SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od początku października kierowcy bez papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Od 1 października 2018 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy, zgodnie z którymi kierowca nie ma obowiązku posiadania podczas prowadzenia auta dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W wypadku kontroli drogowej policjant nie ma prawa zażądać papierowych dokumentów, a odpowiednie dane sprawdzi w systemie informatycznym.

Article

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – wyjaśnia w komunikacie minister Marek Zagórski.

Zgodnie z nowymi przepisami podczas kontroli drogowej policjant nie może zażądać od kierowcy okazania dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Jedyny dokument jaki należy posiadać w tradycyjnej formie to prawo jazdy.

Jak informuje MC dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie trzeba ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Resort cyfryzacji podkreśla, że po wejściu w życie nowych przepisów kierowca może spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie jeśli kierowca prowadzi pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta) który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od początku października kierowcy bez papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl