SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niska inflacja i niepewne perspektywy PKB nie pozwoliły RPP na podwyżkę stóp

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w sierpniu, ponieważ spada inflacja, a dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Rada ostrzega jednak, że w kierunku stopniowego podwyższenia inflacji w kolejnych miesiącach może oddziaływać wzrost cen żywności i energii oraz zapowiadana zmiana stawek podatku VAT, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady.

Niska inflacja i niepewne perspektywy PKB nie pozwoliły RPP na podwyżkę stóp

"W lipcu 2010 r. roczna inflacja CPI obniżyła się do 2,0%, kształtując się poniżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. Spadek rocznego wskaźnika CPI wynikał głównie z ujemnych efektów bazy związanych z silnym wzrostem cen paliw oraz wyrobów akcyzowych przed rokiem. Jednocześnie nastąpił spadek wszystkich miar inflacji bazowej. W kierunku stopniowego podwyższenia inflacji w kolejnych miesiącach może oddziaływać wzrost cen żywności i energii. W pierwszych miesiącach 2011 r. poziom cen może zostać podwyższony przez zapowiadaną zmianę stawek podatku VAT. Wpływ tej zmiany na inflację powinien jednak być niewielki" - czytamy w komunikacie po sierpniowym posiedzeniu władzy pieniężnej.

Rada na posiedzeniu skupiła się również na ocenie sytuacji zewnętrznej i krajowej. Według niej napływające dane, w tym dane o PKB w II kw. 2010 r., wskazują na osłabienie wzrostu gospodarczego w części największych gospodarek, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. W II kw. br. wyraźnie przyspieszył natomiast wzrost gospodarczy w Niemczech oraz w mniejszym stopniu w całej strefie euro. Jednak ryzyko osłabienia popytu zewnętrznego podtrzymuje niepewność co do tempa wzrostu aktywności w tej gospodarce w kolejnych kwartałach.

RPP zauważyła także, że w ostatnim okresie wyraźnie wzrosły ceny niektórych surowców rolnych na rynkach światowych. Jednocześnie, obserwowane zmniejszenie napięć na rynkach finansowych sprzyjało napływowi kapitału do gospodarek wschodzących i aprecjacji walut tych krajów, w tym aprecjacji złotego.

"Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Kontynuowany jest szybki wzrost produkcji przemysłowej i powolny wzrost produkcji budowlano-montażowej. Rosnące zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz spadek stopy bezrobocia (także po usunięciu czynników sezonowych) wskazują na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy, której dotychczas nie towarzyszyło jednak narastanie presji płacowej" - czytamy dalej.

Rada bardzo mocno wsparła także dzialania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w kwesti rekomendacji T.

"Według Rady dla stabilności makroekonomicznej ważne jest także podejmowanie działań, które zapobiegną szybkiemu wzrostowi kredytów walutowych dla gospodarstw domowych" - podkreślono w komunikacie.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał zacieśnienia obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej na sierpniowym posiedzeniu. Coraz popularniejsza jest jednak opinia, że Rada na pewno wykona taki krok jeszcze w tym roku i wcale nie jest powiedziane, że tylko raz. W rysowaniu tego scenariusza nie zmienią nic nawet ostatnie, optymistyczne dane z gospodarki, ponieważ są one bardzo nierówne, a każdy praktycznie miesiąc przynosi negatywne zaskoczenia np. ostrą zimę, żałobę narodową, a ostatnio powodzie i ulewne deszcze z gradobiciami, niszczące zarówno mienie, jak i płody rolne. Sporo jest również niepokojących sygnałów z zagranicy – stałe problemy na południu Europy i związana z tym niepewność co do przyszłości kontynentalnej i globalnej gospodarki. To wszystko nie daje Radzie dużego pola do manewru i najrozsądniejszą obecnie strategią wydaje się "wait and see".

W listopadzie 2008 r. nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły cztery kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50%. Od czerwca 2009 r. weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3,0%. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4,0% w skali roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niska inflacja i niepewne perspektywy PKB nie pozwoliły RPP na podwyżkę stóp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl