SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie dużego wzrostu cen ciepła dla gospodarstw domowych

Komisja Europejska przyjęła nową metodologię przydziału darmowych uprawnień dla emisji gazów cieplarnianych w latach 2013-2020.  Dzięki aktywności polskich negocjatorów udało się przekonać Brukselę oraz inne kraje członkowskie do przyznania większej ilości darmowych uprawnień dla polskiego ciepłownictwa i tym samym zapobiec skokowym podwyżkom cen ciepła dla gospodarstw domowych od 2013 roku.

Nie będzie dużego wzrostu cen ciepła dla gospodarstw domowych

„Zgodnie z nowymi zapisami ciepłownictwo pracujące na potrzeby gospodarstw domowych w 2013 roku otrzyma darmowe przydziały uprawnień do emisji CO2 na podstawie historycznej emisji. Ich ilość będzie malała z każdym rokiem o 10 proc. W rezultacie polskie ciepłownictwo otrzyma ok. 5 dodatkowych lat na dostosowanie się do rygorystycznych wymogów środowiskowych UE. Oznacza to również, że ceny ciepła nie skoczą gwałtownie w 2013 roku, ale będą rosły w sposób łagodniejszy. Niestety, ciepło produkowane dla innych odbiorców niż gospodarstwa domowe (obiekty użyteczności publicznej, przemysł i usługi) nie zostało objęte nową propozycją, co oznacza, że od 2013 roku ceny ciepła dla tych odbiorców  wzrosną o około 22 proc.” – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu Energii i Zmian Klimatu PKPP Lewiatan.

Jednocześnie Komisja Europejska nie zgodziła się na wprowadzenie benchmarków dla przemysłu według używanego paliwa: gaz - ropa – węgiel. Przyjęte wskaźniki gazowe stawiają polski przemysł w sytuacji zdecydowanie gorszej niż  jego konkurenci w krajach UE, w których głównym paliwem nie jest wysokoemisyjny węgiel. Komisja Europejska złagodziła jednak wskaźniki dla niektórych branż (nawozowej, cementowej) co pozwoli im na łatwiejsze przystosowanie się do nowych regulacji.

Zdaniem PKPP Lewiatan, Ministerstwo Gospodarki, które pełniło wiodącą rolę w negocjacjach z Komisją osiągnęło duży sukces wprowadzając zapisy korzystne dla polskiego ciepłownictwa sieciowego. Nasi negocjatorzy powinni teraz dążyć do objęcia nowymi regulacjami odbiorców ciepła z sektora użyteczności publicznej.

Lewiatan podkreśla, że złagodzenie regulacji w sprawie benchmarków nie zwalania ciepłownictwa z konieczności podjęcia natychmiastowych działań dostosowujących do nowych rygorystycznych przepisów. Ciepłownictwo powinno przede wszystkim: poprawić efektywność wytwarzania i przesyłu ciepła, przestawić się na mniej emisyjne źródła ciepła, jak gaz i paliwa odnawialne i maksymalnie wykorzystać środki finansowe UE na współfinansowanie inwestycji w niskoemisyjne ciepłownictwo. Od Urzędu Regulacji Energetyki oczekujemy szybkiego wprowadzenia regulacji taryfowych stymulujących poprawę efektywności ciepłownictwa sieciowego. Niezbędne jest także wprowadzenie zaostrzonych norm ciepła dla nowego budownictwa. Z kolei odbiorcy ciepła  powinni zmniejszać zapotrzebowanie na ciepło poprzez termomodernizację budynków, a także instalować odnawialne źródła ciepła jak panele słoneczne i pompy ciepła.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie będzie dużego wzrostu cen ciepła dla gospodarstw domowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl