SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe regionalne siedziby TVP wciąż nie są gotowe

Mocno opóźnia się oddanie do użytku nowych siedzib dwóch ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej: w Kielcach i Gorzowie Wlkp. Zapowiadane początkowo na wiosnę i lato br. budynki zostaną oddane do użytku dopiero w IV kwartale br. - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca nie ujawnia, skąd takie opóźnienia.

Article

- To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - tak ówczesny prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, mówił w sierpniu 2021 roku podczas inauguracji budowy siedziby TVP3 w Gorzowie Wielkopolski. Według planów ta siedziba miała być gotowa wiosną br. Tymczasem czas mija, a załoga lokalnego oddziału wciąż nie przeniosła się do nowego budynku.

Przetargi na budowę obu nowych siedzib ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej (Kielce i Gorzów) rozpisano już w październiku 2019 roku, zaś nadawca chciał, aby budynki powstały w ciągu 2,5 roku. Wiosną br. Radio Kielce informowało, że budowa kieleckiej siedziby powinna zakończyć się na przełomie czerwca i lipca 2023 roku, zaś Gorzów Wielkopolski miał być gotowy w 30 miesięcy licząc od daty zaczęcia prac. Inwestycja w Kielcach pochłonie ok. 14 mln zł - siedziba w Gorzowie kosztować będzie kolejne ok 14. mln zł. Ale prace wciąż trwają. 

Ostatni kwartał: czy to realny termin?

Ani wiosną, ani latem br. żadna z zapowiadanych siedzib nie została jednak oddana do użytku. Zapytaliśmy TVP, kiedy będą gotowe.

- Budowa nowych siedzib oddziałów terenowych TVP3 w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim jest finalizowana. Siedziby zostaną wyposażone po odbiorach technicznych budynków, które zaplanowane są na IV kwartał br. - informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe nadawcy. Skąd opóźnienia - tego nie wiadomo. Nieoficjalnie wiemy, że tym razem terminy są realne do dotrzymania: prace są rzeczywiście na ukończeniu.

Zamówienie zakładało, że oba budynki będą identyczne - mają mieć po około 1,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i trzy kondygnacje w części frontowej (z windą), a jedną w części tylnej. W każdym z nich mają być dwa studia - jedno o powierzchni 131 m kw, drugie - 75 m kw. Od początku istnienia siedziba TVP3 Gorzów Wielkopolski to trzecie piętro tak zwanego Watrala, czyli wieżowca na gorzowskim Górczynie. Nowy budynek powstaje przy ul. Piłsudskiego, między przychodnią lekarską i akademikiem.

Z kolei nowy budynek ośrodka TVP3 Kielce, identyczny jak ten dla TVP3 Gorzów Wielkopolski, powstaje przy ul. księdza Piotra Ściegiennego 2, na terenie pomiędzy Wojewódzkim Domem Kultury i stadionem miejskim Suzuki Arena. Działka o powierzchni 2281 m2 jest własnością Telewizji Polskiej. Pierwsza stała siedziba oddziału Telewizji Polskiej w Kielcach mieściła się od 1993 roku do 2003 roku w Domu Rzemiosła w Kielcach. Od 2003 roku TVP wynajmuje pomieszczenia Kieleckiego Centrum Kultury.

Przychody TVP wzrosły, ale wynik na minusie

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów.

Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

Dołącz do dyskusji: Nowe regionalne siedziby TVP wciąż nie są gotowe

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melinda
Spokojnie, PiS zabierze chorym na raka z NFZ bo i tak wg PiSu im te pieniądze są zbędne, i się wyda na siedziby
odpowiedź
User
Gosc
Nie ma żadnych siedzib regionalnych - są wojewódzkie, tak samo nie ma tv regionalnej , są wojewódzkie telewizyjki. A tak w ogóle po co to budować - no chyba, żeby potem sprzedać tylko kto to kupi?
odpowiedź
User
Tropek
Zamknąć TVPinfo ten kła...mca udaje
odpowiedź