SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia nabywa udziały Psion w spółce Symbian

Warunkiem rozwoju branży łączności komórkowej jest ciągłe wprowadzanie innowacji w sferze usług, aplikacji i telefonów

Wczoraj Nokia poinformowała o rozpoczęciu działań mających doprowadzić do przejęcia przez nią udziałów posiadanych przez Psion w spółce Symbian. Spółka ta, będąca własnością czołowych firm z branży telefonii komórkowej, i dysponująca własną strukturą zarządzania, nadal będzie prowadzić swą dotychczasową działalność polegającą na licencjonowaniu standardowego systemu operacyjnego (OS) Symbian, z zachowaniem równego traktowania wszystkich uczestników rynku.

Warunkiem rozwoju branży łączności komórkowej jest ciągłe wprowadzanie innowacji w sferze usług, aplikacji i telefonów. To z kolei oznacza, że wszystkie zainteresowane strony muszą mieć możliwość różnicowania swych produktów i wzbogacania ich o nowe możliwości, przy równoczesnym zachowaniu ich pełnej kompatybilności. Jako założyciel i udziałowiec Nokia pragnie kontynuować inwestycje mające przyczynić się do długofalowego sukcesu spółki Symbian na coraz bardziej konkurencyjnym ryku bezprzewodowych systemów operacyjnych. Decyzja o nabyciu udziałów obecnie posiadanych przez Psion jest wyrazem przekonania Nokia, że system operacyjny Symbian będzie główną platformą technologiczną zaawansowanych urządzeń komórkowych.

Wartość transakcji będzie wypadkową dwóch elementów. Są nimi: kwota stała, wynosząca 93,5 mln GBP (137,1 mln EUR), oraz opłata zmienna w wysokości 0,84 GBP (1,23 EUR), jaką Nokia przekaże do Psion za każde urządzenie z systemem operacyjnym Symbian sprzedane w latach 2004 i 2005. Przewiduje się, że po zrealizowaniu transakcji udział Nokia w spółce Symbian wzrośnie z obecnych 32,2% do około 63,3%.

"Dzięki swemu nowoczesnemu, niezawodnemu systemowi operacyjnemu, licznym klientom i dobrym kontaktom z operatorami, Symbian z powodzeniem spełnia wysokie wymagania techniczne stawiane przez urządzenia komórkowe i zróżnicowane potrzeby rynku. Zapewnienie trwałości sukcesowi rynkowemu osiągniętemu przez Symbian ma wielkie znaczenie dla utrzymania konkurencji na rynku systemów operacyjnych oraz dla stymulowania nowatorskich działań w całym łańcuchu wartości", powiedział Pertti Korhonen, Chief Technology Officer Nokia.

"System operacyjny Symbian wykazał swą elastyczność jako platforma mogąca sprostać wysokim wymaganiom naszej branży. Dobrymi tego przykładami są platforma programistyczna UIQ, platforma Series 60, FOMA UI oraz szereg rozwiązań opracowanych przez różnych dostawców sprzętu, dla których podstawowym środowiskiem jest platforma Symbian. Owocem tej elastyczności są liczne, nowoczesne urządzenia komórkowe, pozwalające producentom telefonów i operatorom zróżnicować ich ofertę", dodał Pertti Korhonen
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia nabywa udziały Psion w spółce Symbian

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl