SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Nowaja Gazieta" skazana na grzywnę za reportaż z okupowanego Chersonia

Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" została skazana na grzywnę w wysokości 350 tys. rubli (ok. 5,7 tys. USD) za reportaż z Chersonia na południu Ukrainy okupowanego przez wojska rosyjskie. Reportaż ukazał się w marcu i potem został usunięty ze strony internetowej "NG".

Article

Jak poinformowała rzeczniczka gazety Nadieżda Prusienkowa, redakcja będzie się odwoływać od środowego wyroku.

"Nowaja Gazieta", najważniejsza niezależna gazeta w Rosji, 28 marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia "rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie". To wymuszone zawieszenie nastąpiło po ostrzeżeniach ze strony regulatora mediów, urzędu Roskomnadzor.

Przez pierwsze tygodnie po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, zapoczątkowanej 24 lutego, i wprowadzeniu w Rosji restrykcyjnego prawa medialnego "NG" próbowała przez pewien czas działać w warunkach cenzury wojennej, m.in. nie używając słowa "wojna" na określenie inwazji.

Później ci dziennikarze "NG", którzy wyjechali z Rosji do krajów europejskich założyli redakcję pod nazwą "Nowaja Gazieta. Jewropa". W Rosji strona internetowa tego wydania została zablokowana na żądanie prokuratury generalnej.

Własny projekt zainicjowali w lipcu autorzy "Nowej Gaziety", którzy zostali w kraju, jednak i on został zablokowany po zaledwie kilku dniach.

Pod koniec lipca Roskomnadzor zwrócił się o unieważnienie rejestracji "Nowej Gaziety", co oznaczałoby zlikwidowanie tego tytułu, zasłużonego dla wolności słowa we współczesnej Rosji. Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow jest laureatem zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Dołącz do dyskusji: "Nowaja Gazieta" skazana na grzywnę za reportaż z okupowanego Chersonia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LGOM
Podobno głównym zarzutem było "nadużycie wolności słowa". Autentyk!
odpowiedź