt do religii. Przesłuchania, rewizje - napisał Wojciech Wybranowski‏ z „Do Rzeczy”. - Nieoficjalnie: Wychowanie prezydenta w katolickiej rodzinie sprawiło, że gdy skończy jazdę na nartach, to układa je w znak krzyża - stwierdził Marcin Dobski‏ z „Rzeczpospolitej”. - Wspólna, rodzinna modlitwa, która ma być dowodem na jakąś niesłychaną tradycyjność rodziny prezydenta Dudy, to dla ludzi wierzących standard - zauważył Tomasz Terlikowski‏ z TV Republika. - Czy ktoś mi może wytłumaczyć co jest złego w katolickim wychowaniu? Niedługo się okaże, że wierność żonie to obciach - napisał Jakub Szczepański‏ z „Faktu”

- Codziennie roraty, co niedzielę rezurekcje, zmuszanie do modlitwy i przestrzegania przykazań. Tak dręczą dzieci katolicy. Kiedy marsz KODu - kpił Rafał Ziemkiewicz. - Andrzej Duda codziennie przystępuje do Chrztu Św. #potwierdzoneinfo ;) - dodał Cezary Gmyz. - Nieoficjalnie: Andrzej Duda co roku chodził na pasterkę - stwierdził Samuel Pereira‏.

Inni zwrócili uwagę, że wywiad-rzeka z rodzicami prezydenta był już omawiany w mediach jesienią 2015 roku, stanowił m.in. temat okładkowy tygodnika „W Sieci”. - To mówicie, że Newsweek odkrył właśnie książkę „Rodzice prezydenta”, która jest na rynku od 1,5 roku i robi z tego okładkę - nie dowierzała Kamila Baranowska. - Fakt, że dorasta się w wierzącej, katolickiej rodzinie to nie dla wszystkich hotnews na okładkę - dodała.

- Szanowna Pani Redaktor! Serdecznie dziękuję za tę promocję ważnych dla mnie wartości budujących rodzinę. Pozdrawiam!:-) - napisał Andrzej Duda do Renaty Grochal w poniedziałek po południu na Twitterze. - Bardzo proszę, Panie Prezydencie. Mam nadzieję, że kiedyś da Pan wywiad „Newsweekowi”. To byłaby bardzo ciekawa rozmowa - odpowiedziała dziennikarka.

Przypomnijmy, że media kolejny raz zajmują się rodziną Andrzeja Dudy. W marcu 2015 w tekście w „Newsweeku” napisano, że teść obecnego prezydenta, poeta Julian Kornhauer „z pochodzenia Żyd, w jednym za swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim, za co przez prawicowców został okrzyknięty polakożercą”. Z powodu tej wzmianki Paweł Śpiewak zarzucił Tomaszowi Lisowi antysemityzm.

Z kolei w kwietniu ub.r. „Gazeta Wyborcza” została skrytykowana przez wielu dziennikarzy za podanie w artykule o Agacie Kornhauser-Dudzie pogłoski o rzekomym nieślubnym dziecku Andrzeja Dudy. Redaktorzy naczelni „GW” wyjaśnili, że nie podano tej informacji jako prawdziwej i nie stanowiła ona ważnego wątku tekstu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Żarty dziennikarzy z tekstu „Newsweeka” o katolickiej rodzinie Andrzeja Dudy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tommyF
Artykuł, w którym autorka napisała, że rodzice Dudy najpierw rozmawiali z dziećmi, co tam się działo w dzień, w szkole, a potem wspólnie się modlili.

No wstrząsające i oburzające! Rodzice rozmawiający i modlący się z dziećmi, nie do wiary, upadek obyczajów!

Polskie dziennikarstwo zalicza kolejne dno. W jakim państwie my żyjemy?
odpowiedź
User
XXxx
Ja powiem jedno: Polsce jest potrzebna REPOLONIZACJA mediów. I to natychmiast.
odpowiedź
User
zzzz
Ja powiem jedno: Polsce jest potrzebna REPOLONIZACJA mediów. I to natychmiast.
odpowiedź