SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niewielu Polaków przygotowuje się do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy

Już za miesiąc pierwsze zmiany w odbiorze telewizji w związku z zastąpieniem sygnału analogowego cyfrowym. Jednak jak przyznaje wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska, niewiele osób przygotowuje sie do dostosowania swojego odbiornika. W całej Polsce sygnał analogowy naziemnej telewizji cyfrowej ma być zastąpiony cyfrowym z końcem lipca 2013 roku.

 - 7 listopada nastąpi wyłączenie sygnału analogowego w województwie lubuskim, a 28 listopada w województwie pomorskim. Staramy się już w tej chwili bardzo blisko współpracować z władzami regionów, z wojewodą lubuskim, jak i pomorskim po to, żeby dotrzeć z informacją na ten temat do jak najszerszej liczby mieszkańców tych obszarów - mówi Małgorzata Olszewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji.

W tej chwili prowadzone są badania dostępności sygnału na terenie kilku województw.  

- Większość obywateli wie o tym, że będzie taki proces, dotyczący wyłączenia telewizji analogowej. Natomiast niewielu z nich przygotowuje się do tego procesu w postaci dostosowania swojego odbiornika czy to przez dokupienie przystawki dekodera, czy też poprzez zakupienie telewizora – mówi wiceminister.

W ok. 40 proc. polskich domach wciąż są telewizory kineskopowe, które do odbioru sygnału cyfrowego potrzebować będą specjalnego dekodera. Tyle, że  zmian będzie potrzebowała także część posiadaczy odbiorników LCD, bo posiadanie tzw. płaskiego telewizora nie gwarantuje odbiór u sygnału cyfrowego. Niektóre z nich mają dekoder typu MPEG2.

- Mamy standard telewizji MPEG4 i trzeba pamiętać o tym, żeby te urządzenia również spełniały ten standard – podkreśla.

W praktyce oznacza to konieczność wymiany telewizora lub zakupu dekodera. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca dodatkowo, by w miejscowościach, w których odbiór będzie utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimalnej 10 metrów.  

Z analiz przeprowadzonych przez UKE wynika m.in., że ponad 98 proc. badanych miejscowości odbiera już sygnał cyfrowy. Dodatkowe działania nadawców wymagane są jedynie w 24 miejscowościach. UKE przebadał odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie 505 gmin (6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 mln Polaków.

Dołącz do dyskusji: Niewielu Polaków przygotowuje się do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PolA
Przecież prawie każdy ma w domu Cyfrę, Cyfrowy Polsat albo coś podobnego, więc po co cudować ze zmianą TV skoro na tych platformach jest wszystko?
odpowiedź
User
Nsasd
No tak każdy ma satelitę a narzeka się na biede
odpowiedź
User
jan sebastian bach
masz rację że POLSAT CYFROWY ma w ofercie swojej taką możliwości ale tu nie chodzi o abonenta tylko o grupę cwaniaków która chce na tym zarobić kasę . Bo robi paniką co do przetwarzania sygnału tylko dla tego żeby abonenci kupowali na gwałt nowe telewizory lub dekodery a cwaniaki podsycają atmosferę jeszcze bo kasa leci do kieszeni ......?
odpowiedź