SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowa Jedynka z nowymi audycjami muzycznymi

W tym tygodniu w ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia debiutują dwie nowe audycje muzyczne. Pierwsza prezentuje przede wszystkim polskich twórców, którzy odwołują się do muzyki ludowej. Druga skupi się na piosence francuskiej.

fot. P. Piorun, Polskie Radiofot. P. Piorun, Polskie Radio

W nocy ze środy na czwartek (z 1 na 2 lutego) słuchacze radiowej Jedynki mogli po raz pierwszy usłyszeć audycję "Folk ONe". Program trwa 50 minut i jest nadawany w godz. 0:10-1:00. Jej gospodarzem jest Maciej Szajkowski, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia. Jak czytamy na stronie Jedynki, "Folk ONe" to audycja o charakterze kulturotwórczym, edukacyjnym, misyjnym, wspierającym przede wszystkim twórców polskich - kontynuatorów muzyki ludowej i jej interpretatorów.

Stacja zapowiada, że w audycji prowadzący będzie prezentował debiutantów, jak i uznanych twórców. W programie znajdą się premiery płyt, zapowiedzi koncertów i festiwali oraz transmisje z największych festiwali muzyki świata, takich jak Skrzyżowanie Kultur, Pannonica Folk Festival, Ethno Port Poznań, Etno Kraków, Mikołajki Folkowe czy flagowy festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Inspiracją twórczość Édith Piaf

Natomiast w najbliższą niedzielę (5 lutego) zadebiutuje na antenie radiowej Jedynki audycja "Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej". Poprowadzi ją Joanna Rawik - piosenkarka, aktorka i dziennikarka. W każdą niedzielę po godz. 16 autorka audycji skupi się na muzyce francuskiej i jej wpływie na rynek muzyczny na świecie. - Powiedziałabym, że to jest powrót do matecznika. W gruncie rzeczy jestem człowiekiem radia - mówiła kilka dni temu Joanna Rawik w "Muzycznej Jedynce".

Dziennikarka zapowiada, że audycja obejmie całą epokę francuskiej piosenki i literatury. I przyznaje, że inspiracją dla niej jest twórczość Édith Piaf. - W październiku minie 60 lat od jej odejścia. Mam różne plany związane z tą artystką, w tym również z Polskim Radiem - powiedziała Joanna Rawik.

W najnowszym badaniu Radio Track (październik-grudzień 2022 r.) realizowanym przez pracownię Kantar Polska udział radiowej Jedynki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wzrósł o 1,2 pkt. proc. do 5,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Radiowa Jedynka z nowymi audycjami muzycznymi

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kate
To jest młody narybek dziennikarski w Polskim Radiu 🤣🤣🤣 Jedynka podobno miała się otworzyć na młodszego słuchacza a tu geriatria. W Trójce 4 ligowe zaciągi i żenujący warsztat. Dwójka ledwo przędzie a 4 już nie ma. Vivat prezeska, sukces goni sukces.
odpowiedź
User
Kosa
"z DWIEMA nowymi audycjami", a nie z dwoma. Żenujący poziom "dziennikarstwa" 😟
odpowiedź
User
Jacek
@Kate, młodszy wiek niekoniecznie idzie w parze z jakością, warsztatem. Zazwyczaj jest wręcz na odwrót. Przydałby się casting, jak w RNŚ, jeśli już mówimy, by szukać młodych talentów, bo kierowanie się kryterium wieku jako głównym to zła droga. A wybieranie na prowadzących młodszych osób tylko dlatego, że też pracują w stacji i są pod ręką, prowadzi do spadku merytoryczności, atrakcyjności, a w efekcie i słuchalności.
odpowiedź