SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowi członkowie Unii i Internet

Najnowsze badania firmy Aqute Research pokazują, że 15% populacji 13 krajów które przystąpią wkrótce do Unii Europejskiej będzie mieć przed końcem bieżącego roku dostęp do Internetu

Liczba posiadających dostęp do Sieci mieszkańców Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji i Węgier do roku 2007 wzrośnie do 28% ogółu ludności. Tym samym liczba Internautów w tych krajach wzrośnie z 25 mln w roku 2003 do 50 mln w roku 2007. Za 4 lata największy procent populacji z dostępem do Internetu będą mieć Estonia (58%), Słowenia (43%) i Malta (42%).

„Kraje przystępujące do UE zaczynają z niskim poziomem popularności kart kredytowych, niewielką liczbą komputerów w gospodarstwach domowych i wysokim poziomem lęków przed oszustwami internetowymi” – mówi Michele Poliziani, analityk z Aqute Research. „Minie kilka lat zanim te państwa zbliżą się do poziomu aktywności online, jaki obserwujemy u mieszkańców obecnych członków Unii Europejskiej”.

Internetowe wydatki mieszkańców 13 nowych państw będą niższe od aktualnych członków – m.in. ze względu na różnice społeczne i kulturowe. Dlatego procent mieszkających w tych krajach Internautów, którzy robią zakupy online, utrzyma się na dość niskim poziomie. Do końca bieżącego roku będzie to 1,9 mln ludzi, czyli niespełna 8% wszystkich osób z dostępem do Internetu. Większość transakcji obejmie produkty o niskiej wartości, toteż całkowity obrót w roku 2003 wyniesie 183 mln euro. 61% tej kwoty wygenerują Polacy, Węgrzy i Czesi. Według prognoz Aqute Research, w roku 2007 już 16% Internautów mieszkających w 13 nowych krajach Unii będzie robić zakupy w Internecie. W sklepach sieciowych zostawią oni blisko 1 mld euro. To wciąż znacznie mniej niż w krajach Europy Zachodniej, jednak nie wolno zapominać o dwóch czynnikach: nieufności związanej z relatywnie niską wiedzą o Internecie i – przede wszystkim - niższych dochodach.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowi członkowie Unii i Internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl