SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Nowa wpadka Facebooka. Serwis przetwarzał kontakty ze skrzynek e-mail 1,5 mln użytkowników

Koncern Facebook przyznał, że bez zgody użytkowników przetwarzał dane z ich skrzynek e-mail importując na swoje serwery informacje o kontaktach zgromadzonych na kontach pocztowych internautów. Sprawa dotyczy około 1,5 mln użytkowników, od których Facebook uzyskał wcześniej dane logowania.

Mark Zuckerberg w czasie przesłuchania w Senacie USA Article

Historia kolejnej wpadki Facebooka dotyczącej braku poszanowania prywatności internautów sięga końca marca br., gdy w sieci pojawiły się informacje o dziwnych praktykach serwisu dotyczących weryfikowania nowych użytkowników.

Okazało się, że w niektórych wypadkach Facebook oferując możliwość potwierdzenia  tożsamości użytkowników poprzez e-mail nakłaniał ich jednocześnie do podania hasła do skrzynek pocztowych. Serwis tłumaczył, że taka procedura będzie najwygodniejsza, i wiele osób skorzystało z tej oferty podając Facebookowi poufne hasło do poczty.

Teraz amerykański Business Insider prowadząc własne śledztwo dziennikarskie wykrył, że Facebook korzystając z danych dostępowych do e-maili użytkowników bez ich zgody przetwarzał kontakty zgromadzone na kontach pocztowych internautów.

W odpowiedzi na publikację BI Facebook przyznał że rzeczywiście wykorzystywał wspomniane dane, a cała sprawa dotyczy ok. 1,5 mln użytkowników, którzy wcześniej powierzyli serwisowi swoje hasła logowania do e-maili. Firma w niezbyt przekonujący sposób tłumaczyła w komunikacie, że prywatne informacje o kontaktach internautów znalazły się na serwerach Facebooka w sposób przypadkowy i „niezamierzony”.

Facebook zapewnił, że już wcześniej zrezygnował z kontrowersyjnej praktyki zbierania loginów, i na żadnym etapie przetwarzania danych ze skrzynek kontaktowych internautów nie śledził treści ich korespondencji. Serwis zapowiedział także wysłanie do każdej z zainteresowanych osób indywidualnych informacji w tej sprawie.

Obecna sprawa wykorzystania poufnych informacji użytkowników to kolejne ogniwo w długim łańcuchu wpadek Facebooka dotyczących poszanowania prywatności. Na początku kwietnia br. firma UpGuard ujawniła, że w internecie dostępnych było ponad 540 mln niezabezpieczonych danych dotyczących użytkowników Facebooka. Dostęp do tych informacji mogły uzyskać niepowołane osoby. W październiku ub.r. na skutek błędów w zabezpieczeniach hakerzy przejęli dane ponad 29 mln użytkowników serwisu. Z kolei pod koniec marca br. okazało się że ponad 20 tys. pracowników Facebooka mogło mieć dostęp do haseł 600 mln użytkowników serwisu, które były przechowywane w niezaszyfrowanej, tekstowej formie.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld).  Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa wpadka Facebooka. Serwis przetwarzał kontakty ze skrzynek e-mail 1,5 mln użytkowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rycho
Drogie Wirtualne Media to nie jest brak poszanowania użytkowników to jest poważne przestępstwo.
12 0
odpowiedź
User
Olo
Problem jes bardzie powaz, to nie są wadki tylko testy.
0 0
odpowiedź