SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa seria 'Domisiów' w TVP1

Telewizja Polska zakończyła właśnie przygotowywanie nowych odcinków programu dla najmłodszych - 'Domisie'.

„Domisie” to program dla dzieci w wieku 3-6 lat, który przybliża  świat i uczy właściwych relacji z otoczeniem.

 

Nagrane ostatnio odcinki „Domisiów” poświęcone będą m.in. przepraszaniu („Domisiowa przepraszanka”, w której Eryk od rana psoci i wszyscy mają go dość, a on nie wie dlaczego – emisja 23 kwietnia), potrzebie i znaczeniu przyjaźni („Przyjaciel ślimak” – samotny ślimak zaprzyjaźnia się z Domisiami a potem pomaga im w potrzebie – emisja 30 kwietnia), przywłaszczaniu sobie przedmiotów (Eryk zabrał scyzoryk koledze, ale zaczęły go męczyć wyrzuty sumienia - „Złodziejaszek” – emisja 7 maja), wzajemnej pomocy (Domisie nie radzą sobie z drobnymi sprawami, ale wstydzą się prosić o pomoc - „Kto mi pomoże”, emisja 14 maja), segregowaniu śmieci (w domisiowej krainie jest coraz więcej śmieci, które ją szpecą i bardzo niepokoją Domisie -  „Śmieci”, emisja 28 maja) i przyznawaniu się do winy (dziś w domisiowej krainie wszystko robi się samo - ale nie są to miłe rzeczy... „Samo się zrobiło”, emisja 4 czerwca).

Autorami scenariuszy do poszczególnych odcinków są  Anna Bernat-Ciechan, Regina i Gerard Sawiccy i Beata Waszczuk.  Wszystkie scenariusze konsultowane są z psychologiem Agnieszką Galicą, terapeutką rodzinną z Pracowni Polskiego Towarzystwa Psychologicznego a ponadto autorką bajek, piosenek i programów dla dzieci - w tym uwielbianego przez dzieci „Misia i Margolci”.

Częstym elementem programu są prowadzone w zabawowej formie ćwiczenia buzi i języka, dzięki którym przedszkolaki uczą się poprawnie wymawiać poszczególne dźwięki. Ćwiczenia te doceniają zwłaszcza rodzice małych widzów, którzy często sami nie potrafią pomóc dziecku w wymawianiu prostych, wydawałoby się, samogłosek. Jako konsultant w tej dziedzinie z programem współpracuje psycholog-logopeda Irena Sałkowska, która uczestniczyła w przygotowaniu takich programów jak „Gimnastyka Buzi i Języka”, „Mama i Ja”, a na co dzień pracuje w poradni Polskiego Towarzystwa Psychologicznego gdzie zajmuje się terapią rodzinną i komunikacją.

W rolach „Domisiów” występują wszechstronni młodzi aktorzy. Pysię gra Beata Wyrąbkiewicz, aktorka i wokalistka warszawskich teatrów muzycznych: Studio Buffo (tu zadebiutowała w musicalu "Metro") i Roma. Bazylego gra Tomasz Błasiak, aktor związany z Teatrem Polskim i Sceną Prezentacje, znany też z serialu „Samo życie”. Rolę Amelki gra Katarzyna Taracińska-Badura, aktorka Teatru Narodowego, znana też z serialu „Klan”. Jako Eryk występuje Wojciech Dmochowski, aktor, kompozytor i wokalista związany m.in. ze Studiem Buffo (był w pierwszej obsadzie słynnego „Metra”) i Teatrem Roma, gdzie występuje w licznych musicalach. Reżyserem programu jest Jacek Sołtysiak, reżyser m.in. seriali „Klan” i „Samo życie” oraz przez kilka lat -programu „Jedyneczka”.

„Domisie” w 2005 roku  wyróżnione zostały tytułem „Idea przyjazna dziecku”, przyznawanym w ramach konkursu „HIT – Najlepsze dla dziecka”, organizowanego przez miesięcznik „Mamo to Ja”.„Idea przyjazna dziecku” to wyróżnienie dla produktów, wydarzeń, pomysłów szczególnych, które sprawiają, że na buziach dzieci pojawia się uśmiech. „Domisie” otrzymały je za świetną rozrywkę, za zabawy, które uczą i naprawdę bawią, za nowych domisiowych przyjaciół. Program zdobył również wyróżnienie w kategorii „seria dla dzieci” w konkursie światowych produkcji telewizyjnych Chicago International TV Awards 2005.

„Domisie” obecne są na antenie „Jedynki” od października 2004. Od tej pory powstało już ponad 70. odcinków ich przygód. Każdy z odcinków ogląda średnio 791 tys. widzów (21,4% udziału w widowni), przy czym zdecydowanie wyższą oglądalnością cieszą się wydania środowe (860 tys. widzów, 25,3% udziału)

Program jest bardzo wysoko oceniany zarówno przez matki jak i ich dzieci. Z badań* przeprowadzonych w lutym 2006 wynika, że po 97% matek uważa, że program: 1) uczy dziecko co jest dobre, co jest złe, 2) jest zabawny, 3) dzieci poznają w nim świat i uczą się nowych rzeczy, 4) proponuje rozwijające zabawy. Podobnie duża liczba matek (96%) wysoko oceniła scenografię programu i śpiewane w nim piosenki (93%). W grupie dzieci aż 92% deklarowało, że lubi program. Program postrzegany jest jako zabawny, przygody, które przeżywają bohaterowie, rozśmieszają dzieci. Dzieci dostrzegają też elementy edukacyjne programu (np. rady dotyczące zdrowego odżywiania się i ćwiczeń fizycznych). „Ta bajka nie jest taka głupia jak inne, nie są dziwne słowa jak w innych, nie jest taka rysunkowa” – wyjaśniła 6-letnia dziewczynka uczestnicząca w badaniu.

Z badań wynika, że do programów oglądanych przez dzieci najczęściej (codziennie) należą „Wieczorynka” oraz kreskówki. Dzieci w wieku 4-6 lat średnio oglądają telewizję ok. 2 godzin dziennie, przy czym połowę tego czasu spędzają przed telewizorem wspólnie z matką. Według deklaracji matek ponad 15% dzieci spędza przed telewizorem więcej niż trzy godziny dziennie, przy czym towarzyszy im tylko 3% matek.

*Badania przeprowadzone przez 4P Research Mix w lutym 2006 na próbie 400 matek i 413 dzieci w wieku 4-6 lat.

„Domisie”, TVP1, emisja: niedziela godz. 8.25 (premiera), środa godz. 9.05 (powtórka) oraz w piątek ok. godz.  9 i ok. godz. 16 w TVP Polonia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa seria 'Domisiów' w TVP1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl