SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Małe kablówki: możemy zrezygnować z kanałów TVP, wskutek nowelizacji abonamentu tracimy klientów

Zarząd związku Mediakom, zrzeszającego głównie małe i średnie sieci kablowe, poinformował, że zlecił analizę prawną dotyczącą możliwości wyłączenia stacji Telewizji Polskiej z ofert dostawców, w związku z nowelizacją przepisów o abonamencie RTV. - Nasi abonenci są przeświadczeni, że ustawa już weszła i za chwilę przekażemy ich dane osobowe Poczcie Polskiej, a w ich domach pojawią się kontrolerzy - mówi Krzysztof Kacprowicz, prezes Mediakomu.

PAP / Grzegorz Jakubowski Article

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom poinformował, że wielu klientów sieci kablowych zrzeszonych w tej organizacji zwraca się z formalnymi wnioskami o wyłączenie kanałów Telewizji Polskiej z pakietów, z których korzystają. Dlaczego Mediakom zlecił analizę prawną w tej sprawie.

- Na pytanie zdefiniowane następująco: „Czy możliwe jest wypowiedzenie umów na reemisję programów TVP, a w dalszej konsekwencji wyłączenie programów tego nadawcy z ofert operatorów telewizji płatnej?” - otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą z zastrzeżeniem, że w stosunku do programów: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale należy zachować tryb wypowiedzenia umów określony w umowach zawieranych pomiędzy TVP SA a operatorami - opisał Mediakom w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Klienci płatnej tv mają powszechnie płacić abonament

Wnioski od klientów kablówek są związane z rządowym projektem nowelizacji ustawy abonamentowe, który właśnie trafił do Sejmu.

Zgodnie z nowymi przepisami sieci kablowe i platformy cyfrowe mają przekazywać Poczcie Polskiej - która odpowiada za pobór abonamentu radiowo-telewizyjnego - podstawowe dane swoich klientów (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy) oraz informować ich o obowiązku rejestrowania telewizorów i udostępniać stosowne formularze.

Zaraz po wejściu w życie nowelizacji dostawcy mają przekazać Poczcie Polskiej pełne bazy swoich klientów, a potem informacje o nowych umowach. Dzięki temu Poczta będzie mogła weryfikować, którzy użytkownicy płatnej telewizji zarejestrowali odbiorniki i płacą abonament.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oczekuje, że dzięki nowelizacji tę daninę zacznie regulować ok. 80 proc. klientów kablówek i platform cyfrowych, co da rocznie dodatkowe 700-800 mln zł. Jednocześnie mają zostać umorzone zaległości osobom, które w ciągu trzech miesięcy po wejściu w życie nowych przepisów opłacą abonament za minimum pół roku z góry.

Dostawcy będą wynagradzani, ale też grożą im kary

Operatorzy za prace wynikające z nowelizacji mają otrzymywać zwrot kosztów plus 6-10 proc. jako zysk. Ostateczną wysokość wynagrodzenia ustali Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Z drugiej strony jeśli dostawca nie przekaże Poczcie Polskiej pełnej bazy swoich klientów, KRRiT może nałożyć na niego karę wynoszącą maksymalnie 5 proc. jego wpływów z poprzedniego roku (lub maksymalnie 500 tys. zł, jeśli firma nie działała przez cały rok). Jeżeli natomiast nie przekaże informacji o nowym kliencie lub jego zgłoszenia o posiadaniu telewizora, każdorazowo zapłaci 500 zł kary.

Kablówki: możemy wypowiedzieć umowy na pozostałe stacje TVP

Dlaczego Mediakom zlecił analizę prawną dotyczącą wyłączenia stacji Telewizji Polskiej z ofert dostawców, skoro abonament RTV jest pobierany nie za korzystanie z tych kanałów, tylko posiadanie odbiorników telewizyjnych i radiowych? Więc rezygnacja z kanałów TVP nie zwalnia z obowiązku płacenia tej daniny. Ponadto trzy stacje publicznego nadawcy (TVP1, TVP2, TVP3) są objęte zasadą must carry / must offer, więc muszą je dostarczać wszyscy operatorzy telewizyjni.

- Nasi abonenci są przeświadczeni, że ustawa już weszła i za chwilę przekażemy ich dane osobowe Poczcie Polskiej, a w ich domach pojawią się kontrolerzy. A także że wystarczy zrezygnować z kanałów Telewizji Polskiej, wypowiedzieć umowę na dostarczanie ich, żeby dane nie zostały przekazane Poczcie - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes Mediakomu.

Dodaje, że klienci kablówek z powody zapowiedzi nowelizacji niechętnie przedłużają obecnie umowy. - Mówią: „Wstrzymam się, poczekam, bo nie chcę, żeby moje dane trafiły gdzieś poza firmę”. Jest olbrzymie zamieszanie i niepokój o abonentów. Potwierdzają to wszystkie nasze firmy członkowskie - relacjonuje Kacprowicz.

- Przypominamy w komunikacie, że stacje TVP z wyjątkiem tych objętych zasadą must carry / must offer dostarczamy w ramach normalnych umów komercyjnych, które można wypowiedzieć. Oczywiście każdy operator będzie podejmował taką decyzję indywidualnie, bo wtedy trzeba między innymi powiadomić abonentów o zmianie w pakietach - stwierdza prezes Mediakomu.

Przedstawiciele Telewizji Polskiej, na czele z prezesem Jackiem Kurskim, od wielu miesięcy apelowali o uszczelnienie poboru abonamentu i pozytywnie ocenili procedowaną obecnie nowelizację. Co więcej, w konsultacjach społecznych zasugerowali, żeby ograniczyć umorzenie dotychczasowych zaległości abonamentowych do osób, które zaczną teraz płacić abonament (MKiDN przychyliło się do tego, wprowadzając odpowiednie zmian w projekcie nowelizacji). Ponadto TVP, podobnie jak Radio Katowice, zgłosiła pomysł pobierania abonamentu za odbiorniki radiowe od posiadaczy samochodów.

Czy komunikat Mediakomu o możliwości wyłączenia z ofert stacji TVP nie jest formą presji na publicznego nadawcę? - Nie chciałbym sprawiać wrażenia, że idziemy na wojnę, ale nasi członkowie oczekują od nas takiego postawienia sprawy - tłumaczy nam Krzysztof Kacprowicz. - To bardziej presja na polityków, bo odnosimy wrażenie, że ci, którzy chcą doprowadzić do uchwalenia nowelizacji w obecnej postaci, kompletnie nie rozumieją sedna problemu. Problemem nie jest wytypowanie kolejnej bazy posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych, bo takich baz nasze państwo posiada co najmniej kilka. Problemem jest egzekucja abonamentu, która jest totalnie nieskuteczna. To, że przekażemy kolejną bazę danych organom państwowym, w niczym nie poprawi ściągalności abonamentu. Natomiast może niesamowicie zdestabilizować rynek - prognozuje.

Operatorzy apelują do władz Sejmu i piszą do Komisji Europejskiej

Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej w czasie konsultacji społecznych został negatywnie oceniony przez wiele sieci kablowych i platform cyfrowych. Zarzucono przepisom przede wszystkim, że naruszają konstytucyjną zasadę równości wobec prawa (bo dotyczą tylko klientów płatnej telewizji) oraz ustawę o ochronie danych osobowych i tajemnicy handlowej.

W kwietniu siedem organizacji zrzeszających firmy z branży telekomunikacyjnej skierowało wspólne pismo do Komisji Europejskiej, w którym oceniły, że przepisy proponowane w nowelizacji naruszają prawo unijne w zakresie pomocy publicznej. Operatorzy liczą, że Komisja Europejska zażąda notyfikacji tych przepisów, co mocno opóźni ich wprowadzenie w życie.

W połowie maja Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zaapelowała do Komitetu Stałego Rady Ministrów o wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych. - Ministerstwo kultury działa wbrew obywatelom, którzy nie popierają przekazywania danych klientów płatnych telewizji - stwierdził Jerzy Straszewski, prezes organizacji.

W zeszłym tygodniu PIKE, nc+ i Cyfrowy Polsat skierowały podobny apel do marszałków Sejmu i szefów klubów parlamentarnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małe kablówki: możemy zrezygnować z kanałów TVP, wskutek nowelizacji abonamentu tracimy klientów

80 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Gdyby udało się wydzielić taki pakiet pisowskiej tv, to byłby realny wykładnik kto to ogląda.
Nie tylko w kablówkach ale i tv sat.
Widać anachronizm myślenia normodawcy, który chce kasy za propagandę wycięrając twarz misją.
odpowiedź
User
prawnik
No ciekaw jestem.
To by było mocne.

Faktyczny gest przecięcia Polski na dwa odrębne ludy we wspólnych granicach.
95 8
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Mocne, ale mało skuteczne. Smutne, tyle osób uważa, że abonament rtv jest za dostęp do TVP. Jednak rezygnacja z tej oferty byłaby ciosem w oglądalność.
Jeśli firmy decydują się oficjalnie na tak ostre deklaracje, przeciwko temu rządowi to realnie boją się masowego odpływu klientów.
Dzieje się
76 8
odpowiedź
User
Darek
Hipokryzja z każdej strony. A jak była PO, to telewizja była lepsza? Skoro tak, to czemu wszyscy, którzy mieli telewizor i korzystali z telewizji migali się od abonamentu? Dlaczego skoro jest obowiązek rejestracji telewizora, to nikt go nie egzekwował? Np. poprzez rejestrację podczas zakupu (z kartami SIM, samochodami jakoś można).

Czy tak ciężko było wprowadzić jakąkolwiek opłatę, że teraz ludzie zaczynają jęczeć i szukają wymówek. Sorry, ale obowiązek płacenia abonamentu jest i wielkie święte oburzenie, że dane przekazują. Nie musieliby tego robić, gdyby Polacy zachowywali się uczciwie i rejestrowali odbiorniki jak tego wymaga prawo.

Banda kombinatorów i tyle. Jak oglądać to za darmo a jak ktoś chce zrobić porządek, przynajmniej częściowo to jęczenie. Co z tego, że nie obejmie wszystkich, skoro obejmie większą liczbę zobligowanych do płacenia abonamentu. Bo abonamentu RTV nie płaci się od korzystania a od możliwości. I nie idzie to tylko na telewizję, ale też na lokalne rozgłośnie radiowe, na ogólnopolskie kanały radiowe.

Ogarnijcie się ludzie i przestańcie jęczeć. W Niemczech czy Wielkiej Brytanii abonament jest dużo wyższy i nikt się nie bawi w unikanie.
odpowiedź
User
Adam Wrocław
Ja też chyba napiszę do mojego operatora z pytaniem, czy może mi odłączyć TVP, bo i tak ich nie oglądam. A nie chcę płacić na Kurskiego. Fajnie jakby kanały TVP były w oddzielnym pakiecie u operatorów kablówek, więc jeśli chcesz mieć dostęp do tych kanałów, to po prostu opłacasz taki pakiet TVP.
odpowiedź
User
prawnik
Mocne, ale mało skuteczne. Smutne, tyle osób uważa, że abonament rtv jest za dostęp do TVP. Jednak rezygnacja z tej oferty byłaby ciosem w oglądalność.
Jeśli firmy decydują się oficjalnie na tak ostre deklaracje, przeciwko temu rządowi to realnie boją się masowego odpływu klientów.
Dzieje się


1. Czy skuteczne? To zależy od definicji skuteczności. Badacze prawa z USA uważają, że prawo, którego nie popiera ponad połowa adresatów, nie ma szans na skuteczną egzekucję ani długookresowe utrzymanie się. A abonament RTV, cała jego koncepcja, ma śladowe poparcie.
2. Tak, usunięcie TVP byłoby ciosem w jej oglądalność (i wpływy z reklam), a także w wiarygodność (tysiąckrotnie przewałkowane przez media zostałyby wszelkie jej wady), sympatie do kanałów (mało kto lubi płacić za coś, na co sam się nie umawiał)
3. Tak, boją się. Podstawowy abonament to 20zł. W wielu firmach są socjalne po 9,90zł. Gdy doda się do tego 22zł, to wyjdzie 40zł/mc. NC+ i Cyfrowy Polsat to przetrwa. Ale Gminna Sieć Światłowodowa już nie. To proste ryzyko upadku mniejszych firm.
4. Tak. Ludzie uważają, że abonament jest zapłatą za dostęp do TVP. Że jest opłatą za usługę. Stąd nie korzystając z usługi, lub wyceniając ją niżej, nie chcą płacić. Oczywiście, fikcja prawna z czasów PRL mówi, że to podatek za posiadanie wysoce specjalnego sprzętu, jakim ma być (sic!) telewizor... Ale pieniądze i tak idą do TVP, więc ludzie (całkiem niegłupio) uważają że to opłata za usługę.
84 7
odpowiedź
User
conf
No ciekaw jestem.
To by było mocne.

Faktyczny gest przecięcia Polski na dwa odrębne ludy we wspólnych granicach.


Polska już dawno podzielona została na dwa obozy gdzieś tak od 4 czerwca 89 r, nic nowego prawnik tu nie odkryłeś:) A co do abonamentu i kablówek - co wydzielenie tvp im da skoro ustawa i tak zobowiązuję ich do przekazywania danych , niezależnie czy są w pakiecie stacje tvp czy ich nie ma ???:) A jeśli ktoś tu liczy na zaangażowanie KE i ich magiczne notyfikacje, to życzę szczęścia;) Tak samo gadano i grożono notyfikacją przy ustawie hazardowej i co ??? Jak przyszło "walczyć o polski rynek" pouciekali wszyscy w podskokach dla swojego dobra i dobra dotychczasowych klientów;) Jedyny sposób by teraz nie płacić abonamentu to nie posiadać kablówki/ satelity lub przekazać rejestrację odbiornika na starsza osobę w rodzinie jeśli ktoś ma możliwość ( z tym nie jestem pewien - ale emeryci chyba dalej będą zwolnieni z opłaty- jeśli się mylę to poprawcie mnie;) ). Nic dziwnego że sie kablówki i satelity boją ale żeby np stworzyć promocję typu " zapłacimy za ciebie abonamnet przez pół rok, rok " to już żaden nie wpadnie? Dlatego klienci zaczną uciekać bo co ich będzie trzymać? - chyba tylko zerwanie dotychczasowej umowy..
11 23
odpowiedź
User
Babcia Mówi
@prawnik pełna zgoda, o to mi chodziło z ciosem w TVP i zagrożeniem dla firm.
Pod innym tekstem już jest wpis, że największy wzrost cen odczują ci którzy mają podstawowe pakiety

Zobaczymy jak to będzie z tą skutecznością/nieskutecznością ustawy. Tam jest więcej zagrożeń, choćby "zadławienie" poczty polskiej taką ilością danych - to byłby kompletny blamaż

Kolejna sprawa
System w którym na TVP i PR płaci się składkę, którą rozdziela inna instytucja (KRRiT) a pobiera jeszcze inna (poczta) jest oczywiście durny. Jednak komentarze sugerują, że ludzie sobie z tej durnoty nie zdają sprawy, widzą tylko końcowy efekt i intuicyjnie próbują się ratować a tu trzeba jednoznacznie zmienić prawo w ten (likwidacja abonamentu, prywatyzacja lub ograniczenie publicznej) czy inny (utrzymanie TVP i finansowanie jej z realnych środków) sposób. PiS jasno pokazał, że takich planów nie ma i nie ma na nie ochoty
30 3
odpowiedź
User
Polak
Niech sieci kablowe nie będą takie do przodu, bo jakby dbały o klienta, a nie walczyły z rządem, to zaproponowałyby możliwość rezygnowania z poszczególnych kanałów obniżając abonament z każdym odjętym kanałem. Zobaczylibyśmy wtedy, kto co chce oglądać. Płaci się za 120 kanałów, a są takie, na których jeszcze w życiu nic nie obejrzałem. Chętnie je bym wycofał.
32 50
odpowiedź
User
brysio
Hipokryzja z każdej strony. A jak była PO, to telewizja była lepsza? Skoro tak, to czemu wszyscy, którzy mieli telewizor i korzystali z telewizji migali się od abonamentu? Dlaczego skoro jest obowiązek rejestracji telewizora, to nikt go nie egzekwował? Np. poprzez rejestrację podczas zakupu (z kartami SIM, samochodami jakoś można).

Czy tak ciężko było wprowadzić jakąkolwiek opłatę, że teraz ludzie zaczynają jęczeć i szukają wymówek. Sorry, ale obowiązek płacenia abonamentu jest i wielkie święte oburzenie, że dane przekazują. Nie musieliby tego robić, gdyby Polacy zachowywali się uczciwie i rejestrowali odbiorniki jak tego wymaga prawo.

Banda kombinatorów i tyle. Jak oglądać to za darmo a jak ktoś chce zrobić porządek, przynajmniej częściowo to jęczenie. Co z tego, że nie obejmie wszystkich, skoro obejmie większą liczbę zobligowanych do płacenia abonamentu. Bo abonamentu RTV nie płaci się od korzystania a od możliwości. I nie idzie to tylko na telewizję, ale też na lokalne rozgłośnie radiowe, na ogólnopolskie kanały radiowe.

Ogarnijcie się ludzie i przestańcie jęczeć. W Niemczech czy Wielkiej Brytanii abonament jest dużo wyższy i nikt się nie bawi w unikanie.

Bo w ARD i BBC nie ma Holeckiej, Paczuskiej oraz wtylewizji?
79 15
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing