SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

AGB Nielsen Media Research ze wzrostem wpływów i 2,6 mln zł straty

Zajmująca się badaniem oglądalności telewizji spółka AGB Nielsen Media Research osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 2,8 proc. do 24,54 mln zł, natomiast jej wynik netto pogorszył się w skali roku z 518,8 tys. zł zysku do 2,63 mln zł straty.

Elżbieta GorajewskaElżbieta Gorajewska

Przychody sprzedażowe AGB Nielsen Media Research w całości pochodzą z usługi badania oglądalności telewizji. Firma - działająca też pod marką Nielsen Audience Measurement Polska - realizuje to badanie w oparciu o własny panel obejmujący ponad 2 tys. gospodarstw domowych.

Trudna współpraca z TVP

Wyniki oglądalności kupują od spółki czołowi nadawcy telewizyjni, domy mediowe oraz niektórzy duzi reklamodawcy. W ostatnich latach najwięcej działo się wokół współpracy AGB z Telewizją Polską. Władze publicznego nadawcy wielokrotnie zarzucały firmie, że w swoim badaniu preferuje widzów z dużych ośrodków miejskich, przez co wyniki oglądalności TVP są zaniżone.

TVP od prawie dwóch lat prowadzi własne badanie oglądalności, oparte na danych od klientów usługi telewizyjnej Netii. W połowie ub.r. AGB Nielsen Media Research zgodził się na audyt jego badania telemetrycznego na zlecenie TVP, ale gdy wybrano do tego firmę Sadren bez doświadczenia w telemetrii, wyraził poważne zastrzeżenia. AGB przez kilka miesięcy ustalał z nią zasady audytu, co niecierpliwiło władze publicznego nadawcy. - Mija 130 dni odkąd Nielsen nie wpuścił naszego audytora - stwierdził na początku stycznia br. prezes TVP Jacek Kurski.

Wiosną br. Telewizja Polska dwa razy ogłosiła przetarg na dostarczenie wyników badania oglądalności dwukrotnie. Pierwszy z nich trwał do 7 marca br. i nie zgłosiła się do niego żadna firma. AGB Nielsen krótko przed upływem terminu składania ofert poinformował, że nie weźmie w nim udziału ze względu na zasady i warunki dokumentacji przetargowej.

W kolejnym przetargu publiczny nadawca złagodził warunki, po czym w połowie kwietnia podpisał kolejną roczną umowę z AGB Nielsen Media Research.

Więcej wpływów z zagranicy

Przychody krajowe AGB Nielsen Media Research zwiększyły się rok do roku o 0,2 proc. - z 19,1 do 19,14 mln zł.

Dużo bardziej, o 13,1 proc., wzrosły przychody z zagranicy: w 2017 roku wyniosły 4,77 mln zł, a rok później 5,4 mln zł. Zagranicznymi klientami firmy są przede wszystkim nadawcy i producenci telewizyjni.

W sprawozdaniu spółka zaznaczyła, że większość umów na najbliższe lata następne zawarła w złotych, żeby wyeliminować ryzyko związane ze zmianami kursów walut.

Firma należy do koncernu The Nielsen Company, a jej bezpośrednim właścicielem jest holenderska spółka AGB Nielsen Media Research TAM Holding.

Spośród powiązanych z nią kapitałowo podmiotów zdecydowanie największe przepływy pieniężne AGB Nielsen Media Research realizuje ze spółką The Nielsen Co. (Europe). W skali roku wydatki na zakupy od niej zwiększyły się z 18,83 do 18,99 mln zł, a przychody od niej - z 3,07 do 3,18 mln zł.

Strata z powodu wyższego podatku dochodowego

Koszty operacyjne AGB Nielsen Media Research wyniosły w ub.r. 23,85 mln zł, co wobec 23,05 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 3,4 proc. Wydatki na usługi obce zwiększyły się z 19,79 do 20,59 mln zł, a na wynagrodzenia - z 2,55 do 2,58 mln zł.

W firmie tak samo jak rok wcześniej było zatrudnionych przeciętnie 14 osób. Natomiast pozostałe koszty rodzajowe zmalały w skali roku z 363,6 do 292,5 tys. zł.

Z kolei pozostałe koszty operacyjne skurczyły się z 84,7 do 4,7 tys. zł, a pozostałe wydatki operacyjne - ze 128,7 do 42 tys. zł.

Firma zanotowała spadek wskaźników rentowności: zysku sprzedażowego (z 818,7 do 695,6 tys. zł), operacyjnego (z 774,7 do 658,3 tys. zł) i zysku brutto (z 682,1 do 647,4 tys. zł). Natomiast jej wynik netto pogorszył się w skali roku z 518,8 tys. zł zysku do 2,63 mln zł straty, głównie wskutek dużo wyższej kwoty zapłaconego podatku dochodowego (w 2017 roku wyniosła 163,3 tys. zł, a w ub.r. 3,28 mln zł).

Z AGB Nielsen Media Research po 23 latach pracy żegna się właśnie jego wieloletnia szefowa Elżbieta Gorajewska, przechodzi na emeryturę. Na stanowisku dyrektor zarządzającej zastąpi ją Agnieszka Gosiewska.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Dołącz do dyskusji: AGB Nielsen Media Research ze wzrostem wpływów i 2,6 mln zł straty

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bawół
To dziwne, maja bardzo wysokie ceny za produkt bardzo przestarzały..
odpowiedź
User
jac
słyszałem, że bardzo słabo płacą ...
odpowiedź
User
Paweł
Czyli zarobił ale podatku nie zapłacił bo ma kreatywna księgowość :)
odpowiedź