SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia - trzy razy "N"

Nokia wprowadza trzy kolejne smartfony multimedialne Nokia Nseries.

Wczoraj, na konferencji Nokia Mobility Conference 2005, firma Nokia przedstawiła swoją strategię rozwoju konwergencji, poszerzając ofertę multimedialnych smartfonów Nokia Nseries o trzy nowe urządzenia: Nokia N92 (pierwsze na świecie urządzenie mobilne z wbudowanym odbiornikiem DVB-H), Nokia N71 i Nokia N80. Za pomocą tych nowych smartfonów użytkownicy mogą bezprzewodowo oglądać mobilną telewizję, odtwarzać transmisje strumieniowe, udostępniać zdjęcia i wysyłać pocztę elektroniczną z załącznikami, korzystając z takich technologii, jak 3G, WLAN czy Universal Plug and Play.

Premiera ta następuje po październikowym ogłoszeniu Nokia Eseries - nowej rodziny smartfonów Nokia przeznaczonych dla świata biznesu. Przedstawiona w kwietniu rodzina produktów Nokia Nseries oraz Nokia Eseries świadczą o realizacji przez firmę Nokia jej wizji konwergencji, a także wizji o powstawaniu cyfrowej branży łączącej informatykę, aplikacje dla przedsiębiorstw, transmisję audycji, muzykę, fotografię i wideo. Przemawiając na Nokia Mobility Conference, prezes i dyrektor generalny firmy Nokia, Jorma Ollila, wyjaśnił zasadniczą rolę takich urządzeń w dziedzinie cyfrowej konwergencji.

"Spodziewamy się, że rynek urządzeń konwergentnych podwoi się w roku 2006 do 100 milionów sztuk. Twórcy aplikacji, firmy medialne i przedsiębiorstwa zwracają coraz większą uwagę na platformę smartfonów Nokia S60, ponieważ dostrzegają jej potencjał biznesowy w zakresie udostępniania multimediów i oferowania bezpiecznego, zdalnego dostępu do aplikacji firmowych" - powiedział prezes Ollila. "Konwergencja stwarza szerokie możliwości naszym klientom i partnerom, a Nokia z zaangażowaniem opracowuje narzędzia, rozwiązania i produkty, dążąc do urzeczywistnienia wizji branży cyfrowej".

Nokia N92: najczystszy obraz mobilnej telewizji
Nokia N92 to pierwsze na świecie urządzenie mobilne z wbudowanym odbiornikiem DVB-H, które umożliwia oglądanie oraz nagrywanie programów telewizyjnych na żywo i w dowolnej chwili. Wykorzystująca otwarte standardy technologia DVB-H pełni główną rolę w emisji mobilnej telewizji, umożliwiając niedrogą transmisję audycji dla masowej publiczności.

Smartfon Nokia N92 zawiera aplikacje i funkcje, dzięki którym użytkownicy mogą łatwo wyszukiwać i oglądać programy telewizyjne, tworzyć własne listy stacji, abonować pakiety kanałów telewizyjnych, ustawiać przypomnienia o audycjach i korzystać z interaktywnych usług telewizyjnych. Na ergonomię urządzenia wpływają klawisze multimedialne, tryb wyświetlania i duży (2,8”), nie odbijający światła ekran QVGA wyświetlający 16 milionów kolorów.

Nokia N71: pełna gama rozrywki
Nokia N71, najnowszy produkt z rodziny Nokia XpressMusic, to kieszonkowe urządzenie rozrywkowe zawierające stereofoniczne radio FM oraz funkcje odtwarzania cyfrowej muzyki i wideo. Nokia N71 ma także nową przeglądarkę internetową Nokia Web Browser z funkcją Mini Map, dzięki której użytkownicy mogą łatwo przeglądać na ekranie smartfonu strony internetowe za pomocą półprzezroczystych miniatur.

       

Nokia N80: jak w domu
Oprócz WLAN i 3G smartfon Nokia N80 jako pierwszy na świecie udostępnia także technologię UPnP. Dzięki temu telefonu można używać do bezprzewodowej wymiany materiałów pomiędzy kompatybilnymi komputerami, sprzętem audio i telewizorami. Zdjęcia i nagrania wideo przechowywane w smartfonie Nokia N80 lub na kompatybilnym komputerze można na przykład wyświetlać w telewizorze, a przechowywaną w smartfonie muzykę można odtwarzać przy użyciu sprzętu audio. Użytkownicy smartfonu Nokia N80 mogą także drukować bezprzewodowo na dowolnych drukarkach zgodnych ze standardem UPnP. Przy użyciu smartfonu Nokia N80 można także korzystać z najczęściej stosowanych rozwiązań pocztowych i formatów aplikacji biurowych.

Przeglądarka internetowa w kieszeni
Na konferencji firma Nokia przedstawiła także nową przeglądarkę internetową współpracującą z oprogramowaniem S60 do smartfonów. Przeglądarka ta wyświetla zarówno tradycyjne strony internetowe, jak i materiały przeznaczone dla użytkowników urządzeń mobilnych. Jest ona dostępna dla licencjobiorców platformy S60 w ramach S60 3rd Edition. Dzięki otwartej architekturze licencjobiorcy S60 i twórcy aplikacji będą mogli rozbudowywać przeglądarkę i dodawać nowe funkcje.

W ramach swojego zaangażowania w rozwój oprogramowania Open Source firma Nokia udostępniła także nowy portal internetowy poświęcony tego typu projektom: opensource.nokia.com. Portal ten, stanowiący naturalne rozszerzenie społeczności online programistów Forum Nokia, umożliwia konsolidację działań firmy Nokia w dziedzinie Open Source oraz daje dostęp do jej projektów.

Mobilność w przedsiębiorstwach
Na konferencji zadebiutowała publicznie także nowa rodzina smartfonów dla świata biznesu - Nokia Eseries. Nokia E60, Nokia E61 i Nokia E70 to różne z wyglądu smartfony, których wspólna platforma zaspokaja potrzeby przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa informacji i zarządzania. Produkty Nokia Eseries są przeznaczone dla firm i instytucji państwowych, które chcą zwiększyć swoje możliwości, kontrolując jednocześnie koszty zarządzania urządzeniami i ich obsługi technicznej.

Smartfony z rodziny Nokia Eseries działają we wszystkich pasmach GSM, a także w sieciach 3G i WLAN, dają dostęp do firmowej poczty elektronicznej, a także mają zaawansowane funkcje głosowe (w tym łączność IP z firmowymi centralami telefonicznymi przez WLAN), wbudowane zabezpieczenia i narzędzia do zarządzania. Przy użyciu tych smartfonów można korzystać z wielu rozwiązań do poczty elektronicznej, w tym z BlackBerry Connect, GoodLink, Nokia Business Center, Seven Mobile Mail, Seven Always-on mail i Visto Mobile. Urządzenia Nokia Eseries doskonale współdziałają z wydajnym i opłacalnym rozwiązaniem Nokia Business Center do wdrażania firmowej, mobilnej poczty e-mail.

Nokia Flexi WCDMA Base Station: nowy sposób budowy sieci 3G
Firma Nokia zaprezentowała również niewielką, modułową i bardzo wydajną stację bazową o nazwie Nokia Flexi WCDMA Base Station. Stacja bazowa Nokia Flexi WCDMA Base Station została zabudowana na zupełnie nowej platformie i umożliwia operatorom bardziej efektywne wykorzystanie stacji przy kosztach zredukowanych maksymalnie aż o 70%.  Przyszłościowa architektura stacji bazowej umożliwia korzystanie z technologii WCDMA i High Speed Packet Access (HSPA), jest kompatybilna ze specyfikacją Open Base Station Architecture Initiative (OBSAI) i umożliwi operatorom szybkie wdrażanie nowych technologii, takich jak WiMAX.

źródło: Nokia

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia - trzy razy "N"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl