SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nextbike Polska: odwołano Roberta Lecha, nowym prezesem wieloletni menedżer Larq Paweł Orłowski

Z funkcji prezesa firmy Nextbike Polska został odwołany Robert Lech, który zajmował to stanowisko od końca czerwca ub.r. Nowym szefem spółki został Paweł Orłowski, założyciel i wieloletni menedżer Larq, większościowego akcjonariusza Nextibike.

Article

W komunikacie giełdowym nie podano powodów odwołania Roberta Lecha. Firmą zarządzał od końcówki czerwca ub.r.

Wcześniej Lech pracował m.in. jako szef Sodexo w Polsce (w latach 2002-2018) i Rosji (2014-2018), a przedtem jako dyrektor sprzedaży w polskim oddziale tej firmy. Był też związany z R.J. Reynolds Tobacco Polska.

Nowym prezesem Nextbike Polska został Paweł Orłowski. To założyciel i wieloletni menedżer CAM Media (obecnie Larq). Larq to większościowy akcjonariusz Nextbike, ma 67,8 proc. akcji spółki. Orłowski w latach 2004-2015 był członkiem zarządu CAM Media, natomiast wcześniej pracował m.in. w firmach Propublic i Goldfinger PR.

To kolejna zmiana w zarządzie Nextbike Polska - 1 kwietnia z zrezygnował Dariusz Komorowski (był członkiem zarządu od kwietnia 2017 roku). W zarządzie spółki pozostają Małgorzata Dzięcioł (jednocześnie członek zarządu Larq) i Rafał Federowicz.

- Z Nextbike Polska związany jestem niemal od początku jej działalności, a z pewnością od momentu inwestycji Larq w ten biznes. Czynnie uczestniczyłem w budowie struktur spółki na naszym rynku, promowaniu idei i zalet bikesharingu wśród włodarzy miast, użytkowników i partnerów biznesowych oraz uruchomieniu najważniejszych systemów rowerowych w portfolio spółki - opisuje Paweł Orłowski.

- Sukces biznesowy Nextbike Polska nie przekładał się jednak ostatnio na wyniki operacyjne tej spółki. Miniony rok nie był dla akcjonariuszy satysfakcjonujący pod kątem osiągniętych wyników finansowych. Dlatego też podjąłem się wyzwania przejęcia zarządzania spółką w celu uporządkowania bieżącej sytuacji i przygotowania organizacji do realizacji zadań biznesowych w taki sposób, aby sukces Nextbike Polska znajdował odzwierciedlenie nie tylko w stale rosnącej liczbie wypożyczeń czy użytkowników naszych systemów, ale przede wszystkim w wynikach finansowych spółki - zapowiada Orłowski.

Nextbike ze wzrostem wpływów, liczby rowerów i zadłużenia kredytowego

Firma Nextbike Polska zajmuje się wdrażaniem i zarządzaniem systemami bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich oraz stacji rowerowych, a także sprzedażą powierzchni reklamowych na rowerach i stacjach. Jest operatorem systemów rowerów miejskich w ponad 40 miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. W ub.r. zrealizowała pierwszy taki projekt za granicą - w Finlandii, a także wygrała przetarg na kolejny.

W 2018 roku Nextbike Polska zanotował wzrost skonsolidowanych wpływów sprzedażowych o 41 proc. do 61,24 mln zł. Jednocześnie zysk operacyjny firmy zmalał z 7,28 do 2,87 mln zł, a wynik netto - z 4,36 mln zł zysku do 296 tys. zł straty. Spółka na koniec ub.r. zarządzała 16,6 tys. rowerów.

- Naszym ogromnym osiągnięciem, ale zarazem wysiłkiem i wyzwaniem, jest MEVO - System Roweru Metropolitalnego na Pomorzu. Będzie to największy system rowerowy w Europie w całości składający się z rowerów IV generacji. W jego skład wejdzie ponad 4 tys. rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie. Systemem objętych będzie 14 gmin w województwie pomorskim - podkreślił Robert Lech miesiąc temu w liście do interesariuszy.

- Wśród kluczowych celów jest także intensyfikacja współpracy z partnerami z sektora prywatnego. Przychody z tego źródła stanowią już 22 proc. przychodów ogółem i zakładamy, że będą systematycznie się zwiększać. Liczba stacji sponsorskich stale rośnie, realizujemy też ważne projekty m.in. z PKN Orlen czy Benefit Systems, z którą w grudniu sfinalizowaliśmy negocjacje podpisując kolejną, 3-letnią umowę o współpracy - dodał Lech.

Zdecydowanie największymi źródłami przychodów Nextbike Polska są ryczałt (firma współpracuje w tej formie m.in. z Benefit Systems, operatorem systemu kart Multisport) oraz dostawa rowerów. Przychody z reklam zwiększyły się w skali roku z 4,07 do 5,16 mln zł, a ze stacji sponsorskich - z 2,02 do 4,32 mln zł.

W ub.r. mocno wzrosły zobowiązania firmy z tytułu pożyczek i kredytów - z 25,42 mln zł na koniec 2017 roku do 51,25 mln zł na koniec ub.r. Wartość kredytów i pożyczek do spłaty w ciągu roku zwiększyła się z 12,98 do 35,54 mln zł.

Ogółem zobowiązania długoterminowe Nextbike poszły w górę przez rok z 23,18 do 24,92 mln zł, a krótkoterminowe - z 30,27 do 62,19 mln zł.

Firma od sierpnia 2017 roku jest notowana na warszawskim rynku giełdowym NewConnect. W ub.r. jej kurs zmalał z poziomu 140 zł do ok. 80 zł. W poniedziałek na koniec sesji za akcję spółki płacono 70 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 75 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nextbike Polska: odwołano Roberta Lecha, nowym prezesem wieloletni menedżer Larq Paweł Orłowski

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
co za news
Czyżby miasta zarządzane przez totalsów potrzebowały jakiś wentylek od roweru na dopływ kasy. Toż to specjalista, który z Nowakiem robił grube interesy : )))
odpowiedź
User
borys
Lech menadżerem jest miernym, zatem że odpadł, nikogo nie dziwi. Prowincjonalny słabeusz.
odpowiedź