SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publiczny nadawca rezygnuje z FM na rzecz DAB+

Niemiecki nadawca publiczny Deutschlandradio planuje z końcem czerwca br. wyłączyć wybrane nadajniki w analogowym zakresie FM. Tym samym stacje radiowe Deutschlandfunk i Deutschlandfunk Kultur będą dostępne tylko w ramach cyfrowego multipleksu DAB+.

Na razie zmiana dotyczy sześciu nadajników o małych mocach w Hesji, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt. 30 czerwca dojdzie do wyłączeń nadajników Deutschlandfunk (89,2 MHz) i Deutschlandfunk Kultur (95,2 MHz) w  Pforzheim, Deutschlandfunk w  Dessau (107,1 MHz), Eschwege (100,6 MHz) i Hofgeismar (106,9 MHz) oraz Deutschlandfunk Kultur w Bad Camberg (88,6 MHz) i Giessen (107,5 MHz).

Szersza oferta niemieckiego nadawcy w DAB+

Obie stacje są już dostępne za pośrednictwem kanału 5C ogólnokrajowego multipleksu. Poza rozgłośniami znanymi z analogu niemiecki nadawca publiczny nadaje tam także Deutschlandfunk Nova i kanał tematyczny Dokumente und Debatten (Dlf DokDeb). Dyrektor Deutschlandradio o stopniowym wyłączaniu analogowych nadajników poinformował pod koniec marca. W tym roku Deutschlandradio planuje uruchomienie 12 nowych nadajników DAB+.

Nadawca szacuje, że liczba mieszkańców, którzy mogą słuchać Deutschlandfunk, Deutschlandfunk Kultur, Deutschlandfunk Nova i prywatne stacje za pomocą anteny pokojowej w domu za pośrednictwem DAB +, wzrośnie do około 74,6 mln. Dzięki inwestycjom mającym na celu wzmocnienie sieci przesyłowej DAB+ Deutschlandradio realizuje również żądania niemieckiej Komisji ds. Określania Potrzeb Finansowych (KEF).

Tylko w berlińskim DAB+ można słuchać 58 stacji. Niedawno informowaliśmy, że swoją rozgłośnię do ogólnokrajowego multipleksu wprowadzi producent farb  Brillux. Stacja ma mieć charakter rzemieślniczy i zawierać m.in. porady dla inżynierów, remontujących domy. W paryskim eterze stacji w DAB+ jest jeszcze więcej, bo 100. Po instalacji nowego nadajnika DAB+ wysokość Wieży Eiffla w stolicy Francji to już nie 324 metry, tylko 330 metrów.

Wkrótce więcej stacji DAB+ także w Polsce

W Polsce KRRiT analizuje zgłoszenia do konkursów na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Nadawać w cyfrowym eterze w całym kraju może do 9 nadawców komercyjnych. 3 miejsca przypadną natomiast Polskiemu Radiu. Grupa MWE chce w ramach MUX nadawać Mixradio. Do udziału w konkursie zgłosiły się też Grupa RMF (RMF FM) i ZPR (Radio Eska). Pełną listę chętnych KRRiT ma opublikować w tym tygodniu.

Eurozet i Agora nie zdecydowały się na start w żadnych z konkursów. Nadawcy komercyjni od lat twierdzą, że technologia DAB+ jest droga i przestarzała. Proponują, żeby cyfryzację radia oprzeć na internecie. Grupa RMF nie wyklucza, że po przeanalizowaniu kosztów nadawania wycofa się ze starania o miejsce na cyfrowym multipleksie.

Obecnie w multipleksie w DAB+ Polskiego Radia są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. 1 stycznia 2023 roku ma do nich dołączyć Polskie Radio Hit.

Obecnie w zasięgu 41 nadajników DAB+ Polskiego Radia znajduje się 54,2 proc. populacji Polski. W październiku ub.r. miało to być już 67,1 proc., ale doszło do opóźnienia przetargów. Później okazało się, że spółki w nim uczestniczące zażyczyły sobie kwot przekraczających przeznaczone na rozszerzenie zasięgu wydatki. Nadawca publiczny nie informuje co dalej z planowanym zwiększeniem zasięgu w DAB+.

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. W wybranych częściach kraju działają też multipleksy testowe.

Dołącz do dyskusji: Publiczny nadawca rezygnuje z FM na rzecz DAB+

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
czekam na odpalenie nadajnika w Neuzelle ( na wysokości Krosna Odrzańskiego) tuż przy polskiej granicy. Dwa mux-y będą wysyłane 5C (5kw) i 10B (1KW) w końcu poprawi się odbiór przy granicy w Polsce :) Sunshine live lepiej będzie odbierało przynajmniej :) z muzyką techno gdzie w Polsce możemy pomarzyć o takiej stacji....
odpowiedź
User
Koninianin Łodzianin
Nie dodano, że tylko jeden nadawca rezygnuje, ale to niu..., według osoby według, według, według ...
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Nie dodano, że tylko jeden nadawca rezygnuje, ale to niu..., według osoby według, według, według ...
Nadawcy komercyjni już też zrezygnowali z paru słabych nadajników, ale one trafiają ponownie do puli wolnych częstotliwości i następny chętny je dostał. Deutschlandradio co roku rezygnuje z nadajników mocy 100 Watt na jakiś wioskach poniżej 100 tyś mieszkańców. Jeżeli w tym tempie nadal będą wyłączali nadajniki, to jeszcze za 50 lat będą nadawali na UKF-ie. Niech wyłączą w jednym roku wszystkie nadajniki do 100 Watt, w następny do 200 Watt, w następnym do 500 Watt itd. Przecież nadajniki mocy 100 Watt w milionowej Kolonii i w półmilionowy Hanowerze albo 50 Watt w prawie dwumilionowym Hamburgu nie mają sensu. Tam już istnieją nadajniki DAB+ z mocą 10 kW.
odpowiedź