SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niezalezna.pl i „Nowe Państwo”: 38 proc. więcej z reklam, 1,1 mln zł zysku, 160 tys. zł dywidendy dla Sakiewicza i Srebrnej

W ub.r. spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”, osiągnęła wzrost przychodów o 36,5 proc. do 8,55 mln zł oraz zysku netto z 441,6 tys. zł do 1,1 mln zł. Firma wypłaci 200 tys. zł dywidendy, z czego 158 tys. zł otrzymają jej prezes Tomasz Sakiewicz i spółka Srebrna - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

W ub.r. przychody Słowa Niezależnego w kraju wyniosły 7,15 mln zł, a z zagranicy - 1,4 mln zł. W sprawozdaniu złożonym w KRS nie wyszczególniono, ile wyniosły wpływy z reklam, a ile ze sprzedaży „Nowego Państwa” (tytuł nie został zgłoszony do ZKDP).

Zaznaczono natomiast, że przychody reklamowe zwiększyły się o 38 proc. - Głównymi działaniami, które przyczyniły się do powiększenia wolumenu sprzedaży były: atrakcyjność oferty reklamowej, pozycja lidera wśród prawicowych portali internetowych, utrzymywanie współpracy przez Gemius/PBI, dalsza współpraca z firmą Microsoft dotycząca wymiany informacji (msn.com), kontynuacja długoterminowych projektów reklamowych, powołanie nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - wyliczono.

Według badania Gemius/PBI we wrześniu ub.r. Niezalezna.pl zanotowała 1,28 mln realnych użytkowników i 26,32 mln odsłon. W listopadzie ub.r. Słowo Niezależne uruchomiło witrynę Filarybiznesu.pl.

Firma podała, że przychody z dystrybucji „Nowego Państwa” „pozostały na porównywalnym poziomie do roku 2018 w związku z nawiązaniem współpracy z kolejnym kolporterem oraz otwarciem nowego kanału dystrybucji oraz prenumeraty”.

Więcej pracowników, koszty 25 proc. w górę

Wydatki operacyjne Słowa Niezależnego wyniosły w ub.r. 7,1 mln zł, co wobec 5,7 mln zł w 2018 roku daje wzrost o 24,5 proc. Nakłady na usługi obce zwiększyły się z 1,97 do 2,44 mln zł, na wynagrodzenia - z 2,26 do 2,64 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - ze 114,2 do 148,5 tys. zł.

Na koniec ub.r. firma miała 20 pracowników etatowych, dodatkowo współpracowała z 64 osobami. W sprawozdaniu zaznaczyła, że zwiększono zatrudnienie w redakcji Niezalezna.pl, „co wpłynęło na wzbogacenie treści a tym samym na wzrost liczby użytkowników i wejść na portal”.

Pozostałe koszty operacyjne poszły w górę z 1,26 do 1,71 mln zł, nakłady na amortyzację - z 86 do 101,9 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii - z 12,3 do 62,9 tys. zł.

Słowo Niezależne osiągnęło w ub.r. spore wzrosty zysków. Zysk sprzedażowy poszedł w górę z 560,1 tys. zł do 1,45 mln zł, zysk brutto - z 554,4 tys. zł do 1,41 mln zł, a zysk netto - z 441,6 tys. zł do 1,1 mln zł.

200 tys. zł na dywidendę

Według danych z KRS kapitał zakładowy firmy wynosi obecnie 247 tys. zł i dzieli się na 494 udziały. 240 walorów ma Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji Republika), 150 - związana z PiS spółka Srebrna, 84 - Lucjan Siwczyk, a wśród pozostałych udziałowców jest Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”.

9 czerwca wspólnicy na walnym zgromadzeniu zdecydowali, że z zeszłorocznego zysku spółki 905,3 tys. zł zostanie przeznaczone na jej kapitał zapasowy, a 200 tys. zł wypłacone im do końca października jako dywidenda. Zgodnie ze stanem posiadania Tomasz Sakiewicz otrzyma 97,2 tys. zł, Srebrna - 60,8 tys. zł, a Lucjan Siwczyk - 34 tys. zł.

W zarządzie Słowa Niezależnego są Tomasz Sakiewicz jako prezes (od końcówki 2005 roku), Grzegorz Tomaszewski (prywatnie kuzyn prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego) od kwietnia 2015 roku oraz powołana jesienią ub.r. Beata Dróżdż. Niedawno Beata Dróżdż została też prezesem spółki Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”, zastąpiła na tym stanowisku Tomaszewskiego.

Dołącz do dyskusji: Niezalezna.pl i „Nowe Państwo”: 38 proc. więcej z reklam, 1,1 mln zł zysku, 160 tys. zł dywidendy dla Sakiewicza i Srebrnej

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Q
Wynagrodzenia przynajmniej rosną, odwrotnie niż w Agorze. Tutaj szanują pracowników, a w Wyborczej sami wiecie.
odpowiedź
User
Hehe
Sprzedaż spada, a zyski rosną. Doją te nasze Państwo, że też im brewka nawet nie pyknie. Reklamy SSP w gazecie, którą czyta z 5 tys. osób...
odpowiedź
User
paweł sawicki
No trudno nie mówić o wzrostach, jak strumień państwowych pieniędzy płynie szerokim strumieniem. Kiedyś przeglądałem jeden z numerów i ku mojemu zdziwieniu w gazecie na całą stronę "reklamowała" się Polska Grupa Zbrojeniowa!?
odpowiedź