SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP i Polskie Radio dostaną rekompensatę z budżetu za zwolnienia z abonamentu rtv w latach 2010-2014

Media publiczne otrzymają rekompensatę sumy budżetowej, której nie uzyskały w latach 2010-2014 od osób zwolnionych z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Według ministra kultury prof. Piotra Glińskiego nowa ustawa abonamentowa nie zostanie uchwalona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Article

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nową ustawą o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Zgodnie z nią ta danina będzie pobierana od wszystkich osób i firm składających rozliczenia podatkowe PIT i CIT oraz płacących składki KRUS. Nieistotne będzie już, czy ktoś ma telewizor lub radio.

Opłata będzie pobierana co miesiąc albo zbiorczo raz w roku. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapowiadał, że będzie wynosić 6-8 zł. Koordynujący ten projekt wiceminister Paweł Lewandowski zaznaczył, że nowe przepisy najprawdopodobniej zostaną wprowadzone z początkiem 2019 roku. Łączne środki dla mediów publicznych z abonamentu mają wynieść poniżej 3 mld zł, dzięki czemu nie będzie konieczna notyfikacja tej ustawy przez Komisję Europejską.

W czwartek „Gazeta Wyborcza” podała, że ustawa trafi do Sejmu już w najbliższych tygodniach i zostanie uchwalona do końca br., tak żeby mogła zacząć obowiązywać z początkiem przyszłego roku. Dziennik zwrócił uwagę, że ma to pomóc w niełatwej sytuacji finansowej Telewizji Polskiej, która pod koniec lipca uzyskała 800 mln zł kredytu ze Skarbu Państwa, a od stycznia do lipca br. miała 29 mln zł straty (w ub.r. zanotowała stratę wynoszącą 177 mln zł).

Piotr Gliński pytany w czwartek przez dziennikarzy stwierdził jednak, że nie sądzi, żeby nowa ustawa abonamentowa została uchwalona do końca listopada. Zaznaczył przy tym, że mediom publicznym dalej będzie zapewniane stabilne finansowanie.

Pod koniec sierpnia pojawiła się nieoficjalna informacja, że grupa posłów PiS zastanawia się nad nowelizacją ustawy abonamentowej, na mocy której media publiczne mają dostawać rocznie ok. 900 mln zł z budżetu państwa jako subwencję wyrównawczą za osoby zwolnione z płacenia abonamentu rtv. Poparcie dla takiego rozwiązania zadeklarował m.in. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W czwartek Piotr Gliński powiedział, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej taka rekompensata może zostać wypłacona za lata 2010-2014.

Minister kultury zapowiedział, że na mocy nowej ustawy z płacenia abonamentu rtv będą zwolnione te same grupy społeczne co obecnie.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP i Polskie Radio dostaną rekompensatę z budżetu za zwolnienia z abonamentu rtv w latach 2010-2014

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Informacje te należy dedykować poszkodowanym po wichurze przed którymi zima w kontenerach a państwowe telewizyjne towarzystwo właśnie defrauduje środki dobrze się bawiąc.
44 11
odpowiedź
User
prawnik
Czyli tak. Budżet ma nadwykonanie i jest w cudownym stanie (tja...), przy czym dług publiczny bije wszelkie rekordy.
A pieniądze nie trafiają na redukcję długu, lecz na dotowanie przedsiębiorstw pół-państwowych, które przynoszą straty.
Polska zaczyna pachnieć Grekiem Zorbą.
45 13
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
W tym stanie gospodarki podatki zostają obniżone. Dla członków pis - zniesione.
I tworzona jest wreszcie publiczna tv, z której na pysk wylatują funkcyjnie pożyteczni idioci typu kÓrski.
Rzekami płyną: po lewej miód, a po prawej- mleko.
24 13
odpowiedź
User
Krasawica
Wreszcie ktoś poważnie traktuje państwo polskie i polską państwowość: skoro pan premier Tusk był uprzejmy nawoływać do niepłacenia abonamentu (co, zdaje się, jest nawoływaniem do przestępstwa, tak między nami...), to teraz państwo rekompensuje nawoływania pana premiera do niepłacenia abonamentu. I nic nie mają tu do rzeczy sympatie polityczne (mnie tak średnio po drodze z najlepszą ze zmian), tylko o sympatię do porządku prawnego oraz szacunek do polskich mediów państwowych.

Tak na marginesie: Polska to czasami dziwny kraj - żeby premier państwa nawoływał do ignorowania porządku prawnego tegoż państwa i do osłabiania państwowych mediów. Cóż...
18 45
odpowiedź
User
Marek_Sz
Że kasa zostanie wypłacona wstecz? za kilka lat? a to niby czemu? Społeczeństwo nie płaci, bo nie ma w tym interesu i nie widzi aby te pieniądze były wydawane w sensowny sposób. więc skoro nie można nas zmusić do dotowania propagandowej tuby Kurskiego, to sięga się do naszych podatków?

Szwindel i złodziejstwo
28 11
odpowiedź