SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie śledztwa ws. wpływu Kaczyńskiego na Radę Mediów Narodowych, Kurski z rekomendacjami z trzech ministerstw

Warszawska prokuratura nie dopatrzyła się znamion naruszenia prawa w udziale Jarosława Kaczyńskiego przy odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP przez Radę Mediów Narodowych. Kurskiego w trwającym konkursie popierają ministerstwa spraw zagranicznych, sportu i turystyki oraz zdrowia.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

Na początku sierpnia Rada Mediów Narodowych na wniosek jej członkini Joanny Lichockiej odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Początkowo była mowa o natychmiastowej dymisji, jednak po kilku godzinach RMN zdecydowała, że uchwała wejdzie w życie z dniem zakończenia nowego konkursu na prezesa TVP, co ma nastąpić najpóźniej 15 października.

Według wielu relacji troje zasiadających w Radzie posłów PiS: Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk w przerwie tamtego posiedzenia pojechało do siedziby partii, gdzie Jarosław Kaczyński ustalił z nimi zmianę pierwotnej decyzji o natychmiastowym odwołaniu Jacka Kurskiego. Czabański w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że Kaczyński nie miał bezpośredniego wpływu w tej sprawie. - Żadne decyzje Rady Mediów Narodowych nie były konsultowane z Jarosławem Kaczyńskim. Natomiast mogę powiedzieć, że wcześniej do mnie jako do członka Rady wpływały różne opinie z różnych środowisk politycznych, oczywiście również z mojej formacji, czyli z Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące funkcjonowania TVP - stwierdził Krzysztof Czabański.

Za to Jacek Kurski nie zaprzeczył tezom o interwencji prezesa PiS. - Nie wiem, ale przypuszczam, że nagła zmiana musiała mieć ważne przyczyny - powiedział w wywiadzie we „W Sieci”. W tym samym numerze tygodnika przedstawiono kulisy odroczonego odwołania Kurskiego: z prezesem PiS spotkali się kolejno prezes TVP i troje członków RMN. - Kaczyński rozstrzyga spór: nakazuje bezwarunkowe wycofanie się rady z odwołania Kurskiego, ale zezwala na rozpisanie konkursu, do którego - jak podkreśla - Kurski powinien stanąć. Reszta jest formalnością - napisał dziennikarz „W Sieci” Wojciech Biedroń.

Na podstawie takich informacji grupa posłów PO złożyła w sierpniu zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Ich zdaniem prezes PiS mógł przekroczyć swoje uprawnienia, naruszając art. 231 Kodeksu karnego.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, warszawska prokuratura odmówiła podjęcia śledztwa w tej sprawie. Uzasadniono, że w opisanych działaniach nie stwierdzono znamion czynu zabronionego. Poseł PO Krzysztof Brejza zapowiedział, że złoży skargę do sądu na tę decyzję.

Pod koniec sierpnia Rada Mediów Narodowych ogłosiła konkurs na prezesa TVP. Zgłosiło się 23 kandydatów, z których po weryfikacji formalnej i ocenie merytorycznej do ostatniego etapu zakwalifikowano Jacka Kurskiego, Agnieszką Romaszewską-Guzy, Krzysztofa Skowrońskiego i Bogdana Czajkowskiego. Odrzucona na etapie oceny merytorycznej Małgorzata Raczyńska-Weinsberg złożyła odwołanie, które zostanie rozpatrzone przez Radę na najbliższym posiedzeniu. Z kolei Maciej Maciejowski, który też odpadł z konkursu, wezwał RMN do unieważnienia całej procedury, zarzucając złamanie regulaminu przy dopuszczeniu kandydatur Grzegorza Brauna i Jacka Kurskiego.

Według informacji „Gazety Wyborczej” w zgłoszeniu konkursowym Kurskiego znalazły się rekomendacje dla niego z trzech resortów: spraw zagranicznych, zdrowia oraz sportu i turystyki. W sierpniu TVP nawiązała długofalową współpracę z Ministerstwem Zdrowia dotyczącą promocji tematyki zdrowotnej m.in. w programach informacyjnych i publicystycznych oraz serialach. Z MSZ nadawca współpracuje przy kanale TVP Polonia (w br. na jego prowadzenie otrzyma z budżetu resortu 11,3 mln zł).

Wiosną br. TVP kupiła prawa do transmitowania 11 najważniejszych meczów Euro 2016 oraz spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2018-2022 i Euro 2020. Natomiast w sierpniu i wrześniu transmitowała igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie. - Jest Pan pierwszym Prezesem od wielu lat, który czuje ducha sportu i wie, jak pokazać rywalizację na najwyższym poziomie rodakom w kraju i za granicą - napisał do Kurskiego w rekomendacji cytowanej przez „Gazetę Wyborczą” Jarosław Stawiarski, wiceminister sportu.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na prezesa TVP są planowane w przyszłym tygodniu. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do 15 października.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie będzie śledztwa ws. wpływu Kaczyńskiego na Radę Mediów Narodowych, Kurski z rekomendacjami z trzech ministerstw

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Ktoś zdziwiony?
odpowiedź
User
Gość
To jest cyrk, wszystko ustawione, a ta RMN to marionetki w rekach PREZESA! DRUGA ROSJA.
odpowiedź
User
sg
W tej chwili władze i wszystkie osoby z nimi związane są już zupełnie wyłączone spod wymiaru sprawiedliwości, któremu my wszyscy podlegamy. To już faktyczna republika bananowa.
odpowiedź