SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Nocna zmiana” znów w TVP. Bez pogody po „Wiadomościach”, Karnowski gospodarzem debaty

W rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego Telewizja Polska kolejny raz pokazała dokument „Nocna zmiana”, którego współautorem jest Jacek Kurski. W związku z emisją po „Wiadomościach” nie pokazano prognozy pogody, a w TVP Info dyskusję po filmie prowadził Michał Karnowski z „Sieci”.

Dyskusja po filmie "Nocna zmiana"Article

Dokument „Nocna zmiana” został wyemitowany w TVP1 w sobotę o godz. 20:00, zaraz po głównym wydaniu „Wiadomości”. W relacji Piotra Pawelca na temat 30. rocznicy odwołania rządu Jana Olszewskiego zapowiedziano, że zaraz po programie będzie można obejrzeć „Nocną zmianę”.

Po trwającym 30 minut serwisie nie pojawiła się prognoza pogody.

„Nocna zmiana” w TVP co rok

Dokument, zrealizowany przez Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka w 1994 roku, szczegółowo opisuje wydarzenia w Sejmie z przełomu maja i czerwca 1992 roku: od przyjęcia uchwały lustracyjnej i zrealizowania jej przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza do zdymisjonowania rządu Jana Olszewskiego. W filmie pojawiają się nagrania m.in. rozmowy Macierewicza z ówczesnym prezydentem Lechem Wałęsą oraz narady Wałęsy z przedstawicielami partii opozycyjnych.

W zeszłą sobotę zaraz po „Nocnej zmianie” pokazano w TVP Info dyskusję dotyczącą tematyki filmu. Nie prowadził jej żaden z dziennikarzy TVP, tylko publicysta „Sieci” Michał Karnowski.

W trwającej ponad 50 minut dyskusji uczestniczyli Jacek Kurski, opozycjonista z okresu PRL Krzysztof Wyszkowski oraz Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Kurski opowiedział m.in., jak w filmie znalazło się wideo z rozmową Lecha Wałęsy z politykami partii opozycyjnych. - Dokonał tego (nagrania rozmowy - przyp.) prezydencki operator, który przygotowywał nagrania programów „Prosto z Belwederu” i „Tydzień prezydenta”. Taśmy walały się, trwał proces dekonstrukcji obozu Olszewskiego, więc uznano, że to nie będą one nikomu potrzebne - stwierdził.

W ostatnich latach „Nocna zmiana” była regularnie pokazywana przez Telewizję Polską przy okazji kolejnych rocznic odwołania rządu Olszewskiego. Na początku czerwca 2017 roku film wyemitowano równocześnie w TVP1 i TVP Info.

TVP zapewniła wówczas, że Jacek Kurski, który jest prezesem publicznego nadawcy od stycznia 2016 roku, nie zarobi na tantiemach z tych emisji. - Kwestie rozliczeń z tytułu tantiem są sprawą pomiędzy właściwą organizacją zbiorowego zarządzania a autorami dzieła. Prezes TVP Jacek Kurski, autor scenariusza i reżyser filmu, wszelkie tantiemy należne z tytułu emisji filmu „Nocna zmiana” przekaże na cele charytatywne - stwierdziło biuro prasowe nadawcy.

W TVP1 po głównym wydaniu „Wiadomości” nie ma prognozy pogody, jeśli program jest krótszy np. z powodu transmisji sportowej albo emitowany zaraz potem jest film lub program ważny z perspektywy nadawcy.

Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w sobotę 9 kwietnia, gdy zaraz po „Wiadomościach” pokazano - równocześnie w TVP1 i TVP Info - dokument Marcina Tulickiego „Nasz człowiek w Warszawie” krytykujący Donalda Tuska, zwłaszcza za relacje z Rosją. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowano kilka skarg na ten materiał, w pierwszej połowie maja film powtórzono na dwóch antenach TVP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 470 696 widzów, a udział w rynku oglądalności - 7,78 proc., po spadku o 16,2 proc. rok do roku.

Dołącz do dyskusji: „Nocna zmiana” znów w TVP. Bez pogody po „Wiadomościach”, Karnowski gospodarzem debaty

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sfsa
Ten film powinno się puszczać przynajmniej raz w tygodniu i to w najlepszym czasie antenowym tak żeby wszyscy zobaczyli jak ,,pseudo elity ' sprzedali Polskę robiąc to z wielką pomocą naszych dziennikarskich ,,elit'.
odpowiedź
User
A
Czemu tak cisza w komentarzach? To nie podobne do komentatorów tego portalu. Chyba temat im nie leży i trzeba z pokorą przemilczeć.
odpowiedź
User
dobrze
ale jak to ,bez pogody? Zdrada,skandal i hańba!
odpowiedź