SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemieckie kluby piłkarskie zarabiają na siebie, Legia na poziomie średniaka 2. Bundesligi

13 z 18 klubów niemieckiej piłkarskiej Bundesligi wypracowało zysk netto w sezonie 2013/2014. W 2. Bundeslidze rentownych było 59% klubów (11 z 18), w 3. Lidze 19% (4 na 20), a kolejne 56% wyszło "na zero". W sezonie 2014/2015 74% włodarzy klubów 1. i 2. Bundesligi spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w niemieckiej piłce, ale ich zdaniem nie pójdzie za tym wzrost kosztów - wynika z raportu przygotowanego przez niemiecki oddział EY.

Article

Według deklaracji członków zarządów klubów trzech najwyższych lig w Niemczech, 6 klubów piłkarskich w tym kraju osiąga przychody powyżej 100 mln euro rocznie (12% badanych). Do kas 11 spółek wpływa od 50 do 100 mln euro w ciągu roku, a 9 osiąga przychód na poziomie od 20 do 50 mln euro.

Dla porównania, Legia Warszawa, najzamożniejszy klub w Polsce, w roku finansowym 2013 wypracowała 114 mln zł (ok. 27 mln euro), co jest poziomem odpowiadającym średniemu klubowi 2. Bundesligi. Poza Legią i Lechem Poznań, przychody klubów polskiej Ekstraklasy są na poziomie tych z 3. Ligi niemieckiej.

Z badania EY wynika, że szefowie klubów za Odrą są w bardzo dobrych nastrojach, a sytuacja finansowa branży piłkarskiej jest ogólnie uznawana za dobrą. Szczególny optymizm panuje w Bundeslidze – ani jeden klub nie uważa sytuacji w branży za złą. Również w 2. Bundeslidze i w 3. Lidze przeważa wyraźny optymizm: w obu przypadkach 94% klubów uważa sytuację finansową za "bardzo dobrą" lub "dobrą".

Zarządzający klubami spodziewają się dalszego wzrostu przychodów z piłkarskiego biznesu w najbliższych latach. 71% wszystkich badanych prognozuje, że w sezonie 2014/15 zwiększą się wpływy do ich klubowych kas, a 76% twierdzi, że ten trend będzie się utrzymywał co najmniej przez najbliższe 5 lat. Tylko 1 na 51 ankietowanych był zdania, że przychody jego klubu w sezonie 2014/15 spadną.

Włodarze zespołów Bundesligi spodziewają się, że wpływy ich spółek wzrosną w trwającym obecnie sezonie średnio o 3,3%. 63% respondentów spodziewa się wzrostu przychodów z tytułu praw medialnych, a 51% - z tytułu sponsoringu i reklam. Tylko co czwarty członek zarządu klubu Bundesligi twierdzi, że wzrosną wpływy transferowe.

 

Wśród niemieckich menedżerów jednoznacznie widać, że trzymają oni dyscyplinę budżetową. Mimo, że 71% spodziewa się wzrostu przychodów, to 43% uważa, że wzrosną też koszty. 39% członków zarządów zadeklarowało, że wydadzą mniej więcej tyle samo co rok wcześniej, a 18% stwierdziło, że zaciśnie pasa i ograniczy wydatki.

Redukcje wydatków mają nastąpić najczęściej w obszarze kosztów osobowych i kwot transferowych. W Bundeslidze średni wzrost kosztów planowany jest na 3% w porównaniu do sezonu poprzedniego (to o 0,3 pkt. proc. mniej niż wynosi planowany wzrost przychodów). W 2. Bundeslidze kluby mają wydać średnio o 1,1% mniej niż przed rokiem, a w 3 lidze - o 2,2% więcej.

Szefowie klubów są zgodni co do dwóch kluczowych źródeł wyższych kosztów. Pierwszym z nich będą pensje, w tym wynagrodzenia zawodników (więcej wydawać na nie będzie co drugi badany klub), a drugim - szkolenie młodzieży, gdzie zwiększenie wydatków planuje 57% ankietowanych. Wydatki na transfery zawodników planuje zwiększyć co czwarty klub, a mniej więcej tyle samo ma zamiar je ograniczać.

Szkolenie młodzieży to przynajmniej w Bundeslidze i 3. Lidze jeden z głównych celów reinwestycji dodatkowych przychodów. W obu przypadkach potwierdza to 50% klubów. 2. Bundesliga wydaje się bardziej powściągliwa w tym względzie: w tym przypadku taki kierunek działań deklaruje 20%. Środki trwałe i infrastruktura są ważne przede wszystkim w 3. Lidze: 75% ankietowanych klubów chce w ten sposób spożytkować część dodatkowych środków finansowych. Chodzi tu przede wszystkim o budowę nowych lub przebudowę starych stadionów i rozszerzenie działalności w zakresie wynajmu przestrzeni obiektów sportowych.

Raport "Piłki, bramki, finanse XI" ("Baelle, Tore und Finanzen XI") został przygotowany przez niemiecki oddział EY w oparciu o badanie przeprowadzone metodą wywiadów (ankiet) online z członkami kadry zarządzającej klubami Bundesligi, 2. Bundesligi i 3. Ligi niemieckiej. Łącznie pozyskano dane z 94% największych klubów w Niemczech. W badaniu wzięły udział wszystkie kluby Bundesligi, 17 na 18 klubów 2. Bundesligi i 16 z 3. klasy rozgrywek (z badania wykluczono drugie drużyny klubów występujących w Bundeslidze).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemieckie kluby piłkarskie zarabiają na siebie, Legia na poziomie średniaka 2. Bundesligi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl