SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemiecka gospodarka nabiera tempa. Skorzystają na tym polskie firmy

Gospodarka niemiecka stoi na progu ożywienia, oceniają eksperci. Ich zdaniem potwierdzają to ostatnie dane. W pierwszym kwartale 2016 r. niemiecka gospodarka, głównie za sprawą inwestycji, wzrosła o 0,7 proc. i był to najsilniejszy progres od przeszło dwóch lat. Indeks Ifo obrazujący nastroje przedsiębiorców za Odrą jest na najwyższym poziomie w tym roku. Również zamówienia w przemyśle u naszych zachodnich sąsiadów rosną. W ubiegłym roku udział Niemiec w polskim eksporcie przekroczył 27 proc., więc na przyśpieszeniu za zachodnią granicą skorzystają także polskie przedsiębiorstwa.

Berlin, fot. Shutterstock.comArticle

– Ostatnie dane z gospodarki niemieckiej mogą być odczytywane pozytywnie – przekonuje Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w firmie CMC Markets. – To jedna z najważniejszych, w zasadzie najbardziej istotna gospodarka w Unii Europejskiej. Zatem wszelkie dane z niej pochodzące odbiją się na innych rynkach europejskich, w tym na polskim.

Jak podał niemiecki urząd statystyczny Destatis, w pierwszym kwartale bieżącego roku gospodarka zachodniego sąsiada Polski rosła najszybciej od dwóch lat i odnotowała wzrost na poziomie 0,7 proc. (zgodnie z odczytem skorygowanym sezonowo). Takie tempo – zdaniem ekspertów – to zasługa przede wszystkim zwiększających się inwestycji (finansowe wzrosły o 1,8 proc., a działalność firm budowlanych o 2,3 proc.). Konsumpcja prywatna zwiększyła się o 0,4 proc.

Jednocześnie o 1,9 proc. wzrosły zamówienia na towary produkowane w Niemczech (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Konsensus rynkowy zakładał znacznie słabszy progres, w wysokości zaledwie 0,7 proc. Znacznie bardziej (o 4,3 proc.) zwiększyły się przy tym zamówienia płynące zza granicy. Krajowe spadły o 1,2 proc.

– Jeżeli chodzi o zamówienia i kwestie związane z produkcją, to należy pamiętać, że Polska jest bardzo ważnym eksporterem na rynek niemiecki. To jeden z naszych głównych odbiorców – przypomina Maciej Leściorz. – Ale, oczywiście, jest to jedynie kropla w morzu wszelkich informacji, które mogą się pojawiać w najbliższym czasie. Dla krajowej gospodarki kluczowe jednak będą nastroje globalne względem Polski wśród inwestorów zagranicznych. Również w kontekście rynku walutowego.

Jak zaznacza Leściorz, pozytywny trend w niemieckiej gospodarce pokazuje także ostatni odczyt indeksu Ifo. Wskaźnik obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców za Odrą wzrósł w maju do 107,7 pkt, wobec 106,7 pkt odnotowanych w kwietniu. Odczyt był wyższy od oczekiwań analityków i jednocześnie najwyższy w tym roku, po tym, jak w lutym indeks ten osiągnął najniższą wartość od grudnia 2014 roku.

Według polskiego Ministerstwa Gospodarki krajowe firmy sprzedają do Niemiec głównie samochody i części do ich produkcji, maszyny oraz meble. Bardzo szybko rośnie także eksport produktów rolnych i spożywczych. Nasi zachodni sąsiedzi rocznie kupują np. kilkanaście tysięcy ton polskich gęsi, ponad pięć razy więcej niż wynosi ich własna produkcja.

– Większą aktywność gospodarki niemieckiej w pierwszej kolejności odczuje w Polsce produkcja zarówno detaliczna, jak i przemysłowa – uważa Maciej Leściorz. – Natomiast pozytywne dane, które będą się pojawiały w ramach reakcji łańcuchowej, zostaną dostrzeżone także przez pozostałe branże krajowej gospodarki.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Od 1995 roku obroty między krajami wzrosły ponadsześciokrotnie. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku udział tego kraju w polskim eksporcie ogółem przekroczył 27 proc. Obroty handlowe Niemiec z Polską w 2015 r. wyniosły łącznie 96,6 mld euro (import wyniósł 44,5 mld euro, eksport: 52,1 mld euro) i w stosunku do 2014 roku były wyższe o ponad 11 proc.

Dołącz do dyskusji: Niemiecka gospodarka nabiera tempa. Skorzystają na tym polskie firmy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl