SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Metaverse nie jest miejscem zakupów dla Polaków. Dlaczego są na "nie"?

Niechęć do kupowania przez media społecznościowe wyraziło 61 proc. Polaków - wynika z raportu "Polaków Portfel Własny: Polacy na e-zakupach 2022”. Nieprzekonanych do tej formy zakupów jest 54 proc. 18-29 latków - dodano.

Article

Autorzy raportu „Polaków Portfel Własny: Polacy na e-zakupach 2022” zwrócili uwagę, że 83 proc. Polaków nie jest zainteresowanych możliwością robienia zakupów w wirtualnym świecie tzw. metaverse. "Na +nie+ dla takich zakupów jest zdecydowana większość Polaków niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia czy zarobków" - wskazano w badaniu dla Santander Consumer Banku .

O tym sposobie robienia zakupów słyszeli przede wszystkim młodzi w wieku 18-29 (27 proc.) i 30-39 lat (20 proc.); mieszkańcy średnich miast od 50 do 250 tys. osób i metropolii (odpowiednio 20 i 27 proc.) oraz osoby ze średnim lub wyższym wykształceniem (19 i 23 proc.) - zwrócił uwagę Mariusz Ożga z Santander Consumer Banku. "Zakupy w metaverse nie są jeszcze tematem, o którym wiele mówi się w Polsce. Wiedzę o nim mają głównie osoby hobbystycznie lub zawodowo związane z nowoczesnymi technologiami i światem e-commerce" - stwierdził.

Jak wynika z badania, 82 proc. respondentów w ogóle o tym sposobie robienia zakupów nie słyszało.

Z kolei 24 proc. respondentów nie miałoby nic przeciw kupowaniu za pomocą mediów społecznościowych np. od osoby prowadzącej sklep z ubraniami, która sprzedaje część kolekcji podczas transmisji na Facebooku/Instagramie lub wystawia swoją ofertę w postach sponsorowanych. W tej grupie najwięcej było młodych konsumentów - 18-29 latków, którzy tradycyjnie najlepiej radzą sobie z obsługą social media (31 proc. wskazań wśród osób przed 30-stką). Bardziej przychylne takiej formie robienia zakupów były kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (20 proc.).

Większość Polaków niechętna do kupowania przez media społecznościowe

Niechęć do kupowania przez media społecznościowe wyraziło natomiast 61 proc. ankietowanych. Wśród nich najwięcej mężczyzn (65 proc.) i seniorów powyżej 70. roku życia (74 proc.). Nieprzekonanych do tej formy zakupów jest też 54 proc. 18-29 latków.

Jak wskazano w raporcie, może to wynikać "ze zbyt małej znajomości tematu" - 89 proc. Polaków nie robiło w ten sposób zakupów.

Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w październiku 2022 r. W badaniu uczestniczyła reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków.

Dołącz do dyskusji: Metaverse nie jest miejscem zakupów dla Polaków. Dlaczego są na "nie"?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Przecież ta cała metacośtam to jedna wielka klęska jest. Ludzie doszli do pewnego poziomu i wyżej du* nie ma co podskakiwać.
odpowiedź
User
klęska
jasne, już wierzę że 11% z grupy 1000 ankietowanych robiło zakupy w metaversie hahaha
odpowiedź
User
TxT
Metaverse to porażka i duże nieporozumienie. Infantylna i prymitywna grafika, wyłudzanie pieniędzy na bezsensowne NFT i inne "cyfrowe burgery". Niestety wydmuszka jest nadal pompowana przez portale internetowe oraz wszelkiej maści twórców "cyfrowego badziewia". Nadal nabierają się na to niektóre firmy topiąc pieniądze klientów na stworzenie "cyfrowej przestrzeni w Metaverse", potem chwalą się "jacy to oni są nowocześni". A faktem jest, że pies z kulawą nogą nie chce z tego korzystać.
odpowiedź