SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe zasady nadawania reklam w TVP

TVP będzie chronić dzieci przed zagrażającymi im reklamami

Nowe "Zasady nadawania reklam i audycji sponsorowanych w programach Telewizji Polskiej" zostały przyjęte przez Zarząd TVP S.A. na wczorajszym posiedzeniu.

Zaakceptowane zostały nowe zasady dotyczące usług związanych z emisją w Telewizji Polskiej reklam i telesprzedażą, audycjami sponsorowanymi, ochroną widzów małoletnich i tzw. "reklamą ukrytą". Dostosowują one politykę reklamową w TVP do najnowszych i najlepszych standardów światowych.

Kilkakrotnie nowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji, zmienione ustawowe definicje reklamy, telesprzedaży, sponsorowania i reklamy ukrytej, wprowadzone  nowe przepisy dotyczące zakazu reklamowania określonych produktów i usług oraz nadawania reklam naruszających m.in. godność ludzką, przekonania religijne i polityczne, a także nieprecyzyjność zasad spowodowały konieczność aktualizacji obowiązujących od 1999 r. w TVP przepisów.

Wprowadzono zupełnie nowy rozdział - nie istniejący w dotychczas obowiązujących zasadach - poświęcony w całości ochronie widzów małoletnich. W porach wysokiej oglądalności programów telewizyjnych przez widzów małoletnich TVP S.A. nie będzie nadawała przekazów reklamowych, które mogą m.in. narażać małoletnich na potencjalne niebezpieczeństwo moralne lub fizyczne.

Telewizja Polska nie będzie także emitowała przekazów reklamowych, które wykorzystują łatwowierność lub brak doświadczenia małoletnich, zawierają treści wskazujące, że zakupienie produktu daje poczucie wyższości wobec innych rówieśników, zachęcają małoletnich do wykonywania czynności niebezpiecznych.

Określono także sposób przekazywania informacji o audycjach telewizyjnych i sponsorach ważnych wydarzeń społecznych, kulturalnych i dobroczynnych, a także sposób prezentacji produktów lub usług zakupionych przez telewizję, będących nagrodami np. w teleturniejach, tak by nie stanowiły one reklamy ukrytej.

Dokładnie ustalone zostały zasady sponsoringu i wzajemnych relacji dotyczących stosowania tej formy współpracy między firmami i TVP S.A. .
 
Zasady nie powielają kwestii uregulowanych w obowiązujących przepisach prawa, wprowadzają niezbędne samoograniczenia i wynikają z polityki programowej nadawcy publicznego - poinformował portal Wirtualnemedia.pl Jarosław J. Szczepański, Rzecznik TVP S.A.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe zasady nadawania reklam w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl