SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Niemcy chcą zburzyć polski kościół? „Informacje „Wiadomości” TVP1 niesprawdzone, niepotwierdzone”

„Wiadomości” TVP1 w środę 16 sierpnia podały informację o planowanym zburzeniu polskiego kościoła w Essen.  Jeszcze tego samego dnia ks. Stanisław Budyn, rektor polskiej misji katolickiej w Niemczech napisał, że to niepotwierdzone informacje. - Rozmawiałem ze wszystkimi stronami uczestniczącymi w tym procesie, jestem pewien informacji - mówi dla Wirtualnemedia.pl Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie, który pracował przy tym materiale.

Cezary Gmyz Article

Osią materiału, przygotowanego przez reportera „Wiadomości” Mateusza Nowaka we współpracy z Cezarym Gmyzem, jest informacja o tym, że kościół św. Klemensa Marii Hofbauera w Essen ma zostać zburzony, by zbudować na jego miejscu osiedle dla uchodźców. Przeciwko takiemu obrotowi spraw protestują wierni tego polskiego kościoła. W materiale „Wiadomości” wypowiadają się wierni, którzy protestują przeciwko temu. Nie powołano się przy tym na żadne źródła.

Reportaż spotkał się z nieprzychylnym przyjęciem. Serwis Dw.com przytacza słowa zastępcy rzecznika prasowego diecezji Essen, Jensa Albersa: - Nic nie wiemy na temat planów zburzenia kościoła św. Klemensa w Essen. Dodaje też, że nie ma na razie żadnej decyzji w sprawie sprzedaży kościoła deweloperowi, który miałby budować osiedle dla uchodźców, zaś kuria biskupia "towarzyszy gremiom parafialnym w tym procesie" i "ma na uwadze potrzeby parafii obcojęzycznych".

Jeszcze dalej w ocenie materiały „Wiadomości” idzie rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. prałat Stanisław Budyń. Za pośrednictwem biura prasowego Episkopatu Polski wydał on oświadczenie, w którym stwierdza: informacje „Wiadomości” są „niesprawdzone i nie zostały potwierdzone przez miejscową kurię biskupią". - Nawiązałem kontakt z kurią biskupią w Essen w tej kwestii. Wraz z Radą Parafialną Polskiej Misji Katolickiej w Essen postaram się wyjaśnić tę sprawę w najbliższym czasie - zapewnia w opublikowanym na Twitterze oświadczeniu.

Niemiecki proboszcz kościoła św. Klemensa, ksiądz Ludgar Blasius, w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że są prowadzone rozmowy na temat jego sprzedaży, ale także on stwierdza, że „nic nie jest jeszcze przesądzone”.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Cezary Gmyz odrzuca sugestie ks. Stanisława Budynia, że nie sprawdził podanej w „Wiadomosciach” informacji. - Rozmawiałem z MSZ-tem, z biurem prasowym kurii w Essen, z ludźmi z tej parafii. Temat prześwietliłem rzetelnie - zapewnia. I dodaje: - Najwidoczniej ktoś się przestraszył tej informacji i stąd zrobił się taki szum informacyjny.

Wieczorem - po opublikowaniu oświadczenia Episkopatu - materiał filmowy o rzekomym zburzeniu kościoła zniknął ze strony internetowej „Wiadomości”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 1,94 mln widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemcy chcą zburzyć polski kościół? „Informacje „Wiadomości” TVP1 niesprawdzone, niepotwierdzone”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Takie właśnie są Wiadomości w TVPIS.. Nie oglądam ich od dwóch lat a zresztą i tak wolę FAKTY TVN- lepsze.
41 14
odpowiedź
User
Nie
Sorry, ale kto zna Czarka, ten wie, że prędzej czy później będzie dym.
41 6
odpowiedź
User
XYZ
Dym to już był, jak zapomniał peta wyjąć z ust na lajfie ;)
Ale, że mocno popłynie przy "newsach" to jest pewne.
37 5
odpowiedź
User
XXL
Sugeruje więcej TRZEŹWEGO spojrzenia na rzeczywistość.
36 6
odpowiedź
User
gmyry moralne
Hahaha a tam kłamstwo gmyza, przecież "rozmawiał"Biurem Prasowym Kurii w Essen, MSZ i parafianami. Zapomniał tylko dodać, że potwierdzone informacje w owych rozmowach dostał jedynie od anonimowch parafian bojących się, że uchodźcy dostaną od dewelopera chaty na miejscu kościółka:))))
37 5
odpowiedź
User
qwerty
Trotyl i rzetelność. Wolne żarty.
33 4
odpowiedź
User
pisowskie radio Erewań
Oczywiście, że to co Gmyz pisze to święta prawda, w 100% zweryfikowana i nic nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne - czarne.
Z tym, że....
Nie kościół w Niemczech ale w Polsce...
Nie zburzyć w wyremontować za znienawidzone pieniądze unijne....
Nie, że zdecydowano bo jeszcze trwają rozmowy....

Jedno jest pewne: W KOŚCIELE ZNALEZIONO ŚLADY TROTYLU :D :D :D
31 5
odpowiedź
User
hd
Nawet Nasz Dziennik napisał, że to tylko obawy wiernych, a nie jakakolwiek decyzja. Gmyz pewnie się nachlał i mu się wydało, że z kimś rozmawiał.
24 3
odpowiedź
User
Gość
Czapa za fake news.
12 3
odpowiedź
User
jan
ale ale Panie Gmyz czy beda burzyc trotylem ?
20 3
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing