SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje Juliusz Rawicz, jeden z założycieli "Gazety Wyborczej"

W poniedziałek w wieku 77 lat zmarł Juliusz Rawicz, jeden z założycieli "Gazety Wyborczej" (Agora) i wieloletni zastępca jej redaktora naczelnego.

Juliusz Rawicz, fot. Gazeta Wyborcza

Juliusz Rawicz, fot. Gazeta Wyborcza

Juliusz Rawicz urodził się w 1936 roku. W latach 1959-73 pracował w “Życiu Warszawy”. Na początku lat 70. współtworzył i redagował "Życie i Nowoczesność", dodatek do tego dziennika. Na polecenie najwyższych władz PZPR został zwolniony, dostając wilczy bilet. Potem pracował m.in. w "Przeglądzie Technicznym". Działał w podziemiu. Współtworzył "Spectactora" i "Gazetę Niecodzienną". W 1989 roku znalazł się wśród założycieli "Gazety Wyborczej". Do 2007 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tej gazety.

- Przez cały czas towarzyszył nam jako autorytet moralny. Każdy z nas słuchał uważnie jego sądów o tekstach i o ludziach; o tym, co uczciwe, a co podłe. Jednocześnie Julek był zawsze zawziętym obrońcą dziennikarzy przed ich szefami. Najbardziej wyrozumiały i skłonny do wybaczania - pisał Adam Michnik z okazji 75. urodzin Juliusza Rawicza. - Ten wspaniały redaktor jest człowiekiem niedzisiejszych już cnót. Rozmawiając z nim i spierając się, wciąż miałem przekonanie, że jego zdaniem można zmieniać poglądy i oceny, ale nie wolno handlować zasadami. Myślę, że tę postawę przyswoił naszemu zespołowi. Ma on w sobie coś z łagodnego herosa cnót elementarnych.

Juliusz Rawicz zmarł w poniedziałek.

- To dla nas najstraszniejsza ze strasznych wiadomości. Był jednym z twórców "Gazety". Uczył nas dziennikarskiego fachu z najlepszych polskich szkół i etosu najlepszej tradycji tego zawodu. Był duszą naszej redakcji i jej sumieniem. Najlepszym redaktorem na świecie - napisała redakcja “Gazety Wyborczej” w tekście pożegnalnym.

Z danych ZKDP wynika, że sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” w kwietniu 2013 wyniosła 210 164 egz., po dużym spadku (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie żyje Juliusz Rawicz, jeden z założycieli "Gazety Wyborczej"

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
Od lipca drożeje Wyborcza. Jak potocznie mówi się na cenę GW? Opłata manipulacyjna.
odpowiedź
User
Balbina
Może i był autorytetem moralnym, ale Jego ,,uczniowie" z tej psiej gazety nie wiele się od Niego nauczyli. Patrz - pismak iwonka hajnosz...
odpowiedź
User
Jan Paweł II
Powyższe komentarze uważam za niestosowne do zaistniałej sytuacji związanej ze śmiercią. Nie bronię redaktorów Gazety, którzy w nowy system wnieśli zwyczaje rodem z komuny, co doprowadza Agorę do powolnego upadku. Podobnie jak ich koledzy w innych redakcjach uważanych za prawicowe, pełnymi garśćmi stosujący metody propagandy rodem z komuny, ale na usługach nowej ideologii.
odpowiedź
User
Módlmy się w intencji duszy zmarłego
Sama Gazeta, to padlina. Ale człowiekowi (Panu Juliuszowi Rawiczowi) należy się szacunek, godny człowiekowi zmarłemu - Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie Boże, a Światłość wiekuista niech Mu świeci.
odpowiedź
User
Anna Maria Woźniak
Miałam zaszczyt pracować pod jego okiem przez kilka miesięcy w Wiedzy i Życiu, zanim odszedł do GW. Wielokrotnie go wspominałam jako redaktora z wielkim warsztatem. Szkoda człowieka, szkoda wielkiego dziennikarza.

Swoją drogą informacja o sprzedaży GW pod notką o Juliuszu Rawiczu nie na miejscu. To właśnie dowód, że takich redaktorów jak On już nie ma.
odpowiedź