SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie tylko IT. Gdzie jeszcze zarabia się najlepiej w Warszawie?

Wysokie wynagrodzenia w stolicy nikogo nie dziwią. Jeśli dodamy do tego niskie bezrobocie i dużą liczbę ofert pracy stanie się jasne, dlaczego to Warszawa jest postrzegana jako finansowe El Dorado Polski. Pracy szukają tu nie tylko miejscowi, ale i przyjezdni, często z daleka. Sprawdziliśmy, ile faktycznie można zarobić w stolicy i które branże są najlepiej opłacane.

fot. materiały reklamowe Article

Jak szukać dobrze płatnej pracy w Warszawie?

Niskie bezrobocie w stolicy i bardzo duża liczba ofert od lokalnych pracodawców – tak wygląda rynek pracy w stolicy. Znalezienie zatrudnienia zgodnego z oczekiwaniami, zarówno finansowymi, jak i innymi, nie powinno być problemem dla kogoś, komu naprawdę zależy.

Pracy można szukać na różne sposoby, na przykład przeglądając najnowsze ogłoszenia w Warszawie na GoWork lub innym portalu z ofertami, biorąc udział w targach pracy i targach branżowych, rejestrując się na portalach rekrutacyjnych, wykorzystując znajomości branżowe i referencje. Na pewno trzeba regularnie przeglądać oferty pracy, bo nowe ogłoszenia pojawiają się codziennie, a szybkość aplikowania niekiedy okazuje się kluczowa.

Przed przystąpieniem do poszukiwań warto odpowiedzieć sobie na pytanie o oczekiwaną wysokość zarobków, charakter pracy lub branżę, bliskość od miejsca zamieszkania lub akceptowalny czas dojazdu. Takie wstępne filtrowanie powinno ułatwić znalezienie pracy, która okaże się satysfakcjonująca nie tylko na krótką metę, ale także w dłuższej perspektywie.

Ile faktycznie zarabia się w branży IT w stolicy?

Pytanie o zarobki w branży IT, nie tylko w stolicy, nie jest łatwe. Widełki płacowe są tu bardzo szeroko rozstawione i zależą zarówno od konkretnej specjalizacji (przy czym nawet zarobki programistów nie są jednolite), jak i umiejętności i stażu pracy. Jedno jest pewne – w tym sektorze wynagrodzenia bardzo szybko idą w górę.

Ile można zarobić w IT? Dane za ubiegły rok wskazują na przeciętne wynagrodzenie rzędu 10 000 zł brutto. Więcej zarabiają specjaliści z minimum dziesięcioletnim stażem oraz pracownicy szczebla menedżerskiego i kierowniczego.

Specyfika branży IT wynika między innymi z tego, że pracę można świadczyć w systemie zdalnym, dlatego wiele osób szuka zatrudnienia u zagranicznych pracodawców i na ogół je znajduje. W takim wypadku zarobki są znacznie wyższe i mogą wynosić nawet kilka tysięcy euro. Stąd też podwyżki wśród krajowych pracodawców, którzy nie chcą utracić dobrych pracowników.

Branża IT to jedna z niewielu, o ile nie jedyna, która nie tylko nie ucierpiała w czasie pandemii, ale mocno się rozwinęła. Między innymi dlatego zarobki tutaj są na naprawdę dobrym poziomie. Jeśli dodamy do tego stałą możliwość rozwoju i szybkiego awansu (w stolicy to norma), a także relatywnie niski próg wejścia do zawodu (brzmi to może nieco abstrakcyjnie, ale w tej branży nawet samouk ma szansę się wybić), to nietrudno będzie zrozumieć, dlaczego tak wiele osób szuka zatrudnienia właśnie w IT.

Gdzie szukać dobrze płatnej pracy w Warszawie dla specjalistów?

Warszawa jest siedzibą wielu firm polskich i zagranicznych, co oznacza dużo miejsc pracy dla wszelkiej maści specjalistów. To także wynagrodzenia daleko wykraczające poza widełki w innych regionach kraju. Powód? Stolica to niewątpliwie prestiżowa lokalizacja dla firm, ale panuje tu duża konkurencja między pracodawcami. Bardzo niskie bezrobocie oznacza, że to pracodawcy muszą przekonywać do siebie pracowników, nie odwrotnie. Czynią to na różne sposoby, nie tylko za pomocą wysokich wynagrodzeń, ale też dodatkowych benefitów, szkoleń, możliwości rozwoju zawodowego. Specjaliści w swoich branżach nie muszą się martwić o oferty pracy i zarobki.

Średnie wynagrodzenie w stolicy to około 8300 zł brutto. Być może dla specjalistów z doświadczeniem brzmi skromnie, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze to tylko średnia, po drugie – jest o ponad 1500 zł brutto wyższa od średniej krajowej.

A ile zarabiają fachowcy w stolicy?


•    Pracownicy sektora bankowego w Warszawie nie mają prawa do narzekań. To właśnie stolica jest naszym krajowym Wall Street. Tu znajdują się centrale większości krajowych i zagranicznych banków, stąd i wynagrodzenia mogą być powodem do zazdrości. Przeciętnie w tym sektorze zarabia się 10 000 zł brutto. Na podwojenie tej stawki mogą liczyć dyrektorzy i menadżerowie wyższego szczebla. Nieco mniej zarobią kasjerzy i analitycy kredytowi. Wynagrodzenia doradców klientów różnią się w zależności od osiągniętej w danym miesiącu sprzedaży, jednak ich zarobki także nie są niskie.

•    Sektor finansowy w stolicy także oferuje wysokie wynagrodzenia. W tej branży pracują analitycy, księgowi, doradcy finansowi. Także szeroko pojęta branża ubezpieczeniowa zaliczana jest do sektora finansowego. Zarobki nie są tak wysokie, jak w bankowości, jednak także trzeba je uznać za atrakcyjne – wynoszą przeciętnie od 6 000 do 13 000 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od zajmowanego stanowiska oraz kwalifikacji. Także staż ma wpływ na wysokość comiesięcznego przelewu.

•    Jeśli ktoś szuka pracy, która da przede wszystkim wysokie zarobki, a inne kryteria stawia na dalszych miejscach, powinien aplikować do jednej z warszawskich korporacji. Najlepiej takiej, która zatrudnia ponad tysiąc pracowników i jest wspierana przez kapitał zagraniczny. Tu średnie wynagrodzenia są o 2000 zł brutto wyższe niż w bliźniaczych firmach zbudowanych w całości na polskim kapitale i zatrudniających mniej osób.Ile się zarabia w korporacjach? Na początek 5500 zł brutto, ale najlepsi szybko awansują. Przeciętne wynagrodzenie specjalisty to około 7000 zł brutto, zarobki kadry kierowniczej zaczynają się od 11 000 zł brutto, a dyrektorskiej od 20 000 zł brutto.

•    Może to być niejakim zaskoczeniem, ale branża przemysłowa w stolicy też radzi sobie całkiem dobrze i oferuje bardzo wysokie wynagrodzenia dla specjalistów. Średnie wynagrodzenie np. spawaczy lub konstruktorów to około 8000 – 9000 zł brutto. W stolicy planowanych i realizowanych jest bardzo dużo inwestycji, dlatego pracę w przemyśle można traktować jako stabilną i pewną.

Dobre zarobki bez wykształcenia? Warszawa nie dyskryminuje nikogo

Analiza warszawskiego rynku pracy dobitnie pokazuje, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia kierunkowego, by dobrze tu zarabiać. Co to znaczy dobrze? Warszawskie stawki są bardzo atrakcyjne w porównaniu z innymi regionami kraju. Często można zarobić nawet o 1000 zł więcej na analogicznym stanowisku. A jak to wygląda w praktyce?

•    Kasjer w jednym z warszawskich dyskontów zarobi blisko 5000 zł brutto. To zdecydowanie więcej niż jego kolega po fachu z Podkarpacia lub Podlasia.
•    Budowlaniec w stolicy także ma prawo czuć się uprzywilejowany. Średnie zarobki to od 5000 do 11 000 zł brutto. Pulę rozbija tynkarz, któremu oferuje się nawet 12 000 zł brutto.
•    Recepcjonistka nie jest zawodem postrzeganym jako dobrze płatny. Tymczasem firmy w Warszawie oferują kandydatkom znającym język angielski i biegle posługującym się komputerem ponad 8000 zł brutto.
•    Sprzątaczka i dobrze płatna praca? Przeważnie osoby zatrudnione do sprzątania otrzymują najniższą krajową, ale nie w Warszawie. Tu wynagrodzenia osób z serwisów sprzątających sięgają nawet 6000 zł brutto.
•    Magazynier w stolicy także nie będzie czuł się poszkodowany – niektóre firmy oferują nawet 7000 zł brutto. Jednak na ogół stawki są nieco niższe, ale nadal atrakcyjniejsze niż poza Warszawą, gdzie sporadycznie dochodzą do 6000 zł brutto.

Jak widać, stołeczny rynek pracy faktycznie jest dobrze opłacany, a na relatywnie wysokie zarobki mogą liczyć nie tylko specjaliści z wyższym wykształceniem. Mieszkańcy stolicy na pewno nie mają powodów do narzekań. Osoby przyjezdne powinny jednak skalkulować, jaką część wynagrodzenia pochłaniają wysokie koszty życia w Warszawie.