SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowa strona TVP okiem ekspertów

Jak prezentuje się nowy serwis internetowy Telewizji Polskiej? O ocenę witryny poprosiliśmy specjalistów z agencji interaktywnych m.in. K2 Internet, OS3 multimedia i Hypermedia.

Nowa strona TVP okiem ekspertów

Telewizja Polska uruchomiła nową witrynę internetową. Internauci znajdą w niej m.in. aktualności, informacje o wszystkich audycjach oraz bieżący program. W założeniu twórców strona ma zachęcać widzów do wyłączenia komputera i włączenia telewizora.

Dzięki integracji z SzarPem - zaawansowanym systemem zarządzania programem - na stronie dostępna jest zawsze aktualna ramówka wszystkich kanałów Telewizji Polskiej. Połączenie z systemem SzarP umożliwia również tworzenie i zarządzanie stroną przez wiele jednostek TVP, w tym przez poszczególne anteny i Biuro Marketingu i Promocji.

Założeniem przy tworzeniu nowej strony była redefinicja dotychczasowego serwisu TVP S.A. z portalu horyzontalnego w korporacyjny portal wertykalny, skupiający się na szerokiej prezentacji i promocji bieżących programów Telewizji Polskiej. Na www.tvp.pl znajdują się także informacje korporacyjne oraz aktualności dotyczące Telewizji Polskiej.

ghgfgfhfg

- Nowa strona www.tvp.pl jest nowoczesna w wyglądzie i nawigacji, zawiera dużo informacji, ale jednocześnie jest bardzo przejrzysta i przyjazna dla internautów - mówi Leszek Bogdanowicz, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP S.A.

Strona został przygotowana przez Ośrodek Mediów Interaktywnych we współpracy z Artegence. Agencja była odpowiedzialna za budowę architektury informacyjnej nowego portalu oraz kreację wizerunku korporacyjnego.

Opinie ekspertów o nowym serwisie TVP:

szymanekk2Piotr Szymanek, senior information architect w K2 Internet - ocena witryny pod względem architektury

Telewizja Polska projektując nowy serwis wyraźnie wyznaczyła jego rolę jako miejsca skupiającego się na promocji oferty programowej TVP. Funkcje informacyjne zostały całkowicie przekazane serwisowi iTVP. Główną nawigację stanowią logotypy poszczególnych redakcji, które prowadzą użytkowników do stron z programem TV danego kanału. W głębi serwisu zabrakło trochę informacji o samych redakcjach, dziennikarzach, popularnych programach - wzorem dla TVP mógłby stać się serwis TVN24, gdzie dziennikarze publikują swoje blogi, a redakcja umieszczają krótkie fragmenty swoich programów.
Pierwsze wrażenie po wejściu na nowy serwis TVP jest pozytywne. W porównaniu z poprzednią wersją zmniejszono ilość treści, nie pojawia się już konieczność długiego przewijania w poszukiwaniu informacji. Wszystkie treści zostały pogrupowane w kilku dużych, wyraźnie oddzielonych od siebie blokach. Minusem jest niestety nazewnictwo boksów, które nie wydaje się być adekwatne do ich zawartości. Rozczarowuje także zastosowanie standardowych pasków przewijania, w dobie technik ajaxowych nadmiar treści można było rozwiązać w bardziej elegancki sposób.
Wyszukiwarka serwisowa została umieszczona w widocznym miejscu, jednak jej rozwiązanie graficzne powoduje, że część użytkowników może potraktować słowo "Szukaj" jako tytuł dla poniżej znajdujących się przycisków.
Zaskakujące jest, że projektanci serwisu skupili się głównie na informacji tekstowej, przy obecnych możliwościach technologicznych oraz bogatym zapleczu redakcyjnym oczekiwałbym od TVP raczej contentu multimedialnego (video, podcasty, zdjęcia).
Podsumowując, witryna robi wrażenie przejrzystej i atrakcyjnej wizualnie dla użytkownika. Cieszą również pierwsze kroki w kierunku umożliwiania użytkownikom personalizowania zawartości serwisu. Obserwując serwisy innego publicznego nadawcy - BBC możemy powiedzieć, że TVP wiele jeszcze brakuje, ale nowy serwis jest krokiem w dobrym kierunku.


o3fdfdfdfMarcin Maciończyk, dyrektor kreatywny OS3 multimedia

Zacząłem przeglądać stronę w rozdzielczości 1024x768 i pierwsze, co zobaczyłem to gigantycznych rozmiarów pole wyszukiwarki. Wydaje mi się, że aż takie jej wyróżnienie to przesada. Zabrakło mi natomiast pola z podstawowym elementem, jakiego poszukuję na stronach telewizyjnych, czyli programu telewizyjnego. "Co leci dziś wieczorem?" tego szukam najpierw. Pole z programem jest i owszem, ale gdzieś na samym dole strony po prawej. Moim zdaniem to złe miejsce. Jeśli już jestem w tym miejscu: po najeździe, tekst podświetla się na czarno i zostaje biały. W polach obok tekst podświetla się na czarno i staje się żółty. Dlaczego żółty?

Trochę brakuje mi wstawek, zajawek, fragmentów programów, filmów video na stronie, która ma promować bądź, co bądź telewizję. Mamy XXI w. Serwisy z pachnidłami dla facetów mają wstawki video a strona telewizji nie?

Podsumowując:
Funkcjonalnie, mam poczucie strasznego chaosu i braku jakiś logicznych reguł, które odpowiadają z układ, hierarchie zawartości.
W rozdzielczości 1280 x 1024 strona wygląda lepiej. Nagłówki przestają być tak wielkie, całość mieści się w oknie przeglądarki.
Graficznie strona jest inna.

szcepiakiaaDawid Szczepaniak, key account manager w agencji Opcom

Na pierwszy rzut oka - od razu widać rękę Artegence :) Wielkie zdjęcia w tle to chyba już ich znak rozpoznawczy. Mam natomiast mieszane odczucia, jeśli chodzi o kwestię estetyki nowego serwisu. Strona jest ciekawa, ale taka... dziwna. Nie do końca potrafię rozpoznać, co jest na fotografii stanowiącej tło strony głównej. Rozumiem, że agencja chciała stworzyć coś nowego, niesztampowego. Ale boję się, że to już zbyt mocne odejście od pewnych utartych konwencji i może okazać się to po prostu męczące dla zwykłego użytkownika. Niemniej, o gustach się nie rozmawia.

Jeśli chodzi o układ elementów na stronie głównej - układają się one nawet w zgrabną i przemyślaną całość. Fajnie wyeksponowane hity TVP takie jak "M jak miłość". Bardzo podoba mi się też moduł prezentujący aktualny program na antenie a przede wszystkim możliwość dostosowania go do swoich potrzeb, to ciekawy gadget. Mocno wyeksponowany jest element prezentujący dokładny program telewizyjny na resztę dnia - koniec męczenia się z odnalezieniem kanału nadającego mecz wieczorem :) Kolejna ważna rzecz - każdy z programów ma swój własny "ogródek" na stronie. Własna kolorystyka, własne informacje programowe.

Jednym słowem - sajt dobrze przemyślany pod kątem odbiorców. Do grafiki jednak ciągle nie potrafię się przekonać.

Jacek Opaluch, dyrektor kreatywny w K2 Internet - ocena serwisu pod względem kreacji

Przyznam się szczerze, że nowa strona tvp.pl spowodowała lekki bałagan w mojej głowie. Z jednej strony: niekonwencjonalne podejście, z drugiej - no cóż... czy warto było eksperymentować w przypadku takiego portalu? Projektowanie ma pomagać w odbiorze, przyswajaniu i znalezieniu informacji, a nowa odsłona tvp.pl nie jest tego najlepszym przykładem.
Na pewno plusem jest próba znalezienia jakiegoś indywidualnego środka wyrazu, zabawy z typografią, maksymalne uproszczenie elementów. Pomimo dość logicznego układu, całość sprawia jednak bardzo chaotyczne wrażenie. Po takim serwisie spodziewałbym się raczej logiki i preryjnej wizualizacji informacji, a nie prób zrozumienia jak działa tekst na tle zdjęcia. Grafika nie pomaga, a wręcz komplikuje odbiór. Ekscentryczne tło, ekscentryczne elementy graficzne, niejednoznaczne oznaczenia typów informacji- wszystko to powoduje, że ten serwis należy najpierw zrozumieć, dopiero potem z niego korzystać. Czy naprawdę o to chodzi?

felsztukeierŁukasz Felsztukier, chief operating officer w Digital One

Jak wiemy telewizja to ruchome obrazki, i chyba tym tropem poszło myślenie projektantów przy opracowywaniu nowej strony TVP. Porównywać ją do wersji poprzedniej to tak jakby porównać "New York Times" do "Vogue" - oczywiście od strony wizualnej. Poprzednia wersja wyglądała trochę jak Wirtualna Polska z lat '90-tych - dużo informacji tekstowych na białym tle, poukładanych skrzętnie w kolumny. Obecna, nowa odsłona witryny jest bardzo mocna od strony wizualnej, gra tłem, typografią oraz odważnymi, mocno zaakcentowanymi formami graficznymi.

Każdy z kanałów charakteryzuje bardzo odważna i dynamiczna kolorystyka, co pozwala od razu na orientację, w której sekcji znajdujemy się w danej chwili. Układ informacji bez zastrzeżeń - na tego typu stronę wchodzimy z reguły w dwóch celach - albo chcemy sprawdzić program TV albo dowiedzieć się czegoś więcej o danym programie. I te informacje znajdujemy od razu, na pierwszej stronie.

Co można zarzucić nowej stronie? Nie wszystkim przypadnie do gustu czytanie długich tekstów na graficznym, zróżnicowanym tle, choć trzeba przyznać, że w większości miejsc zadbano o odpowiedni kontrast. Nawigacja pomiędzy kanałami TVP również może przysporzyć problemów, bowiem ich wybór znika zaraz po wejściu w sekcję poświęconą danemu kanałowi - użytkownik ma do dyspozycji jedynie przycisk Back przeglądarki lub nawigację typu breadcrumb, która ginie w natłoku innych elementów. Mało intuicyjne jest również okno szukania - poprzez mocno niestandardowy jego wygląd dość trudno domyślić się, że strona posiada taką funkcję. Widać również że wyzwaniem dla projektantów będzie z pewnością integracja przepastnego archiwum iTVP z materiałami publikowanymi na stronach poświęconych pozostałym, tradycyjnie nadawanym kanałom TVP.

cudnyghfhfhfgMichał Cudny, account manager w Hypermedia

Niekonwencjonalna oprawa graficzna nowej strony TVP, bazująca na tle zawierającym grafikę, niestety nie idzie w parze z dobrą funkcjonalnością i przejrzystością serwisu. Sposób prezentacji treści oraz architektura elementów nawigacji wywołuje wrażenie chaosu. Dodatkowo wygląd strony jest różny w zależności od używanej przeglądarki. W Mozilli tło strony jest dynamiczne, natomiast w IE przesuwa się razem z zawartością.

Miejsce poświęcone wyszukiwarce, jak i mocno eksponowanemu logo Telewizji Polskiej, można lepiej zagospodarować, chociażby bardziej eksponując loga poszczególnych programów. Wyszukiwarka, w mojej opinii zbyt duża, jest mało intuicyjna dla użytkownika, ponieważ nie zawiera widocznego pola na wpisywanie zapytań.

Boksy prezentujące bieżący oraz całościowy program telewizyjny, mimo iż wykonane w AJAXowej technologii, nie pozostawiają dużo miejsca na personalizację. W przypadku boksu zawierającego aktualnie emitowane programy, ich wybór ograniczony jest tylko do trzech.

Dwa pozostałe boksy zostały całkowicie pozbawione funkcjonalności personalizacji, a szkoda, bo zamiast wyposażać je w scrollbary sugerowałbym umieszczenie tam samych nagłówków informacji, których ilość mogłaby być regulowana przez użytkownika. Umieszczone w boksach treści, są nieczytelne, z niewystarczająco wyróżnionymi tytułami. Myślę, że takie wrażenie powoduje brak jednolitego tła pod tekstem.

Szerokie, białe ramki i ostre kształty poszczególnych elementów miały najprawdopodobniej w zamyśle projektantów stanowić kontrapunkt dla graficznego tła serwisu. Czy uzyskany efekt jest zadowalający dla użytkowników, ocenią sami. Niewątpliwie jest to odważny krok, w pewien sposób łamiący konwencję serwisu portalowego, która dominowała na poprzedniej wersji strony.

  • Więcej informacji:
  • TVP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa strona TVP okiem ekspertów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl