SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemal 3,5 mln zł od ministerstwa nauki dla dwóch fundacji i szkoły, związanych z o. T. Rydzykiem

Od jesieni 20015 r. do wiosny 2020 roku Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz dwie fundacje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem uzyskały prawie 3,5 mln zł od ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Szefem resortu był wówczas Jarosław Gowin.

W odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek resort nauki poinformował, że najwięcej środków skierował do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jak opisano na Interii, dotacja „na zadania związane z pomocą materialną dla studentów” wyniosła 2 369 700 zł, zaś dofinansowanie zadań związanych ze „stwarzaniem studentom i doktorantom będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia” - 142 800 zł.

Uczelni zlecono też realizację zadań w projekcie pozakonkursowym „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych”. - Celem projektu było wsparcie studentów, którzy uczestniczyli w programie rozszerzonych 6-miesięcznych praktyk zawodowych w celu podniesienia kompetencji oraz zacieśnienia współpracy między pracodawcami a uczelniami - wyjaśnia resort. Na ten cel WSKSiM otrzymała kwotę 753 737 zł.

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczyło także 59 300 zł na finansowanie kursu językowego dla 45 cudzoziemców - wyróżniających się studentów lektoratów i polonistyk zagranicznych ośrodków akademickich wskazanych przez ministerstwo. Szkolenie odbyło się latem 2017 r. Z kolei projekt „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej”, realizowany we współpracy z MON, kosztował resort nauki 21 tys. zł.

TV Trwam dostała 118 tys. zł za program o społecznej odpowiedzialności nauki

W kwietniu 2017 ministerstwo zamówiło trzyodcinkowy program „Społeczna Odpowiedzialność Nauki". Zrealizowała go i wyemitowała Telewizja Trwam, a jej nadawca, Fundacja Lux Veritatis, otrzymał za to zapłatę w wysokości 118 080 zł. W cenę wliczono nie tylko premierową emisję, lecz także dwie powtórki.

- Widać, że kasa dla o. Tadeusza Rydzyka i jego dzieł sypie się nie tylko ze źródeł konkursowych. Pytałam w wielu ministerstwach i widać, że drobne kwoty uzyskiwane poza przetargami, składają się na duże sumy - powiedziała dla portalu Interia.pl posłanka Hanny Gill-Piątek.

Na początku kwietnia br. portal OKO.Press opublikował własne wyliczenia, z których wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwowych pieniędzy ponad 325 mln zł. Kompleksowego przekazania zestawienia kwot, jakimi wspomagana jest przez państwo fundacja Lux Veritatis, od 2016 roku bezskutecznie dopomina się Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Sprawę skierowano wreszcie do sądu. 9 kwietnia miał zacząć się proces karny z tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko zarządowi fundacji, ale rozprawa nie odbyła się z powodu nieobecności trójki oskarżonych.

W 2019 r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Wpływy z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Dołącz do dyskusji: Niemal 3,5 mln zł od ministerstwa nauki dla dwóch fundacji i szkoły, związanych z o. T. Rydzykiem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Skromnie, myślę że Gowina stać na więcej. W końcu może przelewać ale się nie cieszyć.
odpowiedź
User
AS
Nauka przez duże N ;)
odpowiedź
User
Analityk
Kler wg nieoficjalnych danych otrzymuje od Państwa rocznie ok.20 mld w różnych formach. Gdyby te pieniądze przeznaczyć na Badania i Rozwój to Polska gospodarka byłaby konkurencyjna a tak jesteśmy zacofanym krajem.
odpowiedź