SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nine Entertainment dostanie od Google i Facebooka pieniądze za treści. Podpisano umowy

Australijski koncern medialny Nine Entertainment zawarł z Google i Facebookiem finalne umowy, dzięki którym będzie otrzymywał pieniądze za wykorzystywanie jego treści na obu platformach. Porozumienie podpisano na najbliższe 5 lat.

Article

W lutym 2021 r. w Australii zaostrzył się znacząco konflikt pomiędzy Facebookiem a tamtejszymi mediami oraz rządem. Chodziło o nowe przepisy, które zobowiązują serwis do płacenia australijskim wydawcom za ich treści zamieszczane m.in. na platformie Facebook News.

W odpowiedzi na rosnący kryzys Facebook na pewien czas zablokował możliwość zamieszczania i wyświetlania użytkownikom w Australii treści informacyjnych od zewnętrznych wydawców, protestując przeciw planowanej opłacie. Ostatecznie strony konfliktu osiągnęły porozumienie. Facebook rozpoczął negocjacje z wydawcami w sprawie opłat licencyjnych, zaś australijski rząd zgodził się na mniej restrykcyjne rozwiązania od wcześniej planowanych. Sprawa dotyczyła także treści wykorzystywanych przez Google.

Czytaj także: News Corp finalizuje umowy z Google i Facebookiem. Zatrudni stu dziennikarzy w Australii

W marcu br. jednym z pierwszych dużych wydawców funkcjonujących na australijskim rynku, który doszedł do porozumienia z Facebookiem był kontrolowany przez Ruperta Murdocha i jego rodzinę koncern medialny News Corp. Zgodnie z umową Facebook będzie płacił News Corp. za treści wykorzystywane na platformie Facebook News, pochodzące od takich tytułów prasowych jak „The Daily Telegraph”, „Herald Sun” czy „The Courier-Mail”.

Równolegle toczyły się negocjacje pomiędzy Google i Facebookiem, a innymi mediami w Australii,  na liście były m.in. Seven West Media oraz Nine Entertainment.

Umowa na 5 lat

Teraz poinformowano, że koncern Nine Entertainment zawarł finalne umowy z Google i Facebookiem. Firma jest właścicielem m.in. tytułów prasowych „The Sydney Morning Herald” i „The Age”,  stacji telewizyjnych i radiowych oraz streamingowego serwisu Stan.

Czytaj także: Australijskie media tracą ruch po blokadzie Facebooka. "Konflikt rozleje się na cały świat"

Zgodnie z porozumieniem przewidzianym na 5 lat Google i Facebook będą płacić za zamieszczanie na swoich platformach treści pochodzących od Nine Entertainment.

Oficjalnie nie ujawniono wysokości stawek płaconych przez Google i Facebooka. Nine Entertainment zapewnia, że pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone głównie na wsparcie dziennikarzy pracujących w koncernie oraz rozwijanie ich zawodowych umiejętności. Nine Entertainment prognozuje, że w br. fiskalnym osiągnie zarobki na poziomie o 30 do 40 mln dol.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nine Entertainment dostanie od Google i Facebooka pieniądze za treści. Podpisano umowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl