SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Niemczech po zmianie przepisów będzie trzeba więcej prokuratorów i sędziów do walki z internetowym hejtem

Od 1 lutego media społecznościowe w Niemczech muszą zgłaszać podejrzenia popełnienia przestępstwa do Federalnego Urzędu Kryminalnego. Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów podkreśla, że potrzebne będą „setki dodatkowych prokuratorów i sędziów", aby nowe przepisy rzeczywiście były egzekwowane.

Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów apeluje do polityków o stworzenie kilkuset nowych stanowisk dla prokuratorów i sędziów karnych, potrzebnych do walki z przestępstwami, dotyczącymi nienawiści w internecie.

Zobacz: Kamila Gasiuk-Pihowicz wygrała w sądzie z hejterem

Media społecznościowe z nowymi obowiązkami w przypadku podejrzeń przestępstw

„Aby zwiększyć nacisk na ściganie przestępstw w internecie w całym kraju, potrzebnych jest kilkuset dodatkowych prokuratorów i sędziów specjalizujących się w sprawach karnych w całym kraju" – podkreśla szef Stowarzyszenia Sven Rebehn w komentarzu dla RND.

Jak wskazuje jego organizacja, zwiększenie kadry jest konieczne, aby nowe przepisy można było realizować w praktyce. Od 1 lutego 2022 r. media społecznościowe muszą zgłaszać podejrzenia popełnienia przestępstwa do Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA).

Zobacz: Posłanka PO wygrała w sądzie z kolejnym hejterem. Sprawca zapłaci grzywnę i będzie pracował społecznie

„BKA i osoby pracujące w sądach spodziewają się około 150 tys. dodatkowych postępowań karnych rocznie w wyniku nowych przepisów o zgłaszaniu przestępstw w sieci" – zaznaczył Rebehn i wyjaśnił: „Kiedy prawicowi ekstremiści, członkowie ugrupowań typu Obywatele Rzeszy i grupy chuligańskie coraz częściej łączą się w sieci za pośrednictwem platform takich jak Telegram, obrażając innych, grożąc lub szerząc mowę nienawiści, tworzy to pożywkę dla przemocy. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest zdecydowane przeciwdziałanie narastającej radykalizacji w niektórych częściach sieci społecznościowych".

Zobacz: Pracownik kopalni Turów zachęcał do hejtu na dziennikarza „Superwizjera” TVN

Jak dodał Rebehn, rząd Niemiec powinien również zwiększyć presję na Telegram na szczeblu unijnym. „Po tym, jak właściciel komunikatora do tej pory odmawiał jakiejkolwiek współpracy w ramach niemieckiej ustawy o sieci, skoordynowane działania UE poprzez planowaną ustawę o usługach cyfrowych mogą być skutecznym środkiem współpracy z komunikatorem"

Dołącz do dyskusji: W Niemczech po zmianie przepisów będzie trzeba więcej prokuratorów i sędziów do walki z internetowym hejtem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ten Sam Wojtek 1
Za to lewicowy ekstremizm, czyli róbta co chceta legalny... Takie to wartości europejskie!
odpowiedź
User
Historyk
Czyli mam rozumieć że zwrot "polskie obozy śmierci" będą od teraz w Niemczech ścigane z urzędu a nie po awanturze ze strony Polski. Czy jednak się mylę chodzi o co innego.
odpowiedź
User
Zawiany klient
Setki prokuratorów do ścigania osób wypowiadających się w internecie? Czyli w naszych warunkach na samych Wirtualnych Mediach siedziałoby ze trzech prokuratorów non-stop. Na szczęście takie rzeczy tylko w Niemczech.
odpowiedź